Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 września 2019, 10:39

autor: Aquma

Google i Facebook oskarżone o złamanie ciszy wyborczej w Rosji

Firmy Facebook i Google zostały oskarżone o złamanie ciszy wyborczej w czasie wyborów lokalnych, które odbyły się w Rosji w minioną niedzielę. Koncerny miały wyświetlać reklamy i spoty polityczne wbrew obowiązującemu prawu. Rosyjski organ odpowiedzialny za nadzorowanie mediów nie poinformował, jakie konsekwencje grożą gigantom.

Facebook i Google złamały ciszę wyborczą? - Google i Facebook oskarżone o złamanie ciszy wyborczej w Rosji - wiadomość - 2019-09-09
Facebook i Google złamały ciszę wyborczą?

Portal Engadget donosi, że dwaj giganci internetowi - Google oraz Facebook - zostali oskarżeni o złamanie ciszy wyborczej w czasie wyborów lokalnych, które odbyły się 8 września w Rosji. Zarzuty sformułował tzw. Roskomnadzor, czyli organ odpowiedzialny za nadzorowanie mediów u naszego wschodniego sąsiada (w uproszczeniu można go nazwać odpowiednikiem rodzimej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

Urzędnicy zarzucają obydwu firmom, że wyświetlały reklamy polityczne zarówno w czasie samych wyborów, jak i w poprzedzający je dzień. Spoty pojawiały się także na platformie YouTube. Zdaniem Roskomnadzoru tego typu praktyki mogą być uznane za próbę ingerencji w proces demokratyczny i niezależność państwa (nomen omen, w kontekście wyborów w Stanach Zjednoczonych i referendum brexitowego w Wielkiej Brytanii, Rosja jest oskarżana o wykorzystywanie mediów internetowych w dokładnie tym samym celu).

Warto odnotować, że kilka dni wcześniej - w piątek 6 września - rosyjskie władze ostrzegły obydwie firmy, by przestrzegały obowiązującego prawa. Jak widać przestroga nie przyniosła rezultatów. W opublikowanym komunikacie Roskomnadzor nie zagroził koncernom żadnymi konkretnymi konsekwencjami.

  1. Google – strona oficjalna
  2. Facebook – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.