Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 marca 2022, 19:50

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Activision Blizzard wypłaci dyskryminowanym pracownikom 18 milionów dolarów

Activision Blizzard sfinalizowało ugodę z Amerykańską Komisją ds. Równych Szans w Zatrudnieniu. Firma wypłaci poszkodowanym pracownikom 18 milionów dolarów.

We wrześniu zeszłego roku Activision Blizzard zawarło ugodę w sprawie pozwu wystosowanego przez Amerykańską Komisję ds. Równych Szans w Zatrudnieniu (Equal Employment Opportunity Commission). Korporacja zobowiązała się stworzyć specjalny fundusz w wysokości około 18 milionów dolarów (ok. 75,5 mln złotych), który ma zadośćuczynić wszystkim ofiarom seksizmu i niewłaściwego zachowania wewnątrz firmy. Teraz poznaliśmy orzeczenie sądu w tej sprawie.

Finalizacja ugody

Serwis Washington Post poinformował, że wspomniana powyżej ugoda została sfinalizowana i zaakceptowana przez sędziego – 18-milionowe odszkodowanie zostanie rozdysponowane wśród poszkodowanych pracowników, którzy się po nie zgłoszą.

  1. Warto jednak wspomnieć, że ci, którzy skorzystają z tej możliwości, nie będą mogli uczestniczyć w innym, wciąż trwającym pozwie, wystosowanym w lipcu 2021 przez Kalifornijski Departament ds. Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa.

Kropla w morzu pieniędzy

Wypłacenie 18 mln dolarów nie będzie wielkim ciosem dla Activision Blizzard. Firma w 2021 roku wypracowała niebagatelne 8,8 miliarda dolarów (ok. 36,91 mld zł) przychodu, a jej szef – Bobby Kotick – w samym 2020 roku wzbogacił się o 154 mln dolarów (ok. 646 mln zł).

Amerykański związek zawodowy CWA (Communications Workers of America) – który również pozwał Activision Blizzard – obawia się, że kwota odszkodowania nie jest wystarczająca, zważywszy na liczbę poszkodowanych pracowników, idącą w setki.

  1. Oprócz wypłaty zadośćuczynienia, korporacja musi także wprowadzić programy zapobiegania molestowaniu i dyskryminacji, które byłyby kontrolowane przez wspomnianą na początku komisję.
  2. Jeśli po wypłaceniu odszkodowania wszystkim poszkodowanym pracownikom z przeznaczonych na to ok. 18 milionów dolarów pozostanie jakaś niewykorzystana kwota, zarząd firmy przekaże ją na cele charytatywne.

Warto zaznaczyć, że w przypadku pozwu o dyskryminację w studiu Riot Games (League of Legends, Valorant) firma zgodziła się wypłacić 100 milionów dolarów poszkodowanym (ok. 419,5 mln zł) w grudniu ubiegłego roku.

Komentarz rzeczniczki Activision Blizzard

Elena Baca, radczyni prawna firmy Activision Blizzard w sprawie pozwu EEOC, wystosowała taki oto komentarz odnośnie sfinalizowania ugody:

Myślę, że jest to raczej korzystne rozwiązanie dla osób, które wysunęły roszczenia. Pomysł czekania na różne pozwy – kto wie co się z nimi stanie?

Ludzie zawsze mogą zgłaszać swoje roszczenia, nigdy nie przestaną. Mogą wnieść sprawę do arbitrażu, mogą wnieść pozew – mogą wnieść cokolwiek, co uznają za stosowne... Zaś to [finalizacja ugody – dop. red.] faktycznie daje poszkodowanym pracownikom finał [sprawy – dop. red.], którego na ten moment nie ma nigdzie indziej [w żadnym innym rozpoczętym procesie].

  1. Activision Blizzard – strona oficjalna