Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 września 2013, 12:05

autor: luckie

Steam rośnie w siłę mimo słabnącej sprzedaży PC

Gabe Newell pochwalił się rosnącymi wynikami finansowymi usługi Steam. Platformie dystrybucji cyfrowej studia Valve udaje się utrzymywać spory wzrost nawet pomimo słabnącej sprzedaży PC.

Promocje na Steamie robią swoje
Promocje na Steamie robią swoje

Gabe Newell, szef studia Valve, w swoim przemówieniu na konferencji Linuxcon 2013 wyraził ubolewanie nad nieciekawą sytuacją rynku PC. Jak twierdzi, sprzedaż komputerów osobistych stale spada o „dwucyfrowy procent”, a główni przedstawiciele branży są spłoszeni tą sytuacją. Z drugiej strony granie na blaszakach zdaje się być odporne na malejącą popularność pecetów. Wyniki Steama są o 76% wyższe niż przed rokiem. Prócz wielu tytułów na PC, platforma obsługuje obecnie około 200 gier na system Linux.

W lipcu firma Gartner informowała, że sprzedaż komputerów osobistych już piąty kwartał z rzędu utrzymywała tendencję spadkową, tym samym zaliczając najdłuższy spadek w historii. W 2013 roku liczba podzespołów PC wysłanych do sklepów na całym świecie była ponoć o 11% niższa niż w analogicznym okresie w 2012 roku.

Według szefa studia Valve, kluczowe firmy w branży powinny wykorzystywać otwartość pecetów, zamiast się zamykać (szczególnie złe zdanie Newell ma o systemie Windows 8). To właśnie ta platforma sprzętowa jest najbardziej przyjazna innowacjom, takim jak dystrybucja cyfrowa czy gry społecznościowe, „free-to-play” oraz MMO. Ostatecznie Newell chciałby zatrzeć granicę pomiędzy graniem w salonie, pulpitami komputerów i produkcjami mobilnymi. Ma w tym pomóc linuksowy projekt Steam Box, o którym pisaliśmy wczoraj.