Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 października 2017, 19:46

autor: godrikus

Brytyjski rząd zabiera głos na temat hazardowych mechanik w grach

Od dłuższego czasu trwa debata na temat legalności skrzynek i mikrotransakcji w grach wideo oraz powiązania tych mechanizmów z hazardem. Tym razem na ich temat obszernie wypowiedział się rząd Wielkiej Brytanii, który współpracuje z organizacją PEGI.

Ze świecą szukać graczy zadowolonych z coraz bardziej rozpowszechnionych mikrotransakcji w grach wideo. - Brytyjski rząd zabiera głos na temat hazardowych mechanik w grach - wiadomość - 2017-10-26
Ze świecą szukać graczy zadowolonych z coraz bardziej rozpowszechnionych mikrotransakcji w grach wideo.

Całkiem niedawno informowaliśmy o stosunku organizacji zajmujących się klasyfikacją wiekową gier wideo do mikrotransakcji i systemu płatnych skrzynek z zawartością. Przedstawiciele ESRB i PEGI podkreślali, że mimo iż problem zauważają (szczególnie w odniesieniu do dzieci), to nie w ich gestii leży decyzja prawna na temat legalności takich praktyk. Tym razem sprawę skomentował podmiot, który prowadzi działalność legislacyjną, a więc miałby zdolność zaklasyfikowania skrzynek jako formy hazardu – mianowicie rząd Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na internetową petycję (proszącą o „zmianę ustawy hazardowej w taki sposób, by zawierała hazard w grach wideo skierowany do dzieci”) została przygotowana obszerna odpowiedź poruszająca wiele wątków tej sprawy. Najważniejsze fragmenty prezentujemy poniżej, natomiast całą odpowiedź możecie przeczytać tutaj w języku angielskim.

Komisja Hazardowa posiada silne uprawnienia do regulacji hazardu i blisko przygląda się zbieżnościom gier wideo z hazardem. Rząd jest zobowiązany chronić dzieci przed szkodą.

Ochrona dzieci i osób narażonych przed byciem wykorzystanymi lub skrzywdzonymi przez hazard jest głównym celem regulacji hazardowych w Wielkiej Brytanii oraz priorytetem dla rządu. Komisja Hazardowa jako organ regulujący hazard w Wielkiej Brytanii posiada uprawnienia do regulacji internetowego hazardu i jest zaangażowana swoimi siłami i możliwościami w czynienie Internetu lepszym miejscem.

(…) Gdy brytyjskim konsumentom oferuje się czynności hazardowe z użyciem przedmiotów wewnątrz gry, które mogą być przekonwertowane w pieniądze lub sprzedane za przedmioty o realnej wartości, takie aktywności muszą posiadać upoważnienie Komisji Hazardowej i być zgodnymi z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi ochrony dzieci i osób szczególnie narażonych, co oznacza, że muszą zawierać mechanizmy zapobiegające uczestnictwu niepełnoletnich w grach hazardowych. Naruszeniem prawa jest zachęcanie dzieci do hazardu. Gdy nie udaje się zapobiec hazardowi wśród niepełnoletnich, Komisja podejmuje regulacyjne i/lub karne kroki.

(…) Rząd jest zobowiązany zapewnić odpowiednią ochronę konsumentom i dbać o to, by podatność i brak doświadczenia dzieci nie były wykorzystywane przez agresywne praktyki komercyjne.

Komisja Klasyfikacji Wiekowych Rady Standardów Wideo (VSC) jest organem desygnowanym do klasyfikacji gier wideo i przyznaje europejskie klasyfikacje PEGI grom wydawanym w Wielkiej Brytanii. Kryteria PEGI obecnie przewidują minimalną kategorię 12 dla gier, które przedstawiają symulację tradycyjnego hazardu. Komisja Klasyfikacji Wiekowych VSC konsultuje tę kwestię z Radą PEGI oraz z Grupą Ekspercką tej organizacji, by ustalić, czy należy wprowadzić zmiany do klasyfikacji PEGI.

(…) Rząd zauważa ryzyko płynące ze zwiększającej się zbieżności gier wideo i hazardu. Komisja Hazardowa bacznie przygląda się sprawie i będzie kontynuować monitorowanie rozwoju na tym rynku.

Jak widać, rząd Wielkiej Brytanii zauważa problem i wraz z PEGI omawia możliwości wprowadzenia regulacji mających na celu ograniczenie i lepsze przestrzeganie przed mechanikami hazardowymi w grach wideo – szczególnie w przypadku dzieci. Byłoby to logiczne posunięcie z punktu widzenia organizacji dbającej o dobro konsumenta – producenci i wydawcy gier wideo stają się coraz bardziej żądni pieniędzy, a jak widać, chęci wzbogacenia się nie powstrzymuje wątpliwa moralność wykorzystywania łatwowierności i podatności dzieci. Być może wprowadzenie ostrzejszych regulacji dotyczących mikropłatności powstrzyma tendencję do umieszczania w wielu nowych grach (za które musimy zapłacić pełną, często wysoką cenę) płatnych skrzynek z zawartością i opcji przyspieszenia lub ułatwienia rozgrywki za „niewielką” opłatą. Miejmy nadzieję, że na korzystne dla graczy rozwiązanie sprawy nie będziemy musieli czekać latami.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.