Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2015, 13:13

autor: Pirlond

Raport finansowy Sony - bardzo dobre wyniki i świetna sprzedaż PlayStation 4

Firma Sony zaprezentowała wyniki finansowe osiągnięte w trzecim kwartale 2014 roku rozliczeniowego. W jego trakcie cały koncern, w tym dział odpowiedzialny za gry i konsole, wygenerował zyski. Okazuje się też, że wspomniany okres był rekordowy pod względem sprzedaży PlayStation 4.

Rekordowa sprzedaż PlayStation 4

Z danych udostępnionych przez koncern Sony wynika, że zakończony 31 grudnia ubiegłego roku kwartał był dla firmy najlepszym od wielu lat pod względem sprzedaży konsol – w jego trakcie rozeszło się 7,5 miliona platform stacjonarnych, z czego aż 6,4 miliona PlayStation 4. Dotychczas najwięcej egzemplarzy konsoli, bo 4,5 miliona, trafiło do rąk klientów w czasie jej okresu premierowego. Dosyć dobrze poradziły sobie także urządzenia przenośne (a więc PlayStation TV, PSP oraz Vita), które znalazły łącznie 1,4 miliona nabywców (niestety nie podano danych dotyczących konkretnych sprzętów). Firma może też być zadowolona ze sprzedaży gier, których rozeszło się 147 milionów kopii (rok wcześniej: 128 milionów).

Raport finansowy Sony - bardzo dobre wyniki i świetna sprzedaż PlayStation 4 - ilustracja #1

Sony na plusie

Tak świetne rezultaty przełożyły się oczywiście na wyniki finansowe. Pomiędzy październikiem a grudniem, Sony Computer Entertainment (a więc dział koncernu odpowiedzialny za gry i konsole) osiągnęło przychody na poziomie 531,5 miliarda jenów (około 4,52 miliarda dolarów). Firma jest też na plusie, bo zarobiła 27,80 miliardów jenów (236,52 milionów dolarów), a więc ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to zyski wyniosły 12,40 miliarda jenów (105,50 milionów dolarów). W dobrej sytuacji jest też cały koncern Sony, który w trzecim kwartale 2014 roku fiskalnego wygenerował przychody na poziomie 2,56 bilionów jenów (około 21,76 miliardów dolarów), co przełożyło się na zyski w wysokości 178,30 miliarda jenów (1,52 miliarda dolarów). To bardzo dobra wiadomość, jako że w poprzednim kwartale gigant zanotował straty.

Raport finansowy Sony - bardzo dobre wyniki i świetna sprzedaż PlayStation 4 - ilustracja #2

Warto przy tym zaznaczyć, że niedawno Sony zdecydowało się sprzedać Sony Online Entertainment – dział firmy zajmujący się grami sieciowymi wydawanymi na PC i konsole PlayStation. Powodem był fakt, że zespół nie przynosił oczekiwanych zysków, a dodatkowo powodował wpadki wizerunkowe pokroju niedawnych kłopotów z H1Z1 i związanych z grą kontrowersji. Ekipę przejęło amerykańskie Columbus Nova, które zmieniło nazwę studia na Daybreak Game Company. Na razie nie ujawniono jednak wartości przeprowadzonej transakcji, ale niewykluczone, że miała ona pewien wpływ na tak dobre rezultaty koncernu Sony w minionym kwartale.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.