Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lutego 2019, 19:38

Bethesda vs The Book Breeze – spór o znak towarowy Redfall

Firma Bethesda wdała się w spór ze spółką The Book Breeze. Wydawnictwo sprzeciwiło się rejestracji znaku towarowego Redfall (uważanego przez niektórych za podtytuł The Elder Scrolls VI) przez dewelopera, powołując się na własne prawa do serii książek o tym samym tytule.

Twórcy The Elder Scrolls mają problemy. Znowu. - Bethesda vs The Book Breeze – spór o znak towarowy Redfall - wiadomość - 2019-02-20
Twórcy The Elder Scrolls mają problemy. Znowu.

Mogłoby się wydawać, że firma Bethesda ma wystarczająco wiele problemów w związku z – delikatnie rzecz ujmując – średnio entuzjastycznym przyjęciem Fallout 76. Jednak najwyraźniej to nie koniec złej passy koncernu. Spółka znalazła się na celowniku amerykańskiego wydawnictwa The Book Breeze w związku z rejestracją znaku towarowego Redfall. Chodzi o wniosek złożony we wrześniu ubiegłego roku, który wielu wiązało z The Elder Scrolls VI. Szkopuł w tym, że The Book Breeze wydaje postapokaliptyczną serię Redfall, stworzoną przez Jaya J. Falconera. Autor wyjaśnił na Twitterze (w odpowiedzi na artykuł serwisu GamesRadar), że jego prawnicy wielokrotnie próbowali skontaktować się z Bethesdą aby sprawę załatwić po, nazwijmy to, dżentelmeńsku, jednak zostali zignorowani przez firmę (pierwszy sprzeciw wydawnictwo zgłosiło jeszcze w grudniu).

Można by się wykłócać, jak bardzo zasadne są pretensje Falconera, aczkolwiek można by też przypomnieć pozew Bethesdy dotyczący użycia słowa „scrolls” w nazwie gry studia Mojang. Tak czy owak, spór z pewnością potrwa jeszcze przez długi czas, dostarczając firmie jeszcze jednej „atrakcji” prawnej po kolejnych zapowiedziach pozwów sądowych przez nabywców Fallouta 76. Co ważniejsze, jeśli rejestracja nazwy Redfall rzeczywiście ma związek z szóstym The Elder Scrolls, sprawa może negatywnie wpłynąć na debiut gry w najbliższych latach. Nie żeby wcześniej było to prawdopodobne – jeszcze po zapowiedzi na E3 Todd Howard z Bethesdy potwierdził, że nowy TES wciąż jest na bardzo wczesnym etapie produkcji, co samo w sobie ucinało spekulacje o debiucie szóstki w tym lub następnym roku.

Bethesda vs The Book Breeze – spór o znak towarowy Redfall - ilustracja #2

Jay J. Falconer to amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze dystopijnej oraz science fiction. W 2016 roku wydał thriller Redfall: Fight for Survival, prezentujący ponurą wizję Ameryki w nieodległej przyszłości. Fabuła skupia się na losach Simona Redfalla, męża skazanej na śmierć terrorystki, który musi odkryć prawdę na temat światowego spisku. Książka została doceniona przez czytelników, zdobywając złoty medal w konkursie Readers' Favorite International Book Contest w kategorii „Powieść dystopijna”. W tym samym roku ukazał się drugi i ostatni tom cyklu Redfall: Freedom Fighters.