Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 października 2021, 16:34

autor: Qskan

Apple zarobiło na grach więcej niż Microsoft, Sony i Nintendo razem wzięte

Apple nie produkuje gier wideo, a pomimo tego zarabia na nich najwięcej na globalnym rynku. Wszystko dzięki App Store, które zapewnia firmie duże zyski.

W SKRÓCIE:
  1. Jak podaje Wall Street Journal, Apple w 2019 roku fiskalnym zarobiło na grach wideo więcej niż Microsoft, Sony i Nintendo razem wzięte.
  2. Głównym źródłem przychodu firmy w tej branży jest platforma App Store, służąca do dystrybucji aplikacji i gier mobilnych na urządzenia z iOS-em.
  3. Dzięki 30-procentowej prowizji w owym sklepie Apple zarobiło na grach 8,5 mld dolarów w 2019 roku, co stanowi ok. 5% całych przychodów technologicznego giganta.

Apple nie jest pierwszą firmą, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o potentatach branży gier wideo. A jednak okazuje się, że to „Jabłko” zarabia na gamingu najwięcej. Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez Wall Street Journal.

Pomimo tego, że Apple nie ma w swoim portfolio własnych gier wideo ani konsol, jak Xbox czy PlayStation, to zyski firmy z branży interaktywnej rozrywki za 2019 rok fiskalny były większe niż Sony, Microsoftu i Nintendo razem wziętych (rok fiskalny w tym przypadku kończy się 26 września). Wszystko za sprawą platformy App Store, która służy do cyfrowej dystrybucji gier mobilnych i aplikacji. Można tam znaleźć tysiące produkcji innych firm, za które Apple liczy sobie 30% udziału w zyskach od każdej transakcji dokonanej w owym sklepie.

Według analityków WSJ, firma zarobiła na samych grach w 2019 roku 8,5 miliarda dolarów, co jest większą liczbą niż zsumowane wyniki finansowe wyżej wymienionych konkurentów. Jeśli chodzi o 2020 rok, to analityczna firma Sensor Tower, na którą powołuje się dziennik, obliczyła, że w tym okresie fiskalnym klienci „zostawili” w App Store łącznie 45 miliardów dolarów. Najwięcej, bo aż 31% transakcji pochodziło z Chin; USA było na drugim miejscu - 26%. Według tych rozliczeń, „działka” Apple z App Store wyniosła 13,5 mld dolarów, co stanowi 5% całego przychodu firmy z 2020 roku (ok. 275 miliardów). Najwięcej – aż 50% – technologiczny gigant zarobił na sprzedaży iPhone’ów i akcesoriów.

A jeżeli Wy chcecie zaopatrzyć się w swój sprzęt od Apple, to pod tym linkiem możecie sprawdzić aktualne ceny najnowszych iPhone’ów.

Apple zarobiło na grach więcej niż Microsoft, Sony i Nintendo razem wzięte - ilustracja #1
CEO Apple oraz Epic Games mierzyli się w batalii sądowej; źródło:https://imagazine.pl/2021/05/11/apple-kontra-epic-games-podsumowanie-pierwszego-tygodnia/.

Cieniem na dominację Apple w branży gier wideo kładzie się ostatni wyrok sądu w sprawie pomiędzy „Jabłkiem” a Epic Games. Przypomnijmy, że przedmiotem batalii były wyżej wspomniana 30-procentowa prowizja pobierana przez firmę w App Store oraz rzekome działania monopolistyczne i antykonkurencyjne, przez które na platformie nie mogła znaleźć się żadna gra, która pomijała jej wewnętrzny system płatności. Z tego powodu z App Store usunięty został Fortnite.

Kalifornijski sąd w swoim wyroku jedynie w niewielkim stopniu przychylił się do postulatów Epic Games, jednak teraz płatności dokonywane poza App Store mają być dozwolone. Ponadto sam fakt, że ktoś postawił się gigantowi z Cupertino, może zwiastować, iż pojawią się kolejne firmy zmęczone dominacją Apple, a dodatkowo, jak czytamy w raporcie WSJ:

Ze względu na pozew Epic i zwiększoną kontrolę nad działalnością Apple ustawodawcy od Waszyngtonu do Brukseli rozważają sposoby potencjalnego osłabienia władzy firmy, która, jak się obawiają, szkodzi rywalom.

Póki co pozycja Apple na rynku wydaje się być mocna, a wraz ze wzrostem popularności gier mobilnych jego przychody mogą urosnąć jeszcze bardziej, choć nawet obecne zyski firmy z gamingu wydają się niewiarygodne. Pozostaje pytanie, czy wyrok sądu w sprawie z Epic Games zostawi po sobie jakieś długofalowe skutki.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.