Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 września 2021, 10:14

Diablo 2: Resurrected nie zadziała na PC, jeśli procesor nie wspiera AVX

Kolejny problem trapi graczy Diablo 2: Resurrected. Okazuje się, że pecetowa wersja gry nie uruchomi się, jeśli komputer nie wspiera technologii AVX. To zaskoczenie, ponieważ nie było o tym mowy w minimalnych wymaganiach.

W SKRÓCIE:
  1. Część graczy Diablo 2: Resurrected skarży się na brak możliwości uruchomienia gry mimo spełniania wymagań.
  2. Okazuje się, że winowajcą jest wsparcie AVX, które nie było wymieniane w wymaganiach systemowych.
  3. Obecnie Blizzard pracuje nad aktualizacją, mającą wyeliminować ten problem.

Wczoraj odbyła się wyczekiwana premiera gry Diablo 2: Resurrected. Niestety nie obyło się bez problemów, ponieważ na start wielu graczy nie mogło nawet rozpocząć rozgrywki z powodu przeciążonych serwerów. Okazuje się, że to nie jedyny kłopot, z którym deweloperzy Blizzarda będą musieli sobie poradzić. Od premiery na różnych forach (m.in Reddit i oficjalne forum Blizzarda) gracze skarżą się na to, że nie mogą uruchomić gry. Problemem jest najwidoczniej brak wsparcia technologii AVX (Advanced Vector Extensions), czyli zaawansowanych zestawów instrukcji dla poszczególnych procesorów. Obsługa AVX nie była wymieniana jako konieczna w minimalnych wymaganiach sprzętowych, więc dla graczy, których zestawy komputerowe nie spełniają tego punktu, stało się to kluczowym problemem. Trzeba dodać, że od 2011 większość procesorów jest kompatybilne z AVX, więc najprawdopodobniej chodzi o problem z nieco starszymi procesorami, lub wyjątkami z późniejszego okresu. Na podobną przypadłość cierpiał Cyberpunk 2077, lecz niedawny hotfix załatwił sprawę. Tam problemy z nieco starszymi procesorami zostały poprawione.

Na ten moment Blizzard odniósł się do tematu jedynie za sprawą jednego z pracowników obsługi klienta o pseudonimie Drakuloth:

Powodem, dla którego nie informowaliśmy o podejrzeniach dotyczących AVX, jest to, że nie jesteśmy jeszcze pewni, czy jest to faktyczna przyczyna. Pamiętajcie, że jesteśmy tylko Działem Obsługi Klienta – nie pracujemy nad samym silnikiem, więc nasz wgląd w jego działanie jest ograniczony. Mogę jednak powiedzieć, że jeśli to okaże się źródłem problemu, to gra nie działa zgodnie z przeznaczeniem – obsługa AVX nie miała być wymagana w grze, więc jeśli silnik tego wymaga, to jest to nieoczekiwane zachowanie.

Śledztwo jest kontynuowane. Damy wam znać, gdy dowiemy się czegoś więcej.

Kilka godzin później pracownik zaktualizował swoją wypowiedź i poinformował, że łatka naprawiająca ten błąd jest już w drodze:

Jak już wspomnieli inni gracze, zespół zidentyfikował problem i pracuje obecnie nad łatką. Nie wiemy jeszcze, ile to zajmie i kiedy aktualizacja zostanie wydana, ale problem powinien rozwiązać się sam dla większości graczy posiadających sprzęt spełniający wymagania systemowe.

Póki sytuacja z AVX nie zostanie rozwiązana, najlepszym wyjściem jest samemu sprawdzić, czy Wasz procesor wspiera te rozwiązania. Jeśli chcecie przekonać się, jak to zrobić, udajcie się tutaj. No i oczywiście uzbrójcie się w cierpliwość do czasu naprawienia błędu.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Półprofesjonalny muzyk, którego zajawka zaczęła się w dzieciństwie i żyje do tej pory. Za dzieciaka myślał, że zostanie gwiazdą rocka (i po dziś dzień ma niewielką nadzieję, że to się spełni). Był w kilku zespołach w okresie liceum i studiów, ale z żadnym nie odniósł sukcesów, lecz po części żyje z muzyki – niestety, grając do kotleta i na weselach. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca, wolał poszukać czegoś innego. Imał się różnych zawodów, często zupełnie niezwiązanych z zawodem; przez kilka lat był nawet barmanem. Do Gry-Online.pl trafił w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalnym padawanem Newsroomu, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. W grach obecnie preferuje multi nad singla; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100h, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej