Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2020, 10:58

autor: Aquma

Baldur’s Gate 3 - odbiór gry i pierwsze 23 minuty na filmie

Na platformie Steam pojawiło się sporo recenzji graczy, którzy zdecydowali się na zakup Baldur’s Gate III we wczesnym dostępie. Opinie są na ogół pozytywne, a sam tytuł cieszy się sporą popularnością na platformie Valve. Mamy też film prezentujący ponad dwadzieścia minut gameplaya z samego początku gry.

W SKRÓCIE:

  1. Baldur’s Gate III cieszy się dużą popularnością na Steamie – w najlepszym momencie wczorajszego dnia w tytuł grało jednocześnie blisko 74 tys. osób;
  2. opinie graczy są w przeważającej większości (81%) pozytywne. Chwalona jest mechanika rozgrywki, grafika oraz sposób, w jaki przeniesiono do gry zasady D&D;
  3. użytkownicy, którym tytuł nie przypadł do gustu najczęściej wskazują na bugi, problemy z interfejsem i optymalizacją oraz nadmierne podobieństwo do Divinity: Original Sin II.

Wczoraj we wczesnym dostępie Steam zadebiutowało Baldur’s Gate III – najnowsza część kultowego cyklu gier RPG osadzonego w uniwersum Forgotten Realms. Statystyki zebrane przez serwis SteamDB wskazują, że w najlepszym momencie pierwszego dnia w produkcję zespołu Larian Studios grało jednocześnie niemal 74 tys. osób. Wygląda na to, że tytuł zaliczył udany debiut.

To jednak nie wszystko, bowiem gra została też dobrze przyjęta graczy. 81% użytkowników oceniło ją pozytywnie. Pośród zalet wymienia się ilość oferowanej zawartości, piękną oprawę graficzną, a także fakt, że tytuł dobrze oddaje uczucie grania w prawdziwe Dungeons & Dragons.

Na pewno są bugi. Kilka z nich zabiłem i całkiem wyleciały z ekranu (to gra słów nawiązująca do słowa "bug", które w języku angielskim oznacza też robaka - przyp. red.). Do tego usta często nie poruszają się, kiedy postacie mówią. Mimo tego wszystkiego bardziej porównałbym to do Dragon Age'a niż D:OS. Czuć, że gra bardziej skupia się na Twojej konkretnej postaci, co uważam za ujmujące. Czy gra jest warta 60 dolarów? Nie. Czy (w przyszłości, gdy zostanie dokończona - przyp. red.) będzie warta więcej niż 60 dolarów? Tak – stwierdza Captain V.

Gracze narzekający na nowe dzieło Larian Studios najczęściej wskazują na bugi i problemy techniczne (m.in. z trybem multiplayer, który w obecnej wersji BG3 jest praktycznie niegrywalny). Zdarzają się też narzekania na bardziej fundamentalne rzeczy, np. postacie, dialogi, świat, projekty starć czy nadmierne podobieństwo do Divinity: Original Sin II.

Niewiele spośród tych postaci da się polubić czy uznać za ciekawe. Podczas gdy D:OS2 miało zabawną atmosferę i barwną obsadę, która sprawiała radość, postacie w tej grze są bandą nudnych dupków. Normalnie uwielbiam dialogi w grach RPG, ale czysta podłość widoczna w sposobie, w jaki ten tytuł jest napisany, sprawia, że rozmowy z postaciami niezależnymi są wręcz nieprzyjemne – skarży się Aristides.

W sieci pojawił się też materiał przedstawiający pierwsze dwadzieścia trzy minuty Baldur’s Gate III. Jeśli nadal nie jesteście pewni, czy to gra dla Was, rzućcie na niego okiem.

  1. Baldur's Gate 3 w Early Access to na razie fundament pod wielkie RPG
  2. Widziałem Baldur's Gate 3 i już zbieram drużynę, bo jestem zachwycony
  3. Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?
  4. Baldur’s Gate III – strona oficjalna