Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 marca 2015, 12:07

PlayStation głównym źródłem przychodów Sony

Wyniki sprzedażowe firmy Sony za trzeci kwartał roku finansowego, zakończony 31 grudnia, wskazują, że głównym źródłem przychodu japońskiego przedsiębiorstwa jest dział odpowiedzialny za markę PlayStation. W omawianym okresie konsole przyniosły firmie ponad 17 miliardów złotych.

Przychody firmy Sony opierają się głównie na konsoli PlayStation 4. - PlayStation głównym źródłem przychodów Sony - wiadomość - 2015-03-18
Przychody firmy Sony opierają się głównie na konsoli PlayStation 4.

Z danych finansowych za trzeci kwartał roku finansowego, zakończony 31 grudnia, wynika, że najważniejszym źródłem przychodu firmy Sony jest dział Game & Network Services odpowiedzialny za markę PlayStation. W rzeczonym okresie sprzedaż konsol, gier i powiązanych z nimi usług przyniosła japońskiemu przedsiębiorstwu 531,5 miliarda jenów, co daje ponad 17 miliardów złotych.

Jest to o 16,8 procent więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Rezultat ten wynika przede wszystkim z rosnącej popularności PlayStation 4 – konsola w okresie przedświątecznym i świątecznym znalazła 6,4 miliona nabywców (w porównaniu do 4,5 miliona w końcówce 2013 roku, zaraz po premierze sprzętu). Warto przypomnieć, że całkiem niedawno firma Sony informowała, że PS4 trafiło już do 20 milionów użytkowników. Na tak dobre wyniki finansowe wpływ miał też korzystny dla japońskiego koncernu kurs walut oraz rosnące przychody z usług sieciowych (w tym z PlayStation Plus).

Z drugiej strony spada sprzedaż konsoli PlayStation 3 i gier przeznaczonych na tę platformę. Tego jednak się spodziewano, gdyż jest to naturalny etap cyklu żywotności sprzętu w momencie pojawienia się technologicznego następcy. Mniejsze od założonych przychodów wygenerowały też PlayStation Vita i PS TV, chociaż w wypadku tego drugiego może wynikać to z niedawnego wprowadzenia rozwiązania na rynek i sytuacja zmieni się jeszcze w przyszłości.

Podsumowując, zgodnie z przewidywaniami i zapowiedziami PlayStation staje się główną siłą napędową koncernu Sony. W tym momencie odpowiada za około 20 procent przychodów. Dla spółki – jako całości – ostatni kwartał był niezwykle korzystny. Zanotowano wzrost sprzedaży na poziomie 6,5 procent (do ponad 82 miliardów złotych). Mimo to najprawdopodobniej rok finansowy zamknie się stratą, szóstą w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wynika to głównie ze słabych wyników segmentu smartfonów i filmów Od obecnego prezesa firmy Sony, którym jest obecnie Kaz Hirai, oczekuje się przywrócenia przedsiębiorstwu dawnej pozycji. Służyć ma temu przyjęta niedawno strategia, opierająca dalszy rozwój koncernu na konsoli PlayStation 4.

Dla porównania Microsoft nie jest tak mocno uzależniony od Xboksa. 90 procent przychodów giganta z Redmond pochodzi ze sprzedaży systemów operacyjnych, a po uwzględnieniu wpływów generowanych przez pakiety biurowe, obsługę serwerów i inne oferowane usługi, okazuje się, że Xbox przynosi firmie jedynie 1 procent jej przychodów.