Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 listopada 2022, 19:53

Afera na Steam - oszuści wyłudzali pieniądze za demo Unreal Engine 5

„Deweloperzy” Heroes City Superman Edition długo pozostawali bezkarni, ku zmartwieniu prawdziwego twórcy.

Źrodło fot. Tyson Butler-Boschman.
i

Pomysłowość (i bezczelność) oszustów potrafi zaskoczyć. Pewna grupa zaczęła sprzedawać na Steamie demo na silniku Unreal Engine 5 (oryginalnie oczywiście bezpłatne) i długo pozostawała bezkarna.

Superman… prawie

Kiedy firma Epic Games udostępniła w kwietniu darmową mapę miasta (The City Sample), pewien internauta od razu wiedział, do czego ją wykorzysta. volod zamieścił film, w którym po lokacji dosłownie latał niczym Superman.

Materiał zyskał sporą popularność i zainspirował Tysona „TJATOMICA” Butler-Boschmana, który już w 2020 roku przygotował własne superbohaterskie demo. Twórca przeniósł je na piątą generację Unreal Engine, a później, po ciepłym przyjęciu nagrania z gry w mediach społecznościowych, udostępnił grywalną wersję w serwisie itch.io. Oczywiście w demie kierujemy wcale-nie-Supermanem, ale równie dobrze mógłby to być każdy inny superbohater obdarzony mocą lotu.

„Pomysłowi” oszuści

Łatwo wyobrazić sobie zdziwienie Tysona, gdy na początku listopada jeden z użytkowników itch.io poinformował go o istnieniu Heroes City Superman Edition. Było to jego własne darmowe demo udostępnione jako płatna produkcja. Do tego z często zmienianą ceną – w pewnym momencie za „grę” trzeba było zapłacić nawet 161,99 złotego (via SteamDB).

Oczywiście autor natychmiast zgłosił tę „produkcję” do moderatorów Steama. Sprawa była oczywista i została szybko załatwiona. Prawda?

Niestety, po prawie tygodniu od zgłoszenia Heroes City Superman Edition nadal było dostępne na Steamie, a TJATOMICA został zablokowany na tamtejszym forum produktu. Powód – rzekomo był jednym z deweloperów, ale opuścił grupę i teraz, gdy „gra” się sprzedawała, zachciało mu się „pieniędzy” tylko dla siebie.

Jakby tego było mało, „studio” stojące za publikacją tej „produkcji” wymusiło skasowanie filmów zamieszczonych przez Tysona w serwisie YouTube.

Darmowe dane dla hakerów

Sytuacja staje się jeszcze bardziej paradoksalna, gdy rzuci się okiem na „Supermana” w tytule (bo raczej nie ma szans, by „twórcom” udało się wykupić licencję od DC Comics). Sprawę zbadał dziennikarz Tom Henderson, który rozmawiał m.in. z faktycznym twórcą dema (via Insider Gaming).

W przypadku YouTube problemem okazała się kwestia… udowodnienia przez Tysona, że demo należy do niego. O ile bowiem oszustom wystarczyło podszycie się pod twórcę „gry” i zamieszczenie odnośnika do jej karty Steam (sic!), tak TJATOMICA musiałby podać platformie swoje prywatne dane. A te, według Hendersona, trafiłyby także do oszustów.

Happy end

Na szczęście dosłownie dwie godziny temu Heroes City Superman Edition wreszcie zniknęło ze Steama. Karta „gry” nie jest dostępna i nie można jej zakupić w żaden sposób. Być może pomogło nagłośnienie sprawy przez media.

YouTube usunął też konto „twórców” za „naruszenie warunków korzystania z serwisu”. Za to ich konto na Twitterze nadal jest dostępne (nie żeby znalazło się tam jakiekolwiek oświadczenie; do tego komentarze są zablokowane). Tyson odzyskał też swoje filmiki na YouTube.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej