Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 stycznia 2021, 12:31

autor: Aquma

Karta graficzna Intel Iris Xe nie zadziała z procesorem AMD

Według informacji przedstawionych przez koncern Intel, dedykowany układ graficzny Iris Xe DG1 będzie współpracował wyłącznie z płytami głównymi opartymi na określonym chipsecie. Oznacza to, że z GPU nie skorzystamy, posiadając procesor AMD.

Jak donosi portal Legit Reviews, stworzona przez firmę Intel dedykowana karty graficzna Iris Xe będzie wymagała specjalnego BIOS-u UEFI, który ma być dostępny wyłącznie na płytach z określonym chipsetem (B460, H410, B365 lub H310C). Oznacza to, że układ ten nie zadziała z procesorami AMD. Omawiane GPU będzie współpracowało wyłącznie z jednostkami obliczeniowymi Intela z serii Coffee Lake-S lub Comet Lake-S.

Dedykowana karta Iris Xe będzie współpracować z procesorami Intel Core 9. generacji (Coffee Lake-S) i 10. generacji (Comet Lake-S) oraz płytami głównymi z chipsetami Intel B460, H410, B365 i H310C. (...) Te płyty będą wymagały specjalnego systemu BIOS, który obsłuży Intel Iris Xe, więc karty nie będą kompatybilne z innymi konfiguracjami – stwierdził rzecznik prasowy Intela w wypowiedzi dla Legit Reviews.

Pierwsza karta graficzna Intel Iris Xe jest znana jako DG1 i będzie wyposażona w 80 jednostek wykonawczych (640 jednostek cieniujących) i 4 GB pamięci LPDDR4X na 128-bitowej szynie. Warto odnotować, że układ ma być dostępny wyłącznie w gotowych zestawach komputerowych (tzw. OEM) i nie jest dedykowany graczom. GPU sprawdzi się przede wszystkim w pracy i nauce (np. w zastosowaniach powiązanych z szeroko rozumianym e-learningiem czy zdalnym nauczaniem).

  1. Intel Iris Xe – strona oficjalna
Karta graficzna Intel Iris Xe nie zadziała z procesorem AMD - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.