Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 października 2020, 20:37

Gry PS4, które nie zadziałają na PS5, i szczegóły dotyczące wstecznej kompatybilności

Sony ujawniło listę gier z PlayStation 4, które nie będą działały na PlayStation 5. Dodatkowo poznaliśmy nowe szczegóły na temat wstecznej kompatybilności.

W SKRÓCIE:
  1. Sony ujawniło konkretne informacje na temat kompatybilności wstecznej PS5 z PS4.
  2. Tylko 10 tytułów z PS4 nie będzie działało na PlayStation 5.
  3. Nieobecne będą także niektóre elementy systemu powiązane z grami.

Sony ujawniło listę gier z PlayStation 4, które nie będą działać na PlayStation 5. Będzie ich niewiele. Po długich testach, o których wspomniano pierwszy raz w marcu, na stronie wsparcia PlayStation przygotowano zestawienie tytułów. Prezentuje się następująco:

Jak widzicie, poza Hitman Go, TT Isle of Man 2 i Shadow Complex Remastered mamy do czynienia z produkcjami średnimi, by nie powiedzieć słabymi. Pozostałe gry (grubo ponad 4 tysiące) powinny bez problemu odpalić się na PlayStation 5. Część z nich skorzysta z dodatkowej mocy nowej konsoli, część może wykazywać drobne przekłamania. Z tego powodu Sony zaznacza, by zawsze aktualizować PS5 do najnowszej wersji oprogramowania. Wygląda więc na to, że ewentualne błędy w kompatybilności wstecznej będą poprawiane wraz z dopracowywaniem systemu konsoli.

Zaznaczono także, by sprawdzić działanie wybranego tytułu na PS5, zanim dokupimy ewentualne dodatki, i ocenić, czy jesteśmy zadowoleni z tego, jak gra działa. W przypadku tytułów kompatybilnych z PlayStation VR potrzebować będziemy oczywiście gogli oraz specjalnej przejściówki do PS Camera, którą znajdziemy w zestawie z konsolą.

Sam proces uruchamiania gier z PS4 na PS5 będzie prosty. Jeśli mamy tytuł na płycie i PlayStation 5 w wersji z napędem, wystarczy, że włożymy grę do konsoli, pobierzemy ewentualne aktualizacje i będziemy mogli grać. Cyfrowe wersje będziemy mogli skopiować bezpośrednio z PS4 na PS5 lub pobrać od nowa z PlayStation Store.

Doprecyzowano także, które funkcje systemowe z PS4 nie zadziałają na PS5 w grach uruchomionych we wstecznej kompatybilności. Będą to:

  1. Opcja rozgrywania turniejów PS4
  2. Zakładka Live from PlayStation
  3. Opcja dodatkowego ekranu i aplikacji towarzyszących grom

Oprócz tego nie skorzystamy z nowej kamery w grach z PS4. Niedostępne będzie także menu Share (otwierane poprzez przytrzymanie na DualShocku 4 przycisku o tej samej nazwie), co pociągnie za sobą zmianę w działaniu skrótów powiązanych z tą opcją. Wciśnięcie przycisku Share otworzy nowe menu tworzenia, przytrzymanie go zrobi zrzut ekranu, a podwójne wciśnięcie rozpocznie (lub zakończy) nagrywanie wideo.

Widać więc, że początkowe obawy o ograniczoną kompatybilność wsteczną były bezpodstawne. Gry, których nie odpalimy na PS5, to w większości niszowe (i to tego słabe) produkcje, więc nikt nie będzie za nimi płakał. Szkoda tylko, że Sony nadal nie pokusiło się o prezentację tego, jak działają i wyglądają ulepszone gry z PS4 na PS5.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation