Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące lokalną sieć GBA

Prowadzenie rozgrywki wieloosobowej przez sieć lokalną (LAN) to nieco zapomniana już forma wariantu multiplayer, która czasy świetności przeżywała w latach 90-tych XX wieku, gdy niezykle popularne były kafejki internetowe. W sieci lokalnej gracze nie muszą łączyć się przez Internet, bo ich komputery czy konsole są ze sobą bezpośrednio sprzężone (bezprzewodowo lub z użyciem kabli sieciowych). Jest to forma multiplayera wybierana zwykle przez osoby, które spotykają się w jednym miejscu (tzw. LAN party).

Need for Speed: Most Wanted (2005)
Need for Speed: Most Wanted (2005)

Wyścigi 15 listopada 2005

Dziewiąta odsłona legendarnego cyklu samochodówek, wykreowanego przez koncern EA. Po dwóch częściach gry obdarzonych podtytułem Underground i poświęconych nielegalnym wyścigom ulicznym, kolejna produkcja w serii stanowi częściowy powrót do korzeni, łącząc rozwiązania wykorzystane w swych obu poprzedniczkach z elementami starszych części cyklu. Celem zabawy jest wspięcie się na szczyt tytułowej czarnej listy najbardziej poszukiwanych kierowców. Nadal więc poruszamy się po terenie wielkiego wirtualnego miasta, podejmując kolejne wyzwania w ramach kilku rodzajów wyścigów. Wśród nich znajdziemy tor, sprint, drag, eliminację, próbę czasową, próbę prędkości oraz ucieczkę przed policją. Po zaliczeniu odpowiedniej ilości wyzwań możemy wyzwać na pojedynek kolejnego kierowcę z listy. Obok typowych dla serii elementów, jak licencjonowane samochody oraz zróżnicowana ścieżka dźwiękowa, w grze zachowano także rozbudowane opcje mechanicznego i optycznego tuningu nabywanych samochodów.

GBA

The Sims 2
The Sims 2

Symulacje 24 października 2005

Kontynuacja bijącej rekordy popularności gry symulacyjnej The Sims (2000). Dewelopingiem The Sims 2 zajęło się studio Maxis (SimCity, EA Land i inne) we współpracy z koncernem Electronic Arts. Gracze ponownie mają okazję zaopiekować się wirtualnymi postaciami, kierując ich poczynaniami przez niemal całe życie – od wczesnego dzieciństwa aż do późnej starości. Celem zabawy jest osiągnięcie możliwie jak najwyższego wyniku Life Score, obrazującego intensywność ważnych wydarzeń w życiu bohatera. W porównaniu z pierwowzorem, The Sims 2 oferuje bardziej rozbudowany system tworzenia Simów, a także znacznie większy asortyment przedmiotów, jakie wprowadzić można do ich otoczenia. Zastosowanie wydajnego silnika graficznego pozwoliło natomiast zaprezentować wirtualne życie Simów w pełnym trójwymiarze.

GBA

Fire Emblem
Fire Emblem

RPG 3 listopada 2003

Szalenie wyczekiwana strategia turowa wreszcie trafiła do Europy! „Fire Emblem” zostało wyprodukowane przez firmę Intelligent Systems – twórców dwóch części „Advance Wars”.

GBA

Medal of Honor: Underground
Medal of Honor: Underground

Akcji 2 grudnia 2002

Kontynuacja osadzonej w realiach II wojny światowej strzelaniny FPP studia DreamWorks Interactive, która ukazała się w roku 1999 wyłącznie na konsolach PlayStation. Fabuła Medal of Honor: Underground stanowi swoisty prequel wydarzeń opisanych w poprzedniczce, a podczas zabawy wcielamy się w postać kobiety imieniem Manon Batiste – członkini francuskiego ruchu oporu, zwerbowanej do współpracy przez amerykańskie Biuro Służb Strategicznych. W toku rozgrywki protagonistka wykonuje rozmaite zadania w takich krajach jak Francja, Niemcy, Włochy, Grecja czy Maroko. Pod względem mechaniki produkcja nie odbiega od rozwiązań znanych z pierwowzoru, tak więc prócz otwartej konfrontacji z wrogami, część zadań wymaga od gracza skradania się lub działania pod przykrywką. Całość zrealizowana została ponownie z iście filmowym rozmachem i okraszona epicką ścieżką dźwiękową Michaela Giacchino. Kampanię fabularną dla jednego gracza uzupełniają też proste opcje rozgrywki multiplayer.

