Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące Internet Android 19

Rozgrywka przez Internet to najpowszechniejsza forma trybu multiplayer. Polega na łączeniu się z graczami z całego świata przez globalną sieć za pośrednictwem serwerów, za które najczęściej odpowiada producent gry. Te ostatnie mogą być zarówno publiczne, dostępnie dla każdego, jak i prywatne, a więc tylko dla użytkowników zaproszonych przez osobę pełniącą funkcję administratora.

Evil Genius Online: The World Domination Simulation
Evil Genius Online: The World Domination Simulation

Strategiczne 5 maja 2015

Przeglądarkowa strategia ekonomiczna free-to-play, należąca do serii zapoczątkowanej w 2004 roku na PC. Gracze wcielają się w rolę klasycznego arcyłotra, który pragnie stać się najbardziej niesławnym geniuszem zła. Evil Genius Online utrzymane jest w humorystycznej konwencji, z którą współgra karykaturalna oprawa graficzna. Zabawę zaczynamy jako początkujący kryminalista ze skromnymi środkami i wybujałymi ambicjami. Głównym zadaniem gracza jest rozbudowa podziemnej bazy. Poza konstruowaniem nowych pomieszczeń zajmujemy się rekrutowaniem i szkoleniem sługusów, którym następnie przydzielamy misje, pomagające nam przejąć kontrolę nad światem. Podwładni, tak jak my, nie grzeszą moralnością, więc posłuszeństwo musimy wymuszać strachem i przemocą. Podczas zabawy gracz musi także prowadzić badania nad nowymi niebezpiecznymi technologiami. Z tym wszystkim zintegrowany został aspekt społecznościowy, pozwalający na szpiegowanie innych użytkowników i sabotowanie ich przedsięwzięć.

AND

Duelyst
Duelyst

Strategiczne prace wstrzymane

Ukierunkowana na rozgrywkę w trybie multiplayer turowa strategia bitewna, opracowana przez studio Counterplay Games pod wodzą doświadczonego Keitha Lee. Fabuła Duelyst osadzona została w świecie fantasy, będącym kombinacją różnych wpływów, mitologii oraz oryginalnych koncepcji deweloperów. Osią rozgrywki jest zaś wielka wojna pomiędzy pięcioma mocarstwami, w której środek wrzuceni zostają gracze, opowiadając się po jednej ze stron konfliktu. Zabawa polega na toczeniu kolejnych turowych potyczek, podczas których obejmujemy dowództwo nad niewielkim oddziałem, zrekrutowanym z ponad 300 postaci o unikalnych umiejętnościach. Walki toczą się na pokrytych kwadratową siatką mapach, a do sukcesu niezbędny jest odpowiedni zmysł taktyczny oraz umiejętność przewidywania posunięć przeciwnika i wykorzystania zdolności naszych wojowników. Potyczki urozmaica zaś szeroki wachlarz magicznych artefaktów oraz rozbudowany system zaklęć. Całość odznacza się barwną oprawą graficzną utrzymaną w stylu retro.

AND

Flashout 2
Flashout 2

Wyścigi 25 kwietnia 2014

Kontynuacja futurystycznej gry wyścigowej studia Jujubee, określanej mianem „polskiego WipEouta”. W grze zasiadamy ponownie za sterami nowoczesnych bolidów anty-grawitacyjnych, aby wziąć udział w kolejnych wyścigowych zmaganiach, rozgrywających się na szeregu zróżnicowanych tras, rozsianych po całym świecie. Podobnie jak w pierwowzorze, rywalizacja ma niewiele wspólnego z zasadami fair play, a kluczowym elementem sukcesu jest wyposażenie naszej maszyny w szereg ulepszeń oraz broni, a także umiejętność wykorzystania skrótów i zdobywanych podczas wyścigu power-upów. W odróżnieniu od pierwszej części cyklu, w grze wprowadzono elementy fabuły, którą poznajemy, oglądając filmowe przerywniki. Znaczącej poprawie uległa też grafika oraz silnik fizyczny, odpowiedzialny za zachowanie bolidów. Twórcy przygotowali również kilka nowych trybów zabawy, takich jak Destrukcja, Rywalizacja i Versus oraz niedostępny w pierwowzorze tryb zmagań wieloosobowych.

