Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 stycznia 2018, 11:30

Autorzy serii Forza Horizon tworzą Fable 4?

Produkcją nowego Fable może zajmować się odpowiedzialne za Forza Horizon 3 studio Playground Games. Plotka zrodziła się w związku z domysłami byłego dewelopera Lionhead Studios, Dona Williamsona.

Seria Fable doczeka się wreszcie kontynuacji? - Autorzy Forzy Horizon 3 tworzą Fable 4? - wiadomość - 2018-01-08
Seria Fable doczeka się wreszcie kontynuacji?

Niedawno mieliśmy do czynienia z dużym przeciekiem, w wyniku którego poznaliśmy sporo nowych informacji na temat przygotowywanych dla Xboksa One gier na wyłączność. Jednym ze wspomnianych tytułów, które najbardziej rozpalają wyobraźnię fanów jest bez wątpienia Fable 4 – kontynuacja znanej serii stworzonej przez Petera Molyneuxa. Marka ta tkwiła w zamrażarce od czasu skasowania Fable Legends i zamknięcia studia Lionhead w 2016 roku. Przeciek sugeruje, że za grę odpowiada brytyjska firma, co wywołało oczywiście lawinę plotek na temat tożsamości twórców. Swoimi domysłami podzielił się za pośrednictwem Twittera były pracownik Lionhead Studios, Don Williamson.

Mmm, ok, nie mając żadnych wewnętrznych informacji, doskonale wiem, kto tworzy Fable 4. Interesujący wybór – napisał Williamson. – W Brighton nie ma nikogo, kto mógłby się podjąć tak dużego zadania – dodał jeszcze, odpowiadając na pytanie jednego z użytkowników (Alessio) o lokalizację studia.

We wspomnianym Brighton ulokowane jest pracujące właśnie nad tytułem na wyłączność dla Microsoftu studio Electric Square (dawniej Gobo Brighton). Przemyślenia Williamsona sugerują jednak, że firma ta nie posiada wystarczających możliwości, by zająć się Fable 4 – możliwe więc, że przygotowywana przez nią gra jest innym, mniejszym projektem. Kto więc tworzy kolejną wyprawę do krainy Albion? Wiele wskazuje na to, że może to być znane z Forza Horizon 3 – i również ulokowane w Wielkiej Brytanii – studio Playground Games.

Na pierwszy rzut oka pomysł może się zdawać trochę niecodzienny – Forza Horizon 3 jest przecież grą wyścigową, która nie ma wiele wspólnego z gatunkiem RPG. Warto jednak zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, w przeciwieństwie do głównego nurtu serii, Forzy z podtytułem Horizon stawiają na zabawę w otwartym świecie, dokładnie tak, jak znakomita większość trafiających obecnie na rynek erpegów – oznacza to, że deweloperzy z Playground Games wbrew pozorom mogą posiadać doświadczenie i narzędzia, które przydadzą się przy okazji pracy nad Fable 4. Po drugie, Forza Horizon 3 pozostaje najlepiej ocenioną przez krytyków grą na wyłączność Xboksa One (średnia z recenzji w serwisie Metacritic wynosi 91%), jej twórcy są więc świetnym wyborem w przypadku kluczowego dla Microsoftu projektu – a takim bez wątpienia jest omawiany tytuł, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę dość kiepską sytuację Xboksa One w zakresie gier na wyłączność i ostrą konkurencję ze strony Sony. Wreszcie, po trzecie, nie jest tajemnicą, że Playground od pewnego już czasu zatrudnia nowych ludzi do pracy nad… RPG akcji z otwartym światem. Pierwsze oferty pracy sugerowały co prawda zupełnie nową markę, ale w tych publikowanych obecnie sformułowanie to jest zastępowane słowami „ekscytujący, wielki projekt”. Na ewentualne potwierdzenie tych domysłów z pewnością przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Przypominamy, że Fable 4 nie jest jedynym projektem, na który światło rzucił wspomniany przeciek. W produkcji mogą znajdować się także m.in. kontynuacja Perfect Dark oraz nieznana gra z mechami w rolach głównych.

Stworzona przez Lionhead Studios Petera Molyneuxa seria Fable po raz pierwszy zagościła na ekranach naszych telewizorów 14 września 2004 roku. Gra została wydana wyłącznie na pierwszego Xboksa, choć rok później doczekaliśmy się także konwersji na PC, zatytułowanej Fable: Zapomniane Opowieści. Uznawana przez większość fanów za najlepszą grę w serii druga część Fable trafiła na rynek w październiku 2008 roku i była tytułem na wyłączność dla Xboksa 360. Ostatnią dużą produkcją przynależącą do tej marki było wydane dwa lata później Fable III. W studiu Lionhead powstawało także skupione na rozgrywce wieloosobowej Fable Legends – gra została jednak skasowana przez Micorosft i tym samym nigdy nie wyszła z fazy zamkniętej bety.

  1. Perfect Dark, Forza Horizon 4, Fable 4 – przeciek ujawnia przyszłe tytuły na wyłączność Xboksa One
  2. Microsoft porzuca Fable Legends i planuje zamknąć studio Lionhead