Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 maja 2017, 08:54

autor: Góral

Sony kończy produkcję PlayStation 3 w Japonii

W Japonii zaprzestano dalszej produkcji konsoli PlayStation 3. Sprzęt zadebiutował na tamtejszym rynku 11 listopada 2006 roku, więc jego kariera trwała blisko 11 lat i zakończyła się wynikiem 86 milionów sprzedanych sztuk.

Przed kilkoma tygodniami dowiedzieliśmy się, że Sony wkrótce zakończy produkcję konsoli PlayStation 3 w Japonii. Ten dzień już nastąpił i modele CECH-4300C z dyskiem 500 GB oficjalnie przestały być wytwarzane, o czym poinformowano na oficjalnej stronie (dzięki, Gematsu). Tym samym dobiegła końca kariera tego urządzenia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sprzęt produkowany jest jeszcze w innych rejonach świata, ale niewykluczone, że wkrótce w ślad za Japończykami pójdą także zagraniczne oddziały Sony, co zresztą nie byłoby niczym dziwnym, w końcu PlayStation 3 zadebiutowało na rynku w listopadzie 2006 roku – blisko 11 lat temu. W czasach, gdy postęp technologiczny mknie na złamanie karku, jest to i tak doskonały rezultat.

PlayStation 3 dokonało żywota w Japonii. - Sony kończy produkcję PlayStation 3 w Japonii - wiadomość - 2017-05-31
PlayStation 3 dokonało żywota w Japonii.
PlayStation 3 w skrócie:
  • konsola zadebiutowała 11 listopada 2006 roku;
  • w Japonii zaprzestano jej produkcji;
  • na całym świecie rozeszło się około 86 milionów sztuk urządzenia.

Również pod względem sprzedażowym PlayStation 3 osiągnęło sukces, rozchodząc się w około 86 milionach sztuk. Co prawda, nie jest to tak imponująca liczba, jak ponad 150 milionów sprzedanych sztuk PlayStation 2, ale i tak rezultat jest znaczący. W osiągnięciu takiego wyniku pomogły oczywiście świetne gry. Za czasów PS3 doczekaliśmy się trzech części serii Uncharted, The Last of Us, cyklów Assassin's Creed i LittleBigPlanet, Gran Turismo 5, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots czy God of War III.

Początkowo sprzęt sprawiał sporo problemów deweloperom i w wielu przypadkach multiplatformowe tytuły radziły sobie lepiej na konkurencyjnym Xboksie 360, ale ostatecznie Sony udało się wyjść na prostą i obie konsole szły ze sobą łeb w łeb.

Obecnie w sprzedaży znajduje się następca PlayStation 3 – PlayStation 4 – który rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Niedawno dowiedzieliśmy się, że sprzedano już 60 milionów egzemplarzy tego sprzętu, a należy zauważyć, że debiutował on niecałe 4 lata temu, więc najpewniej uda mu się pobić wynik poprzedniczki.