Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2018, 11:25

Xbox One z obsługą klawiatury i myszy

Już wkrótce do konsoli Xbox One będzie można podpiąć ulubioną klawiaturę czy mysz. Koncern nawiązał współpracę z Razerem i zapowiedział, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się testy nowej funkcji konsoli, choć dodanie tego typu wsparcia jest jedynie zaoferowaną deweloperom opcją, a nie obowiązkiem.

Podczas ostatniego wydarzenia Inside Xbox firma Microsoft ogłosiła, że za parę tygodni odbędą się pierwsze testy wsparcia dla klawiatur i myszy na konsoli Xbox One. Członkowie kręgu Xbox Insider sprawdzą, jak z nowymi opcjami sterowania poradzi sobie konsolowa edycja Warframe, a po tych próbach opcja będzie stopniowo udostępniana szerszemu gronu deweloperów, jak i odbiorców. Dodatkowo zapowiedziano współpracę z zajmującą się produkcją sprzętu dla graczy firmą Razer.

Na razie jest dość tajemniczo. - Xbox One z obsługą klawiatury i myszy - wiadomość - 2018-09-26
Na razie jest dość tajemniczo.

We wpisie blogowym przedstawiciel koncernu zaznacza, że umożliwienie korzystania z pecetowych peryferii nie jest obowiązkiem, a opcją, którą mogą wykorzystać deweloperzy poszczególnych gier. To do nich należeć będzie decyzja, czy implementacja nowego sterowania jest warta świeczki oraz jak sprawiedliwie rozwiązać kwestie sporne, np. w rywalizacyjnych strzelankach, gdzie użytkownicy myszek mieliby oczywistą przewagę.

Możliwość używania typowo komputerowych urządzeń wejścia na dedykowanych do gier konsolach jest tematem pojawiającym się już w przeszłości, choć nadal raczej dość niszowym. Oferujący wygodę kanapowego grania kontroler rzadko kiedy jest odrzucany na rzecz myszy, nawet jeśli ta oferuje większy poziom precyzji. Konsolowe tytuły są także w dużej mierze tworzone z myślą o padzie i co za tym idzie – nieźle przystosowane do tego specyficznego środowiska.

Razer oferuje już przydatne w salonowym gamingu kombo klawiatury i myszy. - Xbox One z obsługą klawiatury i myszy - wiadomość - 2018-09-26
Razer oferuje już przydatne w salonowym gamingu kombo klawiatury i myszy.

Nic dziwnego, że firma Microsoft podążyła tu jednak śladem konkurencyjnego Sony, które już od dłuższego czasu oferuje możliwość podłączenia klawiatury/myszy przez USB oraz Bluetooth. Jak na razie informacje pozostają jednak dość skromne. O kolejnych wspieranych tytułach i dedykowanych dla XONE produktach Razer mamy się dowiedzieć podczas kolejnego Inside Xbox, zaplanowanego na 10 listopada.

  1. Blog Xbox Wire
  2. Oficjalna strona Razer