AND

Firefly Online
Firefly Online

RPG prace wstrzymane

Firefly Online to gra cRPG z licznymi elementami strategii i tytułów z gatunku MMO, która została stworzona na podstawie serialu science-fiction o tytule Firefly. Wcielamy się w kapitana statku kosmicznego, zbieramy załogę i ruszamy na eksplorację przestrzeni międzygwiezdnej.

AND

Pure Chess
Pure Chess

Logiczne 30 sierpnia 2016

Pure Chess to rozbudowany symulator gry w szachy. Tytuł oferuje możliwość zmierzenia się z komputerowym AI oraz innymi graczami, zarówno w trybie turniejowym, jak i zwykłej swobodnej grze. Poza tym, twórcy przygotowali szereg szachowych zagadek, stanowiących wyzwanie nawet dla doświadczonych graczy.

AND

Arena mody
Arena mody

Strategiczne 18 lipca 2018

Arena Mody to stworzona głównie z myślą o płci pięknej darmowa, przeglądarkowa gra studia XS Software. Graczki przejmują kontrolę nad życiem wirtualnej dziewczyny, starając się przeistoczyć „szarą myszkę” w modnie ubraną i powszechnie uwielbianą kobietę sukcesu. Droga do idealnej urody i tłumu wielbicieli jest jednak usłana wyrzeczeniami i ciężką pracą nad sobą.

AND

CityVille
CityVille

Strategiczne 7 grudnia 2015

Przeznaczona dla użytkowników serwisu społecznościowego Facebook przeglądarkowa strategii ekonomiczna, pozwalająca wcielić się w rolę zarządcy wirtualnego miasta. Zabawa polega na wznoszeniu nowych budynków, inwestowaniu środków i gospodarowaniu zasobami. Dobry burmistrz musi zadbać zarówno o gospodarkę, jak i tworzenie więzi społecznych.

AND

Blood Bowl
Blood Bowl

Sportowe 28 lipca 2014

Brutalna gra nawiązująca do footballu amerykańskiego, przypominająca Speedballa i Chaos League. Dowodzimy drużynami składającymi się z przedstawicieli różnych ras, znanych z uniwersum Warhammera.

AND

Death Road to Canada
Death Road to Canada

Akcji 26 października 2017

Opracowana przez studio Rocket Games gra akcji z elementami survivalu, utrzymana w klasycznej stylistyce retro. W Death Road to Canada zadaniem graczy jest pokonanie tytułowej trasy z Florydy do miasta Ontario w Kanadzie i przetrwanie w konfrontacji z atakującymi nas po drodze hordami zombie. Podczas zabawy kontrolujemy drużynę składającą się z maksymalnie pięciu postaci (ludzi lub zwierząt), z których każda posiada swoje niepowtarzalne cechy, ale także i kaprysy. Prócz konieczności poszukiwania innych ocalałych, nieustannego zbierania zapasów i eliminacji kolejnych zastępów żywych trupów, niezmiernie ważnym elementem rozgrywki jest więc także zadbanie o przysłowiową chemię w zespole. Atrakcyjności rozgrywce dodaje też niewątpliwie fakt, że niemal wszystkie jej elementy generowane są losowo, dzięki czemu przy każdym podejściu do gry, czeka na nas zupełnie inna historia. Całość oprawiona została w staromodną, rozpikselowaną grafikę, nawiązującą do klasycznych hitów zręcznościowych.

AND

Mushroom Wars: Space!
Mushroom Wars: Space!

