Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2017, 05:50

autor: luckie

Nintendo Switch – budowa i funkcje kontrolerów Joy-Con

Nintendo Switch wykorzysta kontrolery Joy-Con. Będzie się dało używać ich na różne sposoby – jak tradycyjnego joy pada, dwóch minipadów lub handhelda. Dodatkowo mają one służyć jako kontrolery ruchowe.

Z każdego z dwóch Joy-Conów będzie się dało korzystać osobno. - Nintendo Switch – budowa i funkcje kontrolerów Joy-Con - wiadomość - 2017-01-16
Z każdego z dwóch Joy-Conów będzie się dało korzystać osobno.

Jednym z kluczowych punktów dzisiejszej prezentacji konsoli Nintendo Switch było omówienie budowy i funkcjonalności jej kontrolera, a raczej kontrolerów o nazwie Joy-Con. Liczba mnoga bierze się stąd, że zarówno prawy, jak i lewy kontroler może służyć jako osobny minipad – stąd określenie Sharing Joy, gdyż w ten sposób przy jednej konsoli będą mogły grać dwie osoby. Każda część będzie miała cztery przyciski kierunkowe oraz wciskalną gałkę analogową. Na lewym pojawi się też klawisz służący do robienia screenów w grach (w przyszłości również nagrywania filmów), które następnie opublikujemy w sieci, a na prawym skaner NFC, wykrywający interaktywne figurki amiibo.

W podstawowym trybie zabawy, czyli grając samemu na telewizorze, Joy-Cony będziemy mogli umieścić w specjalnym uchwycie (Joy-Con Grip), dzięki czemu przypominać będą tradycyjny joy pad. W trybie Handheld obie części umocujemy po bokach ekraniku i będziemy się bawić niczym z przenośną konsolą PlayStation Vita. W takim przypadku bateria powinna wytrzymać na 2,5-6,5 godzin.

Schemat budowy lewego i prawego Joy-Cona. - Nintendo Switch – budowa i funkcje kontrolerów Joy-Con - wiadomość - 2017-01-16
Schemat budowy lewego i prawego Joy-Cona.

Oba elementy będziemy mogli też trzymać w rękach i korzystać z nich jak z kontrolerów ruchowych, dzięki wbudowanemu żyroskopowi. Podczas prezentacji zapowiedziano parę tytułów specjalnie zaprojektowanych pod kątem tego typu zabawy: 1-2-Switch i ARMS. Dodatkowo u dołu prawego Joy-Cona zostanie umieszczona kamerka IR wykrywająca ruchy, kształt i odległość obiektów od urządzenia. W ten sposób będziemy mogli chociażby bawić się z konsolą w papier, nożyce, kamień. Inną miłą funkcją ma być HD Rumble, czyli ulepszona symulacja odczuć fizycznych – oprócz wibracji Joy-Cony będą w stanie sprawić wrażenie trzymania w rękach ruchomych przedmiotów, jak na przykład szklanki z kostkami lodu.

Konsola Nintendo Switch ma być sprzedawana w dwóch różnych wariantach kolorystycznych Joy-Conów: obu szarych oraz neonowym niebieskim i neonowym czerwonym. Opcjonalnie będzie można dokupić osobno kontrolery o innych kolorach. W zestawie pojawi się też ściągalny pasek, który ułatwi utrzymanie w dłoniach kontrolerów, co przyda się zwłaszcza podczas wymachiwania nimi w grach typu 1-2 Switch.

Jeśli jednak ktoś woli tradycyjne rozwiązania, będzie mógł dokupić Nintendo Switch Pro Controller, czyli klasycznie zbudowany joy pad. Premierę konsoli zaplanowano na 3 marca 2017 roku.

Miłośnicy tradycji będą mogli sięgnąć po Nintendo Switch Pro Controller. - Nintendo Switch – budowa i funkcje kontrolerów Joy-Con - wiadomość - 2017-01-16
Miłośnicy tradycji będą mogli sięgnąć po Nintendo Switch Pro Controller.
  1. Oficjalna strona Nintendo Switch
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.