GBA

Jazz Jackrabbit
Jazz Jackrabbit

Akcji 3 stycznia 2003

Jazz Jackrabbit to pierwsza odsłona cyklu klasycznych platformówek studia Epic Games. Tytułowy bohater rusza na ratunek pięknej księżniczce Evie Earlong, porwanej przez nikczemnego żółwia Devana. Gra zawiera 90 poziomów, na których trzeba wykazać się sporą zręcznością i sprytem.

GBA

V-Rally 3
V-Rally 3

Wyścigi 21 czerwca 2002

Konwersja najnowszej części bardzo popularnego na konsolach (liczba ponad 5 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie mówi chyba sama za siebie) cyklu symulacji rajdów samochodowych.

GBA

Super Mario World: Super Mario Advance 2
Super Mario World: Super Mario Advance 2

Zręcznościowe 9 lutego 2002

W Super Mario World: Super Mario Advance 2 księżniczka Peach została porwana przez Koopa-Kinga, Mario i Luigi ruszają w podróż przez siedemdziesiąt cztery poziomy, aby ja uratować.

GBA

Doom (1993)
Doom (1993)

Akcji 28 października 2001

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa strzelanina firmy id Software, znanej wcześniej głównie za sprawą cyklu zręcznościówek Commander Keen oraz przełomowego Wolfensteina 3D. Akcja Dooma toczy się w niedalekiej przyszłości, a gracze wcielają się w postać kosmicznego marine, który za niesubordynację zostaje wysłany do tajnej placówki badawczej korporacji UAC na Marsie. Kiedy na skutek eksperymentów z bramami prowadzącymi do innych wymiarów, do bazy przedostają się krwiożercze monstra z kosmosu, naszym celem będzie przeprowadzenie rekonesansu oraz oczywiście zlikwidowanie potencjalnego zagrożenia. Na każdym z blisko 30 poziomów gry zadaniem gracza jest odnalezienie wyjścia i otwierających go kluczy oraz eliminacja napotkanych potworów za pomocą szerokiego arsenału klasycznych i futurystycznych broni. Całość odznacza się dużą dozą brutalności, klaustrofobiczną atmosferą oraz trójwymiarową oprawą graficzną.

GBA

Avatar: The Last Airbender - The Burning Earth
Avatar: The Last Airbender - The Burning Earth

Akcji 16 października 2007

Kontynuacja gry "Avatar: The Last Airbender". Ponownie wcielamy się w postać Aang'a, będącego reinkarnacją tytułowego Avatara. Uczestniczymy w licznych starciach z udziałem sił wroga.

GBA

Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3
Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3

Zręcznościowe 17 października 2003

Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3 to czwarta odsłona kultowej serii platformówek z sympatycznym hydraulikiem w roli tytułowej. Tym razem Mario i Luigi muszą uporać się z siedmioma synami Bowsera, którzy zdołali zamienić władców Grzybowego Świata w zwierzęta.

GBA

F-14 Tomcat
F-14 Tomcat

Symulacje 2 września 2001

F-14 Tomcat to zrealizowany przez firmę Dynamix symulator jednego z najpopularniejszych myśliwców w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych. Gracz wcieli się w rolę pilota „zabójcy MIG-ów” i wraz z pomocnikiem sterowanym przez komputer weźmie udział w serii podniebnych walk nad terytorium znanych z różnych konfliktów państw.

GBA

Duel Masters: Sempai Legends
Duel Masters: Sempai Legends

Logiczne 1 czerwca 2004

„Duel Masters: Sempai Legends” jest pozycją należącą do nietypowego gatunku gier karcianych. Twórcą świata Duel Masters jest firma odpowiedzialna za „Magic: The Gathering”, a wydawcą gier spod tego szyldu – Atari.

GBA

Guilty Gear X
Guilty Gear X

Zręcznościowe 13 września 2002

„Guilty Gear X” to sequel popularnej głównie w Japonii bijatyki 2D wydanej jeszcze na PlayStation – „Guilty Gear”. Bijatyki 2D mają to do siebie, że zazwyczaj cechują się większą dynamiką od ich trójwymiarowych odpowiedników.

GBA

Banjo-Pilot
Banjo-Pilot

Wyścigi 1 lutego 2005

Gra wyścigowa, opracowana przez zespół Rare, w której wcielamy się w bohaterów serii Banjo-Kazooie i zasiadamy za sterami zróżnicowanych pojazdów, walcząc o zwycięstwo na kilkunastu trasach. Tytuł pozwala na zabawę tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie maksymalnie trójki graczy.

