Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 czerwca 2014, 22:35

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Fire Phone – smartfon z dynamiczną perspektywą od firmy Amazon

Amerykańska firma Amazon, specjalizująca się przede wszystkim w handlu internetowym, zaprezentowała dzisiaj mediom swojego pierwszego smartfona – Fire Phone. Do głównych funkcji urządzenia należy dynamiczna perspektywa, technologia Firefly, a także program pomocy w czasie rzeczywistym Mayday. Premiera odbędzie się 25 lipca bieżącego roku.

Amerykańska firma Amazon, specjalizująca się przede wszystkim w handlu internetowym, zaprezentowała dzisiaj mediom swojego pierwszego smartfona – Fire Phone. Dyrektor generalny korporacji, Jeff Bezos, omówił właściwości oraz możliwości urządzenia. Do głównych funkcji należy dynamiczna perspektywa, która w zależności od pozycji głowy użytkownika (śledzone jest to za pomocą czterech kamer) zmienia nachylenie obrazu na wyświetlaczu, co sprawia wrażenie jego trójwymiarowości, technologia Firefly, umożliwiająca rozpoznanie np. tytułu piosenki nadawanej w radiu (a możliwości jest znacznie więcej), a także program pomocy w czasie rzeczywistym Mayday. Można lepiej przyjrzeć im się na powyższym filmiku przedstawiającym Fire Phone.

Fire Phone wyposażony jest w niemal 5-calowy wyświetlacz Gorilla Glass 3 o jasności 590 nitów, który wyświetla obraz w rozdzielczości 720p. Posiada on także 11-megapikselowy aparat fotograficzny. Smartfon napędza czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2,2 GHz oraz 2 gigabajty pamięci operacyjnej. Co ciekawe, bateria ma pozwalać na 285 godzin czuwania, 22 godziny rozmowy, a także 65 godzin odtwarzania muzyki lub 11 godzin filmów. Systemem operacyjnym Fire Phone jest Amazon Fire OS 3.5, będący forkiem Androida.

Urządzenie nie należy jednak do tanich. Aby nabyć Fire Phone bez umowy z amerykańską siecią AT&T, trzeba rozstać się z 650 dolarami, czyli prawie 2 tysiącami złotych (wersja z 32 gigabajtami pamięci), a jeśli życzymy sobie większą ilość pamięci (64 gigabajty), ta suma zwiększy się o 100 dolarów, co daje około 300 złotych. Przy zakupie smartfona otrzymuje się również darmową roczną subskrypcję w programie Prime, która normalnie kosztuje sto dolarów rocznie. Premiera Fire Phone odbędzie się 25 lipca bieżącego roku.