Strategiczne 22 stycznia 2015

Nieskomplikowana strategia czasu rzeczywistego od studia Zillion Whales, przeznaczona na platformy mobilne. Zadaniem gracza w Mushroom Wars: Space! jest poprowadzenie Grzybowych Ludzi do zwycięstwa w przestrzeni kosmicznej. Nasi podopieczni używają nowatorskich technologii, aby przemieszczać się między planetami, a w trakcie ich zwiedzania spotykamy obce formy życia i toczymy z nimi dynamiczne bitwy. Kampania fabularna składa się z 58 misji, w trakcie których musimy przechwytywać budynki przeciwnika i stawiać własne, zwiększać liczebność armii oraz przejmować kontrolę nad jak największym terytorium. Mechanika rozgrywki przypomina to, co znamy z pierwszej odsłony serii, aczkolwiek nie zabrakło nowości i urozmaiceń, m.in. w postaci nowych budowli oraz umiejętności, interaktywnych obiektów itd. Oprócz zabawy solowej Mushroom Wars: Space! oferuje tryb multiplayer dla 4 graczy. Grafika jest prosta, kolorowa i wyraźnie bajkowa, co podkreśla humorystyczny charakter produkcji. Zarówno postacie, jak i wygląd pola walki zostały przedstawione w dwóch wymiarach.

AND

Angry Birds Fight!
Angry Birds Fight!

Logiczne 11 czerwca 2015

Osadzony w uniwersum cyklu Angry Birds miks gry logicznej typu match-3 z elementami prostego RPG, wzorowany na popularnej serii Puzzle Quest. Angry Birds Fight! ukierunkowany został jednak przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową, a cała zabawa sprowadza się do wyzywania graczy z całego świata na kolejne pojedynki, polegające na układaniu tytułowych Wściekłych Ptaków w grupy liczące sobie trzy lub więcej elementów. W zależności od koloru i rodzaju połączonych w ten sposób ptaków, ładujemy różne rodzaje ataków, dzięki którym sukcesywnie pozbawiamy naszego przeciwnika punktów życia. W zamian za odnoszone zwycięstwa, gracze otrzymują punkty doświadczenia oraz monety, dzięki którym mogą rozwijać swoją postać i odblokowywać kolejne przydatne umiejętności, nabywać elementy ekwipunku (np. broń, pancerze czy hełmy) oraz rozbudowywać łódź, służącą do przemieszczania się po świecie gry.

AND

Soul Seeker
Soul Seeker

RPG 4 lutego 2015

Wydane na na urządzenia mobilne RPG akcji z wyraźnie zarysowanymi elementami MMO, robiące użytek z modelu free-to-play. Akcja produkcji studia Com2uS rozgrywa się w typowej krainie fantasy. Celem zabawy jest zdobycie Wieży Diabłów. Gracz dokonuje tego w skórze śmiałka o znacznym potencjale bojowym. Podczas próby może ponadto liczyć na pomoc najemnych bohaterów (w liczbie ponad 200), wspomagających go w dynamicznych, rozgrywanych w czasie rzeczywistym starciach z hordami przeciwników. W grze tego typu nie mogło oczywiście zabraknąć systemu rozwoju postaci, a także rzemiosła, pozwalającego tworzyć własne elementy ekwipunku ze znajdowanych po drodze elementów. Zaserwowaną w Soul Seeker kampanię można ukończyć samotnie lub w kooperacji z innymi uczestnikami zabawy. Produkcja oferuje również wieloosobowe starcia na arenach, rozgrywane pomiędzy dwiema pięcioosobowymi drużynami.

