Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 sierpnia 2021, 18:35

autor: Iltutmiś

Korea Płd. podziela opinię Epic - uchwalono uderzające w Apple i Google prawo

Konflikt między Apple a twórcami Fortnite trwa w najlepsze. Zgromadzenie Narodowe Korei właśnie głosowało w sprawie nowego prawa, które nałoży na Apple oraz Google obowiązek umożliwienia deweloperom korzystania z alternatywnych metod płatności w App Store czy Google Play.

W SKRÓCIE:
  • Rząd Korei Południowej uchwalił prawo ustalające granice dla Apple czy Google.
  • Gdy ustawa uzyska podpis prezydenta Korei Płd. i wejdzie w życie, właściciele App Store czy Google Play nie będą mogli narzucać deweloperom własnych systemów płatności.
  • Według CEO firmy Epic Games zmiany wprowadzane w koreańskim systemie prawnym stanowią ważną wiadomość dla całej branży cyfrowej rozrywki.

Ustawa przegłosowana została dzisiaj i po uzyskaniu podpisu prezydenta Korei Południowej wejdzie w życie. Akt ten znowelizuje obowiązujące prawo i zabroni koncernom takim jak Apple zmuszać deweloperów do korzystania z narzuconych systemów płatności. Ponadto zawiera on przepisy mające na celu powstrzymanie działań odwetowych ze strony posiadaczy platform wobec twórców, którzy zdecydują się na korzystanie z alternatywnych metod płatności. Takie prawo powstrzymałoby Apple przed usunięciem Fortnite ze sklepu na iOS po tym, jak Epic Games zainstalowało swój własny system finansowy. Prezes tej ostatniej firmy, Tim Sweeney, twierdzi, że taka ustawa stanowi ważny moment w historii cyfrowej rozrywki.

Firmy, które nie zastosują się do powyższego prawa, mogą zostać objęte grzywną w wysokości do 3% swoich przychodów uzyskiwanych w Korei Południowej. Działania koreańskiego ustawodawcy prawdopodobnie śledzą komisje regulacyjne innych państw, w których Apple również procesuje się z Epic Games.

Konflikt między owymi spółkami wybuchł jakiś czas temu na tle obecności gry Fortnite w App Store. Chodziło między innymi o prowizję pobieraną przez Apple od twórców zamieszczanych w sklepie aplikacji. Przez to znany tytuł battle royale zniknął z App Store i od roku nie pojawił się tam ponownie. W zarzewiu konfliktu twórcy owej produkcji zamieścili prowokującą kalifornijski koncern animację. W lutym tego roku Epic Games złożył skargę na Apple do Komisji Europejskiej.

Walka korporacji trwa nadal i nie skończy się w najbliższym czasie. Konsekwencje działań Apple może odczuć cała grupa deweloperów gier na urządzenia mobilne.