Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 lutego 2018, 17:10

autor: ElMundo

Xiaomi Blackshark – nadciąga potężny smartfon dla graczy?

Smartfony dla graczy to trend, który przybrał na sile stosunkowo niedawno, wraz z premierą pierwszego sprzętu o takim przeznaczeniu od Razera. Zakusy na zagospodarowanie tego chłonnego rynku ma Xiaomi, które już niebawem powinno zaprezentować własne urządzenie do mobilnego grania.

Choć „pro gracze” często bagatelizują tę kwestię, naśmiewając się z grania na smartfonach czy tabletach, to fakty są nieubłagane – branża mobilnego grania rośnie w ekspresowym tempie i już dziś prześcignęła pod względem zysków produkcje konsolowe i pecetowe. Ten trend z pewnością będzie postępował także i w najbliższych latach, więc można z całą stanowczością przewidywać, że uwaga największych deweloperów i wydawców skupi się także (a może przede wszystkim) na tej działce gamingu. Nie dziwi więc fakt, że również producenci smartfonów starają się przypodobać tej, dość chętnie dysponującej pieniędzmi, grupie odbiorców. Z ogromnym zainteresowaniem przyjęto premierę Razer Phone, czyli tak naprawdę pierwszego sprzętu dedykowanego graczom, ale już wkrótce na półki sklepowe może trafić znacznie ciekawszy i bardziej wydajny sprzęt.

Do premiery swojego nowego smartfona zorientowanego na mobilną rozrywkę szykuje się bowiem Xiaomi, czyli zdecydowanie najdynamiczniej rozwijający się chiński producent smartfonów, którego światowa ekspansja stała się już faktem. Oczywiście sprzęt nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony przez koncern z Pekinu, ale wiemy już bardzo wiele o urządzeniu, oznaczonym kodową nazwą Blackshark. Nazwa ta nie jest przypadkowa – tak samo nazywa się bowiem powołane do życia przez Xiaomi przedsiębiorstwo, mające zajmować się produkowaniem oraz wydawaniem gier na urządzenia mobilne.

Xiaomi szykuje sprzęt specjalnie dla graczy. - Xiaomi Blackshark – nadciąga potężny smartfon dla graczy? - wiadomość - 2018-02-21
Xiaomi szykuje sprzęt specjalnie dla graczy.

Jedno jest pewne – to będzie sprzęt ze specyfikacją z najwyższej półki. Dane, które pojawiły się w bazie popularnego benchmarka AnTuTu, dają bowiem praktycznie pełny obraz na podstawowe komponenty tego smartfona. Blackshark ma zostać wyposażony w ekran o formacie 18:9, wyświetlający obraz w wysokiej rozdzielczości Full HD+, czyli 2160 x 1080 pikseli. Główną „jednostką napędową” smartfona będzie premierowy układ Qualcomma, czyli Snapdragon 845, który najprawdopodobniej trafi do nadchodzącego wielkimi krokami flagowca Samsunga – modelu Galaxy S9. Układ graficzny zintegrowany z procesorem to Adreno 630, a całość wesprze 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Na pokładzie znajdziemy z kolei system Android 8.0 Oreo z nakładką MIUI 9.

Na tym polu odrobinę zawodzą informacje o ilości miejsca dostępnego na dane – to 32 GB, czyli jak na dzisiejsze standardy stosunkowo niewiele. Na szczęście smartfon z pewnością zostanie wyposażony w czytnik kart microSD, przez co ten problem może zostać szybko wyeliminowany przez użytkownika. Duże wrażenie robią za to wyniki w bazie benchmarka AnTuTu, które pokazują, że możemy mieć do czynienia z aktualnie najszybszym i najbardziej wydajnym smartfonem na rynku. Wynik punktowy nadchodzącego smartfona Xiaomi to 270 680 oczek, czyli aż o ponad 100 tysięcy więcej niż innego, stosunkowo świeżego gamingowego sprzętu, jakim jest Razer Phone.

Szykuje się więc naprawdę potężny smartfon, który pokazuje, że działka gamingowa w branży mobile ma się naprawdę coraz lepiej, a sprzęty Razera czy nadchodzący od Xiaomi sygnalizują, że to dopiero początek bardzo mocnego i zyskownego trendu w branży. Czas pokaże, czy rozwinie się on w takim stylu, jak na poletku laptopów.