Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2019, 17:40

autor: Ender

Grudniowa ankieta sprzętowa Steam

Serwis Steam opublikował wyniki grudniowej ankiety sprzętowej swoich użytkowników, która oprata jest na udostępnianych przez nich danych. Za jej sprawą możemy dowiedzieć się, po jakie komponenty i oprogramowanie najczęściej sięgają pecetowi gracze.

Steam pozostaje niepodważalnie największą platformą gamingową na świecie. Od lat serwis zbiera dane dziesiątek milionów użytkowników, publikując regularnie informacje na temat posiadanych przez nich komputerów oraz oprogramowania. Informacje te w interesujący sposób ilustrują trendy wśród graczy oraz zmiany na rynku sprzętowym. Przyjrzyjmy się więc najnowszym wynikom ankiety.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród użytkowników Steama pozostaje Windows 10. Na co dzień korzysta z niego 63,79 procent graczy. Jak wskazują poprzednie ankiety, dziesiątka, co nie jest zaskoczeniem, stopniowo umacnia pozycję lidera, w porównaniu z wrześniem zyskując blisko cztery procent udziałów w rynku. Na drugim miejscu znajdziemy wiekowego już Windowsa 7 (wersja 64-bit), którego używa obecnie 26,08 procent fanów grania na PC.

Jeżeli chodzi o procesory, 82,73 procent osób na Steamie posiada w komputerze czipy produkcji firmy Intel. W porównaniu z kwietniem, w grudniu AMD zyskało jednak jeden procent udziałów wśród ankietowanych, osiągając wynik 17,73 procent. Najpopularniejszymi wśród użytkowników pozostają procesory czterordzeniowe – posiada je w tej chwili ponad połowa graczy.

Podobną do Intela stałą przewagę w zestawianiu ma Nvidia w segmencie kart graficznych. Z kart firmy korzysta 74,18 procenta ankietowanych. Bezapelacyjnym liderem wśród GPU jest GeForce GTX 1060 – w swoim komputerze posiada go 14,80 procent graczy, a kolejne pozycje zajmują GeForce GTX 1050 Ti oraz GTX 1050. Pierwszy w zestawianiu dedykowany układ od AMD (AMD Radeon RX 580) uplasował się dopiero na 27. pozycji z udziałem na poziomie 0,64 procenta.

Wciąż najpopularniejszą ilością pamięci RAM wśród użytkowników Steama jest 8 GB, ale grupie posiadającej 16 GB brakuje już nieco ponad sześć procent do osiągnięcia przewagi (38,04 procent do 31,29 procent udziałów). Granie w 4K pozostaje wciąż niszą, w rozdzielczości tej bawić może się obecnie zaledwie 1,42 procent ogółu użytkowników Steama. W tej kategorii niepodzielnie rządzi 1080p, z ekranów tego typu korzysta obecnie ponad 60 procent graczy. Jeżeli chodzi o gogle VR to nie nastąpiły tu żadne poważne zmiany. Wśród headsetów najpopularniejszy pozostaje Oculus Rift (0,37 procent posiadaczy kont w serwisie), a tuż za nim plasuje się wspierany przez Valve HTC Vive (0,33 procent).

  1. Grudniowa ankieta sprzętowa Steama