AND

The Ember Conflict
The Ember Conflict

Strategiczne prace wstrzymane

Mobilna strategia czasu rzeczywistego, będąca debiutancką produkcją studia Substantial Games. The Ember Conflict osadzone jest w krainie fantasy, jednak w odróżnieniu od wielu podobnych produkcji gra nie oferuje kampanii fabularnej, w całości skupiając się na rozgrywce multiplayer w wariantach 1 na 1 i 2 na 2. Bitwy są krótkie, gdyż trwają maksymalnie po kilka minut. System sterowania w The Ember Conflict oparto na gestach, a dowodzenie oddziałami odbywa się poprzez rysowanie linii na ekranie. Podczas zabawy możemy kierować maksymalnie sześcioosobowym odziałem, a jego skład dobieramy z osiemnastu typów jednostek. Dla urozmaicenia wprowadzono jednak system modyfikowania ekwipunku podwładnych. Starcia rozgrywane są na szczegółowych mapach wykonanych w pełnym 3D, a kluczową rolę w ich przebiegu odgrywa skuteczne wykorzystywanie właściwości terenu. Należy zaznaczyć, że jakiś czas po premierze studio Substantial Games rozwiązano, a serwery The Ember Conflict zamknięto.

AND

King of Thieves
King of Thieves

Zręcznościowe 26 lutego 2015

Mobilna gra zręcznościowa łącząca mechaniki platformówki i tower defense. King of Thieves jest dziełem twórców Pudding Monsters oraz serii Cut the Rope, ale w odróżnieniu od tamtych tytułów kierowana jest do tzw. midcore'owych graczy i skupia się na zmaganiach wieloosobowych przez sieć. W King of Thieves wcielamy się w tytułowego Króla Złodziei, który włamuje się do najeżonych pułapkami lochów, zaprojektowanych przez innych graczy. Celem rozgrywki jest umiejętne unikanie przeszkód i zdobycie jak najwięcej skarbów, co – z uwagi na liczne niebezpieczeństwa – nie należy do najłatwiejszych zadań i wiąże się z częstymi porażkami. King of Thieves oferuje tzw. multiplayer asynchroniczny, podobnie jak popularne Clash of Clans. Gracze próbują obrabować konstruowane przez innych lochy, natomiast opiekun danych podziemi stara się na tyle usprawnić system pułapek, aby był on w stanie powstrzymać śmiałków przed przejęciem kosztowności. King of Thieves jest produkcją darmową, ale chcąc uniknąć nadmiernego czekania, gracze są zmuszeni często korzystać z mikropłatności.

AND

The Horus Heresy: Drop Assault
The Horus Heresy: Drop Assault

Strategiczne 19 lutego 2015

Taktyczna gra strategiczna na licencji Warhammera 40,000, inspirowana produkcjami pokroju Clash of Clans. Tytuł został wydany w modelu free-to-play. Jego akcja toczy się w czasach tytułowej Herezji Horusa – długotrwałego konfliktu militarnego, w wyniku którego śmierć poniosła ogromna liczba ludzi. Rozgrywka toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza sprowadza się do gromadzenia surowców i rozbudowy bazy, co polega na stawianiu budynków, prowadzeniu badań oraz konstruowaniu struktur obronnych. Druga płaszczyzna ma charakter militarny. Gracz szkoli armię i wysyła ją w bój, podbijając okoliczne tereny oraz siedziby należące do innych graczy (z niektórymi warto zawierać strategiczne sojusze) lub sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do Clash of Clans gracz może tu w ograniczonym stopniu przemieszczać walczące jednostki. Obie frakcje biorące udział w konflikcie – siły Imperatora i buntownicy opowiadający się za Horusem – dysponują unikalnymi budynkami, technologiami i jednostkami, co czyni rozgrywkę bardziej interesującą.

AND

Dungeon Keeper
Dungeon Keeper

Strategiczne 10 października 2013

Mobilny remake bestsellerowej gry studia Bullfrog z 1997 roku, łączącej elementy strategii czasu rzeczywistego, RPG i współczesnego tower defence. W grze wcielamy się w tytułowego strażnika podziemi, który wykorzystując armię rozmaitych potworów musi ochronić swoje włości przed zakusami żądnych sławy śmiałków.

