Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 września 2021, 09:34

Activision Blizzard znów pozwane; groźby, nadzór i przesłuchania pracowników

W Activision Blizzard uderzył kolejny pozew. Firma miała zniechęcać pracowników do zabierania głosu w sprawie nadużyć.

W SKRÓCIE:
  • Activision Blizzard z kolejnym pozwem.
  • Firma miała zniechęcać pracowników do wypowiadania się na temat nadużyć.
  • Wśród stosowanych metod wymienia się groźby, nadzór, a nawet przesłuchania.

Kontrowersje otaczają Activision Blizzard już od dłuższego czasu. Firma mierzy się z pozwami pracowników, którzy uważają, że stosuje ona wiele nieuczciwych praktyk oraz toleruje zjawiska mobbingu oraz molestowania seksualnego. Activision najwyraźniej nie jest zainteresowane rozwiązaniem problemu. W ostatnim czasie firma zatrudniła bowiem kancelarię prawniczą WilmerHale, która znana jest z torpedowania związków zawodowych. Wydawca został również oskarżony o niszczenie dokumentów, które by go obciążały.

Teraz do tych działań można dodać kolejne. Jak informuje serwis PC Gamer, do sądu trafił nowy pozew przeciwko Activision Blizzard, który we współpracy ze związkiem zawodowym Communications Workers of America wystosował zespół pracowników zgromadzonych pod szyldem A Better ABK. Firmie zarzucono, że prowadzi działania mające zniechęcić zatrudnione przez nią osoby do podejmowania tematu nadużyć. Pracownikom miano grozić lub nakazywać, by nie wypowiadali się o warunkach pracy, wysokości płac oraz nadgodzinach.

Szczególną uwagę Activision miało poświęcać tym osobom, które już zaangażowały się w działania mające na celu poprawę sytuacji w firmie. Według informacji spotkały się one z groźbami, specjalnym nadzorem, a nawet przesłuchaniami. Anonimowy pracownik cytowany przez Vice zdradził, że działania te podjęto, by pozbyć się osób, które najgłośniej wypowiadały się na temat nadużyć, co doprowadziło do wystosowania pierwszego pozwu.

Jest to proceder sprzeczny z prawem zapisanym w National Labor Relations Act, czyli jednej z głównych ustaw prawa pracy w Stanach Zjednoczonych. Według niej pracownikom powinna być zagwarantowana możliwość angażowania się w tzw. uzgodnione działanie chronione (protected concerted activity). Oznacza to możliwość zrzeszania się pracowników (np. w organizacje takie jak A Better ABK) bez obawy przed odwetem ze strony pracodawcy. Działania Activision miały za to na celu zniechęcenie zatrudnionych osób do angażowania się w tego rodzaju przedsięwzięcia.

Na razie trudno stwierdzić, jaki wpływ na sytuację firmy będzie miał ten pozew. Nie mamy jednak wątpliwości, że zbierają się nad nią czarne chmury.