GBA

The Sims 2: Pets
The Sims 2: Pets

Symulacje 7 listopada 2006

Czwarty dodatek do bardzo popularnej gry The Sims 2, w której gracze kontrolują życie codzienne stworzonych przez siebie wirtualnych postaci. Zgodnie z tytułem, rozszerzenie The Sims 2: Zwierzaki wprowadza do gry różnego rodzaju zwierzęta domowe: od psów i kotów po świnki morskie, rybki akwariowe, chomiki i ptaki. Podobnie jak Simów, wygląd zwierzaków możemy własnoręcznie zaprojektować. Do dyspozycji mamy też dla nich cały szereg ozdobnych gadżetów pokroju chust na szyje i obroży. Należy pamiętać, że zwierzęta nie żyją wiecznie i trzeba dbać o należyte zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie czy załatwianie się. Szczególnie koty i psy potrzebują sporo pieszczot, rozrywki i tresury. W The Sims 2: Zwierzaki zastosowano system pochwał i kar, który umożliwia właściwe wychowanie pupila – w przeciwnym razie narazimy się na psoty i dodatkowe szkody. Co ciekawe, odpowiednio zadbane psy i koty mogą stać się gwiazdami show biznesu, co zapewnia comiesięczny zastrzyk pieniężny.

GBA

Dogz
Dogz

Symulacje 17 listopada 2005

Dogz to kolejna edycja popularnej serii gier symulacyjnych. Istotą rozgrywki jest odpowiedzialny nadzór nad życiem wirtualnego psa, co być może doprowadzi do sprawdzenia się w roli takiego opiekuna w rzeczywistości. Niemniej, tytuł ten ma przede wszystkim za zadanie dobrze bawić i wytworzyć nić przyjaźni między użytkownikiem, a jego podopiecznym.

GBA

Hot Wheels: Velocity X
Hot Wheels: Velocity X

Wyścigi 31 października 2002

Czy z tematu zabawek, jakimi niewątpliwie są samochodziki z serii Hot Wheels można zrobić dobra grę wyścigową? Jeśli tylko założymy, że będą to wyścigi z przymrużeniem oka, to czemu nie?

GBA

Super Mario Advance 3: Yoshi's Island
Super Mario Advance 3: Yoshi's Island

Zręcznościowe 23 września 2002

Klasyczna dwuwymiarowa platformówka z Yoshim i malym Mario w roli głównej. Wędrując przez sześć odmiennych światów, bohaterowie odkrywają ukryte pomieszczenia, sekretne przejścia, zbierają monety, gwiazdki, wesołe kwiatki, grają w minigry itp.

GBA

Mario Tennis: Power Tour
Mario Tennis: Power Tour

Sportowe 6 grudnia 2005

Mario Tennis: Power Tour to gra z udziałem najpopularniejszego hydraulika wszechczasów. Wybieramy jedną z czterech postaci, trenujemy ją i bierzemy udział w turniejach.

GBA

Finding Nemo: The Continuing Adventures
Finding Nemo: The Continuing Adventures

Zręcznościowe 7 września 2004

„Finding Nemo: The Continuing Adventures” jest kontynuacją wielkiego hitu, jakim okazała się pozycja „Finding Nemo” wydana jakiś czas temu na konsoli GameBoy Advance przez firmę THQ. Dokończenie opowieści znanej z kin i ekranu konsoli zostało przedstawione w postaci kilkudziesięciu zabawnych mini-gier.

GBA

The Incredible Hulk
The Incredible Hulk

Akcji 27 maja 2003

The Incredible Hulk jest grą zręcznościową, w której przejmujemy kontrolę nad tytułową postacią, znaną z komiksów. Produkcja nawiązuje do filmu Hulk z 2003 roku, z Jennifer Connelly i Erikiem Bana w rolach głównych.

GBA

Super Dropzone
Super Dropzone

Zręcznościowe 14 lutego 2003

Kolejna wersja bardzo popularnej gry zręcznościowej. Podobnie jak w pierwowzorze, zajmujemy się ratowaniem niewinnych osób, likwidując agresywnych Obcych.

GBA

WWE Survivor Series
WWE Survivor Series

Sportowe 12 października 2004

„WWE Survivor Series” należy do gatunku gier zwanych bijatykami, względnie mordobiciami, z tym, że próżno tu szukać nierealnych wojowników i nietypowych stylów walki. Za „WWE Survivor Series” odpowiedzialni są programiści z Natsume (twórcy m.in. serii Harvest Moon), a wydawcą została firma THQ.

GBA

SpongeBob SquarePants and Friends: Unite!
SpongeBob SquarePants and Friends: Unite!

Akcji 27 października 2005

Pod tytułem Nicktoons Unite! kryje się kolejna próba przeniesienia do świata wirtualnej rozrywki przygód postaci występujących w serialach animowanych firmowanych przez Nickelodeon. Tym razem ich bohaterowie muszą zjednoczyć się i wspólnie stawić czoła nieprzyjaciołom.

GBA