Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 kwietnia 2016, 10:40

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Aliens: Colonial Marines naprawione przez fana – mod ulepsza grafikę i AI obcych

Jeden z największych koszmarów ostatnich lat, Aliens: Colonial Marines, został naprawiony dzięki fanowskiej modyfikacji. Mod TemplarGFX's ACM Overhaul poprawia nie tylko grafikę, ale też sztuczną inteligencję wrogów oraz mechanikę strzelania.

Zdolni modderzy potrafią odratować nawet Aliens: Colonial Marines. - Aliens: Colonial Marines naprawione przez fana – mod ulepsza grafikę i AI obcych - wiadomość - 2016-04-05
Zdolni modderzy potrafią odratować nawet Aliens: Colonial Marines.

Aliens: Colonial Marines to tytuł, o którym większość z Was pewnie wolałaby zapomnieć. Mimo doświadczonego dewelopera stojącego za produkcją (studio Gearbox Software, twórcy uwielbianej serii Borderlands) i szumnych zapowiedzi, gra okazała się totalną klapą, wzbudzając oburzenie graczy na całym świecie. Głośna była sprawa odszkodowania, które Sega obiecała wypłacić niezadowolonym klientom oraz oskarżenia, jakie wydawca skierował przeciwko producentowi.

Dlaczego wracamy do tego przykrego tematu? Otóż za grę wzięła się społeczność modderska i to z całkiem niezłym skutkiem. Mowa o modyfikacji TemplarGFX's ACM Overhaul, poprawiającej sztuczną inteligencję, mechanikę strzelania i grafikę oraz usuwającej wiele błędów, która niedawno ukazała się w serwisie Moddb. Jej twórca zapewnia, że jest ona dobrze zbalansowana i przetestowana, a co najważniejsze, oferuje dobrą zabawę. Jeśli (nie)szczęśliwie znajdujecie się w posiadaniu Aliens: Colonial Marines na PC, być może jest to doskonały moment na danie grze drugiej szansy.

  1. Pobierz moda TemplarGFX's ACM Overhaul z serwisu Moddb
Więcej mroku pozytywnie wpływa na klimat. - Aliens: Colonial Marines naprawione przez fana – mod ulepsza grafikę i AI obcych - wiadomość - 2016-04-05
Więcej mroku pozytywnie wpływa na klimat.

Największe zmiany przeszły ksenomorfy. Po zainstalowaniu moda nie tylko cieszą oko poprawionymi animacjami, lecz także zachowują się w sposób bardziej przemyślany. Według opisu programu, wrogowie podejmują decyzje 10 razy szybciej, co sprawia, że lepiej przystosowują się do zmiennej sytuacji. Ponadto obcy są znacznie zwinniejsi i szybsi, choć mają nieco mniej zdrowia. Poprawek doczekała się również sztuczna inteligencja ludzi, dzięki czemu lepiej ze sobą współpracują.

Jeśli chodzi o stronę wizualną, ACM Overhaul zmienia parametry wszystkich materiałów graficznych, wpływając m.in. na to, jak odbijają światło i jaką mają strukturę powierzchni, dzięki czemu całe otoczenie wygląda bardziej realistycznie. Podobnie rzecz ma się z cieniowaniem oraz poziomem szczegółów efektów wizualnych, takich jak ogień, iskry, dym, woda, krew, itp. W rezultacie gra wygląda znacznie lepiej, o czym sami możecie się przekonać oglądając poniższe filmy:

  1. Oficjalna strona internetowa Aliens: Colonial Marines
  2. Recenzja Aliens: Colonial Marines – ten Obcy to wstyd i hańba
  3. Aliens: Colonial Marines – smutna historia porażki Obcych