Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2019, 20:16

autor: Ender

Call of Duty: Modern Warfare – wersja na PlayStation 4 zakazana w Rosji

W nie do końca jasnych okolicznościach rosyjski oddział Sony zdecydował się kompletnie zakazać sprzedaży cyfrowych kopii Call of Duty: Modern Warfare w lokalnej wersji PlayStation Store. Tytuł nie będzie również dostępny w wersji pudełkowej.

Premiera najnowszej odsłony Call of Duty będzie tradycyjnie najprawdopodobniej jednym z największych debiutów roku. Oczekiwany przez fanów Call of Duty: Modern Warfare pojawia się jednak niestety w towarzystwie wielu kontrowersji, wynikających z ponoć niezwykle brutalnej zawartości kampanii fabularnej, planowanych mikrotranskacji, a przede wszystkim trybu Survival, który przez rok będzie dostępny jedynie na PlayStation 4. Dzieło Infinity Ward wzbudziło też niemałe emocje u rosyjskich graczy, którzy bez konkretnych wyjaśnień ze strony Activision i Sony od połowy września nie mogli złożyć pre-orderów na grę, a także ściągnąć jej wersji beta. Po kilku tygodniach ciszy oficjalny profil Call of Duty na Twitterze stwierdził właśnie, że rosyjski oddział Sony nie pozwolił na to, by gra była sprzedawana w lokalnej wersji PlayStation Store ani dystrybuowana na terytorium kraju w wersji pudełkowej.

Sytuacja jest niejasna i pełna sprzeczności, bowiem Sony i Activision wzajemnie obarczają się za nią winą i nie chcą wyjaśnić przesłanek stojących za zakazem sprzedaży. Fani serii spekulują, że winna jest tutaj wspomniana już kampania fabularna, mająca stawiać w złym świetle rosyjskich żołnierzy. To oczywiście nie pierwszy raz, gdy putinowski rząd zakazuje sprzedaży gry lub domaga się modyfikacji jej zawartości, by była zgodna z jego linią ideologiczną. Opisywany przypadek jest jednak o tyle dziwny, że Call of Duty: Modern Warfare pojawi się w Rosji bez najmniejszych problemów na Xboksie One oraz komputerach PC.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że globalna struktura Sony Interactive Entertainment opiera się na sieci częściowo samodzielnych krajowych oddziałów firmy, prowadzących własną działalność marketingową i wydawniczą. Nie dziwne więc, że lokalne SIE potrafi być bardziej wrażliwe na rosyjskie naciski niż zarejestrowane w USA spółki Microsoft i Activision (CoD: Modern Warfare będzie dostępny na PC za pośrednictwem należącego do giganta Battle.netu).

Call of Duty: Modern Warfare zadebiutuje 25 października tego roku na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Tytuł ukaże się w pełnej polskiej wersji językowej. Sama kampania fabularna ma dostarczyć rozrywki średnio na 6-7 godzin, ale dodatkowe tryby sieciowe zapewnią jej znacznie więcej. Oficjalne wymagania sprzętowe gry możecie znaleźć tutaj.

  1. Call of Duty: Modern Warfare to Battlefield, na którego czekają gracze
  2. Wszystko o Call of Duty: Modern Warfare 2019
  3. Oficjalna strona serii