Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2021, 09:39

autor: hexx0

Epic Games vs. Apple; sąd wydał wyrok w sprawie transakcji w App Store [Aktualizacja]

W batalii pomiędzy firmami Apple i Epic Games zapadła decyzja sądu, zgodnie z którą aplikacje dostępne w App Store mogą umożliwiać zakupy z pominięciem systemu płatności platformy.

Trwająca od przeszło roku batalia sądowa pomiędzy Apple i Epic Games wreszcie dobiegła końca. Ważyły się w niej losy 30-procentowej prowizji pobieranej przez tę pierwszą firmę, a także rzekomo praktykowane przez nią działania monopolistyczne i antykonkurencyjne, w wyniku których w App Store nie mogły znajdować się aplikacje pozwalające na zakupy z pominięciem systemu płatności platformy. Kalifornijski sąd orzekł, że to ostatnie ograniczenie zostanie trwale zniesione. Co za tym idzie, Fortnite i jego wewnętrzna waluta (tzw. V-Bucks / V-Dolce) – które zapoczątkowały konflikt – w teorii będą mogły ponownie zawitać na urządzenia z systemem iOS. W praktyce jednak musi zgodzić się na to Apple i chcieć tego Epic Games, a Tim Sweeney już zapowiedział, że wydarzy się to tylko wtedy, gdy płatności w Fortnite będzie można dokonać „w uczciwej konkurencji dla opłat dokonywanych przez App Store”.

Epic Games vs. Apple; sąd wydał wyrok w sprawie transakcji w App Store [Aktualizacja] - ilustracja #1
https://twitter.com/TimSweeneyEpic/status/1436370846545809410.

Przewodząca sprawie sędzia Yvonne Gonzalez-Rogers nie przychyliła się jednak do pozostałych dziewięciu postulatów „Epica”. Tym samym firma Apple nie została więc określona jako monopolista, choć wydanie wspomnianego wcześniej nakazu sugeruje, że przynajmniej część jej działań uznano za antykonkurencyjne. Ponadto wyrok w najmniejszym nawet stopniu nie odniósł się do 30-procentowej marży naliczanej przez giganta z Cupertino. Doprecyzowano za to, jakich zewnętrznych linków czy przycisków mogą używać twórcy w swoich aplikacjach.

Ponadto sędzia Yvonne Gonzalez-Rogers uznała, że wprowadzając do Fortnite możliwość zakupów z pominięciem systemu płatności obowiązującego w App Store, firma Epic Games naruszyła zasady regulaminu wdrożone przez Apple. W konsekwencji Epic będzie musiał zapłacić konkurencyjnej korporacji 30% wszystkich przychodów wygenerowanych za pośrednictwem systemu, czyli ponad 3,5 miliona dolarów (przeszło 13,5 miliona złotych)

Nakaz kalifornijskiego sądu wejdzie w życie za 90 dni, a konkretnie 9 grudnia 2021 roku. Istnieje jednak możliwość, że zostanie on zablokowany przez sąd wyższej instancji, który ponownie rozpatrzy całą sprawę. Tim Sweeney już zapowiedział, że Epic będzie się odwoływał od decyzji pani Gonzalez-Rogers. Jak więc napisał na Twitterze Jason Schreier:

Tak więc Epic przegrał na niemal każdym polu i będzie musiał zapłacić miliony, podczas gdy Apple musi teraz pozwolić aplikacjom na korzystanie z zewnętrznych płatności, co potencjalnie będzie kosztowało firmę miliardy. Wielkie zwycięstwo odnieśli więc ci, którzy życzyli obydwu firmom przegranej”.

Epic Games vs. Apple; sąd wydał wyrok w sprawie transakcji w App Store [Aktualizacja] - ilustracja #2
Źródło: https://twitter.com/jasonschreier/status/1436372920285204481.