Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2019, 13:29

autor: ElMundo

Far Cry: New Dawn – jak działa na kartach graficznych Nvidii i AMD?

Far Cry: New Dawn to jeden z najgłośniejszych tytułów, jakie w ostatnich dniach pojawiły się na rynku. Jeśli zastanawialiście się, jak najnowsza odsłona bestsellerowej serii Ubisoftu działa na poszczególnych układach graficznych od Nvidii i AMD, to w sieci pojawił się właśnie rozbudowany test wydajności tej produkcji.

Far Cry: New Dawn – jak działa na kartach graficznych Nvidii i AMD? - ilustracja #1

Choć recenzje Far Cry: New Dawn nie wskazują, by była to produkcja, którą będziemy wspominać latami, to najnowsza odsłona bardzo popularnej serii tworzonej przez Ubisoft cieszy się sporym zainteresowaniem graczy. Bardzo istotną kwestią jest to, jak tytuł ten radzi sobie w konfrontacji z najpopularniejszymi układami graficznymi produkowanymi przez dwa koncerny: Nvidię oraz AMD.

Redaktorzy serwisu Guru3D postanowili wziąć na warsztat 25 najnowszych i najpopularniejszych GPU tych dwóch producentów i sprawdzić ich wydajność w Far Cry: New Dawn w trzech rozdzielczościach: FullHD, WQHD oraz 4K. Wykorzystywana do pomiarów platforma testowa składała się z procesora Intel Core i9-9900K, płyty głównej ASRock Tachi Ultimate opartej o chipset Z390, 16 GB pamięci RAM DDR4 taktowanej częstotliwością 3200 MHz oraz dysku SSD z serii WD Black. Wszystkie testy zostały przeprowadzone na najwyższych ustawieniach graficznych „Ultra”.

Jak zapewne się spodziewacie, podczas testów gry w rozdzielczości FullHD nie odnotowano żadnych problemów z osiągnięciem progu płynności rozgrywki na poziomie 30 klatek na sekundę. Najniższy wynik uzyskany przez najsłabszy w zestawieniu układ GeForce GTX 1050 z 3 GB pamięci graficznej to 40 fps. Najwydajniejszym GPU stał się GeForce Titan XP ze 127 klatkami, a pierwsza propozycja od AMD – Radeon VII – zanotował o sześć klatek mniej i znalazł się na piątym miejscu.

Nieźle wygląda sytuacja także podczas pomiarów w rozdzielczości WQHD – progu 30 kl/s nie przekracza jedynie wspomniany GeForce GTX 1050. Na szczycie dochodzi do małych przetasowań – do głosu dochodzi RTX 2080 Ti, który osiągając 121 klatek na sekundę dystansuje drugi z modeli – RTX 2080 - o 12 klatek. Na czwartym miejscu znajduje się najwydajniejsza propozycja AMD – Radeon VII – ze 108 fpsami.

Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że najbardziej selektywna okazała się rozdzielczość 4K. Na 24 testowane karty graficzne aż 9 nie osiągnęło granicy 30 klatek na sekundę – wśród nich pięć było przedstawicielami rodziny AMD Radeon. Po raz kolejny swoją dominację potwierdził model GeForce RTX 2080 Ti – wynik na poziomie 79 fpsów był aż o 16 klatek lepszy od kolejnego przetestowanego GPU, czyli RTX 2080. Co ciekawe, na podium z takim samym wynikiem znalazł się także Radeon VII.