Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 września 2020, 11:50

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Doom oraz Doom 2 doczekały się potężnej aktualizacji po latach

Jak się okazuje, nawet prawie trzydziestoletnie tytuły mogą doczekać się dużych łatek. Studio id Software przygotowało bowiem dla gier Doom oraz Doom II spore aktualizacje, które dotykają zarówno aspektów technicznych, jak i samej rozgrywki.

Doom oraz Doom II doczekały się potężnej aktualizacji po latach - ilustracja #1
Klasyka powraca z klasą…
W SKRÓCIE:
  • Gry Doom oraz Doom II doczekały się po prawie trzydziestu latach od premiery sporych aktualizacji.
  • Jedną z najistotniejszych zmian jest możliwość uruchomienia tytułów w proporcjach ekranu 16:9.

Jeszcze w tym roku Dooma oraz Dooma II skończą odpowiednio 27 i 26 lat. Tymczasem pomimo trwających prac nad pierwszym rozszerzeniem dla Dooma Eternal, studio id Software znalazło czas, by przygotować solidne aktualizacje oferujące szereg ulepszeń dla pierwszych gier z serii. Zostały one przygotowane z myślą o wszystkich istotnych platformach.

Tylko RTX zabrakło…

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wrócić do starego dobrego Dooma, to najbardziej powinien ucieszyć Was fakt, że id Software udoskonaliło silnik gier tak, by obsługiwał on ekrany o proporcjach 16:9 bez czarnych pasów po bokach. Niejako przy okazji poszerzyło się także pole widzenia bohatera. By zaś wszystko wyglądało dobrze, przerobione zostały wszelkie grafiki, napisy oraz plansze tytułowe.

Oprócz zmian wizualnych wprowadzono też oficjalne wsparcie dla narzędzia DeHackEd, które wykorzystywane było od lat do modyfikowania gier. Otrzymaliśmy także możliwość… włączenia celownika, który ma pomóc graczom, u których tytuły wywoływały nudności. Nie zapomniano również o speedrunnerach, którzy od teraz będą mieli do swojej dyspozycji licznik czasu odmierzający go co do milisekundy.

Doom oraz Doom II doczekały się potężnej aktualizacji po latach - ilustracja #2
Jeszcze tylko ray tracing…

Aktualizacje będą dostępne na wszystkich popularnych platformach. Sporo zmian wprowadzono choćby w wydaniach Doom oraz Doom II na iOS, które otrzymały nowe sterowanie dotykowe, wsparcie dla kontrolerów oraz możliwość gry w 60 lub 120 klatkach na sekundę na urządzeniach z ekranami oferującymi takie częstotliwości odświeżania. Warto nadmienić, że również wydania na PC oraz Androida umożliwiają zmianę liczby wyświetlanych klatek na inną niż standardowe 30.

Jeśli najnowsze aktualizacje nie pobrały się automatycznie, warto sprawdzić w sklepie lub launcherze, z którego korzystamy, czy nie oczekują one na pobranie w kolejce lub nie musimy zrobić tego manualnie.

Doom ma się dobrze

Trudno wymienić wszystkie drobne zmiany, które zostały wprowadzone, a na które gracze czekali od lat. Aktualizacje można pobrać za darmo, nie posiadając konta Bethesda.net. Dla starszych graczy to kolejna okazja na powrót do korzeni, dla młodszych zaś idealna szansa na zmierzenie się, być może po raz pierwszy, z tymi legendarnymi już tytułami. Pełną listę zmian znajdziecie tutaj.