Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 sierpnia 2018, 19:30

autor: Amadeusz "ElMundo" Cyganek

Następca GeForce GTX 1080 będzie bardziej prądożerny, ale także wydajniej chłodzony?

Im bliżej premiery nowych kart graficznych z rodziny GeForce, tym więcej informacji na temat ich możliwości oraz konstrukcji pojawia się w sieci. Najnowsza partia wieści dotyczy następcy topowego modelu obecnej generacji, czyli GTX 1080.

Następca GeForce GTX 1080 będzie bardziej prądożerny, ale także wydajnie chłodzony?j - ilustracja #1

Choć wciąż trwają niekończące się targi o to, czy nowy układ graficzny Nvidii z najwyższej półki będzie nazywał się GeForce GTX 1180, czy też może GTX 2080, to w sieci pojawiły się kolejne, ciekawe informacje na temat architektury bezpośredniego sukcesora modelu GTX 1080. Tym razem dotyczą one głównie zarządzania energią oraz chłodzenia.

Flagowe GPU obecnej generacji było bardzo dobrze skonstruowanym układem, jeśli chodzi o oszczędność energetyczną. Całość opierała się bowiem o pojedyncze, 8-pinowe złącze, z kolei współczynnik TDP, czyli maksymalnego zapotrzebowania na energię i oddawanego ciepła, wynosił 180W, co było bardzo przyzwoitym wynikiem. Wiele wskazuje na to, że wbrew zapowiedziom o regularnym zmniejszaniu „prądożerności”, następca GTX 1080 będzie pobierał energię za pośrednictwem dwóch złącz PCI-e: 8- oraz 6-pinowego. To oczywiście musi odbić się na wyższym TDP układu, więc z pewnością możemy szykować się na konieczność posiadania wydajnego zasilacza.

To oczywiście pociągnęło za sobą zmiany w konstrukcji systemu chłodzenia. Po raz pierwszy od dawien dawna Nvidia ma postawić na system złożony z dwóch wentylatorów w referencyjnej wersji GPU (tzw. Founders Edition). Owszem – na rynku znajduje się wiele wariantów kart z obozu „zielonych” z takim modelem chłodzenia od zewnętrznych producentów, ale fakt pojawienia się już w podstawowej wersji następcy GTX 1080 dwóch wiatraków sugeruje, że koncern z Santa Clara może obawiać się problemów z utrzymaniem odpowiedniej kultury pracy i temperatury na PCB. Pozostaje mieć nadzieję, że inżynierowie postarają się o odpowiednie wyciszenie całej konstrukcji.

Te informacje powinny znaleźć potwierdzenie (lub zaprzeczenie) w rzeczywistości już niebawem – wygląda bowiem na to, że premiera nowej rodziny kart GeForce powinna odbyć się na przestrzeni najbliższych kilku tygodni, a prezentacja premierowych GPU prawdopodobnie pojawi się podczas tegorocznych targów Gamescom.