Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 czerwca 2021, 14:09

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

11 bit studios zapowiada współpracę z Jackiem Dukajem i publikuje teaser nowej gry

Poznaliśmy plany na przyszłość firmy 11 bit studios. Twórcy pokazali teaser swojej nowej produkcji i nawiązali współpracę z Jackiem Dukajem w temacie rozwoju uniwersum Frostpunk, a także poinformowali o przejściu na technologię Unreal Engine.

W SKRÓCIE:
  1. firma 11 bit studios opublikowała teaser swojej nowej gry, której pełną zapowiedź zaplanowano na 12 sierpnia;
  2. ponadto rodzime studio poinformowało, że rezygnuje z rozwoju autorskiego Liquid Engine i przechodzi na silnik Unreal Engine;
  3. oprócz tego twórcy nawiązali współpracę z pisarzem Jackiem Dukajem, której owocem będzie antologia mikropowieści osadzonych w uniwersum gry Frostpunk.

Podczas dzisiejszej konferencji inwestorskiej polski zespół 11 bit studios podzielił się swoimi planami na przyszłość. Warszawska ekipa zaprezentowała enigmatyczny teaser nadchodzącej gry, która jeszcze tego lata ma się doczekać oficjalnej zapowiedzi, poinformowała o rezygnacji z rozwijania technologii Liquid Engine i przejściu na silnik Unreal Engine, a także ogłosiła, że nawiązała współpracę z Jackiem Dukajem, której owocem ma być cykl mikropowieści osadzonych w uniwersum gry Frostpunk. Co ciekawe, giełda nie zareagowała zbyt entuzjastycznie na te rewelacje.

Nowa gra 11 bit studios

Zacznijmy od tego, na co gracze czekają najbardziej, czyli od nowej gry 11 bit studios, która doczekała się klimatycznego teasera. Materiał wideo rozpoczyna się od słów: „Kto odrzuca zmianę, jest architektem rozkładu”, autorstwa Harolda Wilsona (premiera Wielkiej Brytanii w latach 1964-1970 oraz 1974-1976). Następnie możemy zobaczyć zakrwawiony młot porzucony na śniegu, przewróconą beczkę, z której wylała się substancja wyglądająca na ropę, oraz klęczącą postać. W opisie teasera napisano natomiast:

Pustkowie przykryte kołdrą śniegu wydaje się ciche, spokojne, uśpione, jakby wiatr był jego kołysanką. Szkarłatne blizny wyznaczają jednak pole bitwy o cenne rzeczy, dla których warto zerwać sojusze.

Na tym kończą się informacje dotyczące tej enigmatycznej produkcji. Jej oficjalnej zapowiedzi mamy jednak doczekać się 12 sierpnia. Wtedy też dowiemy się, czy zgodnie z tym, co może sugerować zaśnieżone pustkowie, 11 bit studios przygotowuje kolejną grę w świecie Frostpunka, czy też zdecydowało się na stworzenie czegoś zupełnie nowego.

Przejście na Unreal Engine

Drugą kwestią poruszoną przez 11 bit studios jest rezygnacja z rozwoju autorskiej technologii – Liquid Engine – i przejście na silnik graficzny Unreal Engine. Jak poinformowano, od „pewnego czasu” projekty wszystkich trzech zespołów deweloperskich firmy powstają w oparciu o tę technologię. Ponadto od dwóch miesięcy trwają testy jej najnowszej wersji – Unreal Engine 5. Pierwsze efekty pracy 11 bit studios na nowym silniku graficznym możemy zobaczyć na krótkim materiale wideo ukazującym „urywki z wczesnych wersji nieogłoszonych tytułów”:

Jacek Dukaj i mikropowieści w uniwersum Frostpunka

Ostatnim ogłoszeniem, jakie na dzisiaj przygotowało 11 bit studios, jest nawiązanie współpracy z Jackiem Dukajem. Jej owocem będzie antologia mikropowieści osadzonych w świecie Frostpunka. Dlaczego Dukaj? Cóż, zapewne jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że jak przyznał Jakub Stokalski, czyli reżyser gry, powieść pisarza pod tytułem Lód stanowiła jedną z inspiracji do opracowania tej bestsellerowej produkcji. Napisanie owych mikropowieści powierzono gronu „utalentowanych polskich i zagranicznych” autorów. Ich nazwiska, a także informacje dotyczące poszczególnych dzieł, mają być ujawniane „w miarę postępu prac i dogrywania szczegółów”. Antologia ma doczekać się zarówno polskiego, jak i angielskiego wydania oraz „towarzyszyć Frostpunkowi na całym świecie”. Warto jeszcze odnotować, że nie będziemy mieć do czynienia z literacką adaptacją gry. Jak przekonuje Dukaj:

Nie chodzi o stworzenie ilustracji do gry, lecz o czysto literackie ujęcie tematów kluczowych dla Frostpunka: jako doświadczenia growego i jako świata, który zamieszkujemy w wyobraźni. Dzięki czemu też nabiera on bogactwa i głębi; żyje własnym życiem.

Zdaniem Stokalskiego, antologia ma być „łakomym kąskiem zarówno dla fanów dobrej książki, jak i fanów gry”.

11 bit studios zapowiada współpracę z Jackiem Dukajem i publikuje teaser nowej gry - ilustracja #1
Jacek Dukaj dostrzega duży potencjał w uniwersum Frostpunka.

Co na to giełda?

Wszystko to brzmi całkiem optymistycznie. Nowe projekty (z których jeden stosunkowo niedługo doczeka się oficjalnej zapowiedzi), nawiązanie współpracy z uznanym pisarzem, przejście na nową technologię, której możliwości są imponujące... O dziwo jednak giełda nie zareagowała na te rewelacje zbyt entuzjastycznie, o czym świadczy bolesny, bo ponad 10-procentowy spadek cen akcji 11 bit studios.

Inwestorzy nie zareagowali zbyt entuzjastycznie na ogłoszenia 11 bit studios (źródło: TradingView).

  1. Oficjalna strona internetowa 11 bit studios
  2. Oficjalna strona internetowa gry Frostpunk
  3. Recenzja gry Frostpunk – by przetrwać zimę stulecia, trzeba serca z lodu
  4. Frostpunk – poradnik do gry