Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 sierpnia 2014, 11:04

Back to Bed – gra logiczna w stylu Monument Valley debiutuje na Androidzie i iOS

W ofertach platform Google Play i App Store zadebiutowała surrealistyczna gra logiczna Back to Bed. Dzieło duńskiego studia Bedtime Digital Games, porównywane do doskonałego Monument Valley, można nabyć za kilkanaście złotych.

Monument Valley zaostrzyło nasze apetyty na niekonwencjonalne i piękne wizualnie gry logiczne. Na szczęście na kolejną produkcję tego typu nie przyszło nam czekać zbyt długo. Jest nią Back to Bed – debiutanckie dzieło duńskiego, niezależnego studia Bedtime Digital Games. Surrealistyczna gra logiczna trafiła jednocześnie na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS. Od trzech tygodni mogą się nią również bawić posiadacze pecetów.

W Back to Bed gracz stara się poprowadzić lunatyka Boba, tak aby wrócił on do łóżka w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Użytkownik dokonuje tego w sposób pośredni, mianowicie kontrolując Suboba – tajemniczego opiekuna, funkcjonującego wyłącznie w podświadomości Boba. Subob nie tylko wskazuje śpiącemu bohaterowi drogę do celu, ale też chroni go przed najróżniejszymi niebezpieczeństwami, czyhającymi na jego życie.

Niezwykła para wędruje przez surrealistyczny świat, zainspirowany sztuką artystów pokroju Salvadora Dali czy M.C. Eschera. Uniwersum funkcjonuje na granicy jawy i snu – realnym zagrożeniom towarzyszą konstrukcje i mechanizmy, których nie obowiązują znane prawa fizyki. W ich wyjątkowej prezentacji pomaga izometryczna perspektywa, z jakiej ukazana została akcja gry (podobny zabieg zastosowano w Monument Valley).

Zaliczenie trzydziestu poziomów wymaga od gracza manipulowania elementami otoczenia, przy czym wiele przedmiotów mogących wpłynąć na zmianę kierunku przemarszu Boba znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Aby do nich dotrzeć, trzeba wykazać się mocno niekonwencjonalnym sposobem myślenia (wchodzenie na pionowe ściany jest tu na porządku dziennym).

Gra oferuje dwa poziomy trudności – Normal i Nightmare, przy czym drugi zostaje odblokowany w momencie ukończenia całości w trybie normalnym. Wówczas gra staje się prawdziwym wyzwaniem; na Normalu Back to Bed wybacza wiele błędów i pozwala spokojnie napawać się widokiem nadzwyczajnych projektów plansz. Można więc powiedzieć, że tytuł znajdzie entuzjastów zarówno wśród graczy niedzielnych, jak i amatorów łamigłówek.

Warto na koniec dodać, że studio Bedtime Digital Games pracuje już nad kolejną produkcją. Jest nią piękna wizualnie, przygodowa gra logiczna Dream Factory. Tytuł trafi na iOS, Androida i PC w bliżej nieokreślonej przyszłości.