Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 lipca 2021, 11:20

Steam Deck jest testem dla całej branży PC; szef Epic Games chwali podejście Valve

Steam Deck ma być testem dla całej branży PC. Gabe Newell chce sprawdzić, czy jest miejsce na rynku do przenośnych pecetów. Chwali go za to szef Epic Games.

W SKRÓCIE:
  1. Szef Epic Games chwali zapowiedź Steam Deck.
  2. Widzi w tym szansę na większą otwartość rynku gier.

Wczorajsza zapowiedź przenośnego peceta od Valve w postaci Steam Deck zaskoczyła wielu użytkowników. Było tak mimo plotek, które krążyły po sieci od pewnego czasu. Gabe Newell ma spore oczekiwania i liczy, że sprzęt rozejdzie się w przynajmniej kilku milionach sztuk. Na papierze projekt wygląda obiecująco. Spotkał się też z raczej ciepłym przyjęciem.

W trakcie rozmowy z redakcją serwisu IGN, szef Valve przyznał, że najważniejsze było zaprojektowanie urządzenia, które zaoferuje najlepszą wydajność – cena była drugorzędna. Firma długo zastanawiała się, jakie progi kwotowe będą odpowiednie, by wstrzelić się idealnie w rynek PC. Pomógł w tym odpowiedni dobór podzespołów, które nie są zbyt drogie, a oferują jednocześnie sporą wydajność.

Dla samego Gabe’a Newella jest to również spory test, czy rynek PC jest gotowy na ewolucję i pójście w kierunku przenośnego grania na wydajnych hybrydach konsol i pecetów. Odbiór ze strony graczy i sprzedaż urządzenia ostatecznie pokażą, czy rację bytu mają tu jednak tylko stacjonarne maszyny ozdobione światełkami RGB.

Co ciekawe, ciepło o tym podejściu i zapowiedzi wypowiedział się również największy konkurent Valve - firma Epic Games. Jej założyciel i szef - Tim Sweeney - postanowił za pomocą wpisu na Twitterze pochwalić ruch swojego rywala w walce o dominację na rynku PC.

Niesamowity ruch ze strony Valve! Hybryda konsoli i peceta, która działa na forku Arch Linuksa jest otwartą platformą. Użytkownicy mogą na niej instalować, co chcą. W tym także system Windows i co za tym idzie - wiele innych klientów cyfrowych sklepów.

Dla niektórych taki wpis może być wyjątkowo dziwny, jednak wpisuje się w trend (nawet jeśli pozorny) walki Epic Games o „otwartość” rynku gier. Trwający spór z Apple o możliwość instalacji aplikacji spoza ich sklepu potrzebuje ciągłego paliwa wizerunkowego, a takie tweety zdecydowanie mogą pomóc w kreowaniu odpowiedniego wizerunku firmy Epic Games jako dobrego wujka graczy.

Steam Deck dostępny będzie do zamówienia dzisiaj na oficjalnej stronie. Najtańszy model wyceniono na 1899 złotych. Najbogatszy zestaw kosztuje aż 3099 złotych.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
Steam Deck jest testem dla całej branży PC; szef Epic Games chwali podejście Valve - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Nigdy nie chciał pisać o grach, jednak jakimś trafem wylądował w redakcji serwisu SquareZone, gdzie mógł kultywować swoją miłość do jRPG-ów wywołaną kontaktem z Final Fantasy VII, Tacticsem i całą resztą cudownych gier Squaresoftu. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC, jako dodatkowej platformy do grania. W trakcie swojej przygody z mediami pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego były w 100% zadowolony.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która wersję Steam Deck wybierasz?

Za 1899 zł
2,8%
Za 2499 zł
12,2%
Za 3099 zł
8,7%
Żadną
76,3%
Zobacz inne ankiety