Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2014, 11:00

autor: Góral

PlayStation 4 motorem napędowym Sony w najbliższych latach

Koncern Sony zamierza w ciągu najbliższych trzech lat skupić się na zwiększeniu przychodów ze sprzedaży konsol, gier i usług okołogrowych skupionych wokół marki PlayStation (przede wszystkim PlayStation 4). Jednocześnie firma zmniejszy zaangażowanie na rynku urządzeń mobilnych i telewizorów, przynoszących japońskiemu gigantowi straty.

PlayStation 4 w ciągu roku trafilo do 13,5 mln osób. - PlayStation 4 motorem napędowym Sony w najbliższych latach - wiadomość - 2014-11-27
PlayStation 4 w ciągu roku trafilo do 13,5 mln osób.

Koncern Sony w ostatnim czasie nie radzi sobie najlepiej, notując od dobrych kilku lat straty (w tym także w ostatnim kwartale finansowym). W związku z tym, firma zamierza wprowadzić poważne zmiany, skupiając się na marce PlayStation (przede wszystkim na PlayStation 4) i związanych z nią usługach, jednocześnie zmniejszając swoje zaangażowanie na rynku telewizorów oraz urządzeń mobilnych (smartfony i tablety). W ciągu najbliższych trzech lat japoński gigant pragnie zwiększyć przychody działu zajmującego się konsolami i grami wideo do nawet 13,6 miliardów dolarów. Naturalnie taką sumę ciężko byłoby wygenerować samą sprzedażą sprzętu i gier, w związku z czym koncern upatruje sporych pieniędzy w usługach okołogrowych, w tym serwisach muzycznych i wideo, udostępnianych z poziomu konsol.

Przypominam, że PlayStation 4 okazało się dla Sony sporym sukcesem sprzedażowym, ciesząc się niesłabnącą popularnością od momentu premiery. Z ostatnich opublikowanych danych wynika, że urządzenie trafiło w ciągu roku aż do 13,5 miliona graczy, przy okazji zwiększając także sprzedaż abonamentu PlayStation Plus (wzrost w ciągu 12 miesięcy o 270% do 7,9 miliona subskrybentów), który jest wymagany do zabawy w multiplayerze, ale także zapewnia dodatkowe korzyści (możliwość darmowego grania w wybrane produkcje, zniżki na zakupy w PlayStation Store itd.).

PlayStation 4 to ostatnia stacjonarna konsola firmy Sony, która zadebiutowała na rynku 15 listopada 2013 roku (USA) i 29 listopada 2013 roku w Europie. Urządzenie wyposażone jest w 8-rdzeniowy procesor AMD „Jaguar”, układ graficzny tej samej firmy o mocy 1.84 TFLOPS-a, 8 GB pamięci RAM (GDDR5) oraz dysk twardy o pojemności 500 GB.

Sprzęt może się pochwalić biblioteką około 400 gier, z których większość to oczywiście multiplatformowe projekty. Do najważniejszych produkcji dostępnych na wyłączność należą: Driveclub, The Last of Us: Remastered, Killzone Shadow Fall czy też inFamous: Second Son. Natomiast wśród nadchodzących tytułów warto wymienić Bloodborne, The Order: 1886 oraz Uncharted 4: A Thief's End.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.