AND

Icewind Dale: Enhanced Edition
Icewind Dale: Enhanced Edition

RPG 30 października 2014

Odświeżona edycja kultowej gry cRPG stworzonej przez zespół Black Isle w 2000 roku. Za jej powstanie odpowiada kanadyjskie studio Beamdog, znane z dwóch udanych remake’ów równie legendarnego cyklu Baldur’s Gate. Akcja gry osadzona jest w uniwersum Forgotten Realms i opowiada o przygodach sześcioosobowej drużyny śmiałków, która wyrusza w podróż poprzez tytułową Dolinę Lodowego Wichru w góry zwane Kręgosłupem Świata. Przemierzając kolejne miasta oraz ruiny i lochy, nasi bohaterowie stawiają czoła antycznemu złu zagrażającemu całemu światu Faerun. Nowa edycja gry to przede wszystkim gruntownie odświeżona oprawa graficzna, choć twórcy nie zapomnieli także o nowej zawartości, która usatysfakcjonuje wszystkich fanów oryginalnej produkcji. Enhanced Edition zawiera bowiem nie tylko oba oficjalne dodatki: Heart of Winter i Trials of the Luremaster, ale także zupełnie nowe questy, przedmioty, zaklęcia i kombinacje ekwipunku, nową grywalną rasę oraz międzyplatformowy tryb multiplayer.

AND

Sky Gamblers: Storm Raiders
Sky Gamblers: Storm Raiders

Zręcznościowe 22 grudnia 2014

Zręcznościowa gra lotnicza, rozgrywająca się w czasach II wojny światowej. Produkcja pozwala zasiąść za sterami kilkudziesięciu samolotów i wziąć udział w operacjach takich jak bitwa o Midway, atak na Pearl Harbor czy bitwa o Anglię. Na graczy czeka wiele trybów rozgrywki, sieciowy multiplayer i kooperacja.

AND

Moonrise
Moonrise

RPG prace wstrzymane

Moonrise to wyprodukowana przez zespół Undead Labs gra RPG, w której naszym zadaniem jest łapanie skażonych mocami ciemności potworów, uzdrawianie ich, tresowanie, a następnie wykorzystywanie ich podczas walk rozgrywanych w czasie rzeczywistym.

AND

DomiNations
DomiNations

Strategiczne 2 kwietnia 2015

Mobilna gra strategiczna twórców Rise of Nations. W DomiNations gracze przejmują kontrolę nad rozwijającymi się cywilizacjami (m.in. Brytowie, Rzymianie, Chińczycy, Japończycy, Grecy), wzmacniają je i próbują podbić cały świat. Rozgrywka ma swój początek w epoce kamienia, po czym – w miarę systematycznego rozwoju i odkrywania kolejnych technologii – pozwala prześledzić wszystkie najważniejsze okresy w dziejach ludzkości. Wzorem znanej serii Sid Meier’s Civilization, w grze pojawiają się słynne budynki oraz postacie historyczne, jak choćby Aleksander Wielki, Kleopatra czy Napoleon Bonaparte. Duży nacisk położony został na rozwój technologii, pozwalających na przenosiny do kolejnych epok. Ważną rolę odgrywają też sojusze zawiązywane z innymi użytkownikami, a jednym z kluczowym elementów rozgrywki jest podbój okolicznych terenów. Rozgrywkę ubrano w atrakcyjną, dwuwymiarową szatę graficzną w wysokiej rozdzielczości, wyróżniającą się pełnymi detali obiektami i ładnie animowanymi jednostkami.

AND

Boom Beach
Boom Beach

Strategiczne 14 sierpnia 2014

Gra strategiczna od twórców Clash of Clans. W produkcji sterujemy żołnierzami walczącymi z armią Blackguard, która przejęła wszystkie lokalne wyspy. Naszym zadaniem podczas rozgrywki jest zniszczenie centrum dowodzenia wroga, wykorzystując w tym celu rozmaite jednostki.

