Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lutego 2019, 11:20

autor: Serek

Styczniowa ankieta sprzętowa Steam

Steam opublikował wyniki styczniowej ankiety sprzętowej, która oparta jest na danych udostępnionych przez użytkowników platformy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, po jakie podzespoły i programy najchętniej sięgają pecetowcy.

Wynik styczniowej ankiety wśród użytkowników Steama. - Styczniowa ankieta sprzętowa Steam - wiadomość - 2019-02-02
Wynik styczniowej ankiety wśród użytkowników Steama.

Pomimo coraz śmielszych prób ze strony Epic Games Store, Steam pozostaje największą platformą gamingową na świecie. Ponad 30 tysięcy gier oraz średnia miesięczna liczba użytkowników w 2018 roku na poziomie 90 milionów mówią same za siebie. Serwis od lat zbiera dane na temat posiadanych przez nas komputerów oraz oprogramowania. Pozwala to w interesujący sposób zobrazować trendy panujące wśród graczy. Przyjrzyjmy się wynikom styczniowej ankiety.

Wyniki ankiety niewiele różnią się od grudniowych. Wciąż najpopularniejszym systemem operacyjnym pozostaje 64-bitowy Windows 10. Korzysta z niego prawie 64% wszystkich użytkowników platformy. Dziesiątka od bardzo długiego czasu utrzymuje się na pozycji lidera, co nie powinno raczej nikogo dziwić. Na drugim miejscu znalazł się Windows 7 (64-bit), używany przez 26,4% graczy. Podium zamyka Windows 8.1 (64-bit), który przekonał do siebie zaledwie 3,43% użytkowników.

Najpopularniejszymi procesorami pozostają te wyposażone w cztery rdzenie. Najczęściej spotykany przedział taktowania wśród użytkowników Steama wynosi natomiast od 3,3 do 3,7 GHz. Wśród kart graficznych bezapelacyjnie króluje Nvidia, a konkretnie model GeForce GTX 1060 (14,31%). Na drugim miejscu znalazł się GeForce GTX 1050 Ti (8,99%). W górnej części tabeli próżno szukać najdroższych kart graficznych. Przykładowo taki GeForce GTX 1080 Ti znalazł się dopiero na 10 miejscu.

Karty graficzne Nvidii wciąż są poza zasięgiem AMD czy Intela. „Zieloni” zaopatrują prawie 74% użytkowników Steama. Intel natomiast może pochwalić się świetnymi wynikami na polu procesorów. Firma ma 82% tych podzespołów wśród graczy na platformie Valve. Co ciekawe, wciąż najpopularniejszą rozdzielczością pozostaje 1920 x 1080. Granie w 4K pozostaje niszą. Zaledwie 1,48% użytkowników decyduje się na takie ustawienia. Wśród rozwiązań VR nadal najpopularniejszy jest Oculus Rift, jednak zaraz za nim uplasował się HTC Vive. Nie są to jednak imponujące wyniki, szczególnie że tylko 0,43% wszystkich użytkowników Steama korzysta z rozwiązań VR.

  1. Oficjalna strona internetowa platformy Steam
  2. Grudniowa ankieta sprzętowa Steam
  3. Metro Exodus znika ze Steama
  4. Steam z 90 mln miesięcznych i 47 mln dziennych użytkowników