AND

Spellbinders
Spellbinders

Strategiczne 27 kwietnia 2016

Opracowana z myślą o urządzeniach mobilnych sieciowa strategia bitewna studia Kiloo. W grze Spellbinders gracze wcielają się w pochodzące z różnych mitologii potężne istoty zwane Tytanami, a rozgrywka skupia się na toczeniu kolejnych pojedynków między nimi. Do dyspozycji oddano nam spory zestaw mitycznych istot, dysponujących unikalnymi jednostkami i umiejętnościami. Starcia toczą się na mapach zawierających kilka alternatywnych dróg, a celem rywalizacji jest zniszczenie wszystkich budynków przeciwnika. Problem w tym, że po przywołaniu i umieszczeniu na mapie wojownika porusza się on już samodzielnie, napotykając oddziały rywala. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiedni dobór walczących oraz ścieżek, jakimi się poruszają, aby byli oni w stanie uporać się z niespodziankami przygotowanymi przez naszego przeciwnika. Cała rozgrywka nastawiona jest głównie na tryb multiplayer, ale istnieje także opcja szlifowania naszych umiejętności w starciach ze sztuczną inteligencją.

AND

Age of Conquest IV
Age of Conquest IV

Strategiczne 6 kwietnia 2016

Turowa gra strategiczna, łącząca zasady popularnej planszówki Ryzyko z rozwiązaniami cyklu Total War. Produkcja studia Noble Master opiera się na modelu free-to-play z mikropłatnościami – darmowa wersja oferuje jedną mapę, a kolejne można dokupić. W Age of Conquest IV gracze stają na czele jednej z dostępnych nacji – zarówno starożytnych, jak i średniowiecznych oraz późniejszych – a celem zabawy jest stopniowe przejmowanie kolejnych terytoriów kontrolowanych przez innych uczestników rywalizacji. Rozgrywka toczy się na różnych mapach, obejmujących m.in. teren Europy, obszary kolonialne, imperia azjatyckie, Amerykę Północną lub cały świat. Decyzje dotyczące rozwoju gospodarczego państwa, zarządzania armią, prowadzenia wojen i dyplomacji podejmujemy w turach. Age of Conquest IV oferuje różne tryby rozgrywki solowej i wieloosobowej. Gracze mogą rywalizować w trybie „każdy na każdego” lub łączyć się w drużyny z użytkownikami różnych platform sprzętowych. Tytuł posiada prostą, przejrzystą oprawę graficzną, a także przystępny edytor map i scenariuszy.

AND

Pelé: Soccer Legend
Pelé: Soccer Legend

Sportowe 5 maja 2016

Opracowana przez studio Cosi Games mobilna zręcznościówka piłkarska, powiązana z biograficznym filmem fabularnym Pele. Produkcja pozwala w nieco uproszczonej formie prześledzić całą piłkarską karierę mistrza: od odrapanych uliczek brazylijskich miasteczek, poprzez kolejne szczeble kariery, aż po mistrzostwo świata i status prawdziwej legendy piłki nożnej. Pelé: Soccer Legend nie jest jednak tradycyjną grą piłkarską, w której rozgrywamy normalne mecze. Zamiast tego musimy stawić czoła ponad tysiącu logiczno-zręcznościowych wyzwań, odtwarzających konkretne fragmenty spotkań. W większości z nich musimy wymyślić sposób na dostarczenie piłki do bramki lub wykonanie trudnego podania, a następnie zrealizować nasz plan z chirurgiczną precyzją za pomocą szybkich gestów na ekranie dotykowym. Całością rządzi realistyczny silnik fizyczny, choć w grze nie zabrakło też elementów czysto zręcznościowych, polegających na korzystaniu z licznych mocy specjalnych.

AND