Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 września 2019, 15:23

autor: XxX

Facebook chce zastąpić smartfony okularami AR i wcisnąć nam przystawkę do telewizora

Facebook najwyraźniej chce, abyśmy odłożyli swoje smartfony do lamusa i zaczęli korzystać z okularów rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz nich firma zaprezentowała przystawkę do telewizora i coś na kształt tabletu.

Facebook pracuje nad okularami rozszerzonej rzeczywistości / źródło: AR News. - Facebook chce zastąpić smartfony okularami AR i wcisnąć nam przystawkę do telewizora - wiadomość - 2019-09-19
Facebook pracuje nad okularami rozszerzonej rzeczywistości / źródło: AR News.

Facebook wyszedł niedawno z bardzo nietypową inicjatywą. Portal wraz z marką Ray-Ban planuje stworzyć okulary rozszerzonej rzeczywistości, które miałyby zastąpić smartfona w codziennym korzystaniu z mediów społecznościowych. Oprócz tego firma Zuckerberga zaprezentowała kilka urządzeń, które mają ułatwić nam kontakt z bliskimi – przynajmniej w teorii.

Okulary rozszerzonej rzeczywistości

Okulary zostaną opracowane we współpracy z marką Ray-Ban. Orion – bo taki kryptonim nosi projekt – będzie wyposażony w pierścień z czujnikiem ruchu, który ma ułatwić obsługę sprzętu, oraz asystenta głosowego, któremu użytkownicy będą wydawać polecenia. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie będzie obsługiwać rozszerzoną rzeczywistość.

Wizja okularów AR chodzi po głowie Zuckerbergowi już od dawna / źródło: AP. - Facebook chce zastąpić smartfony okularami AR i wcisnąć nam przystawkę do telewizora - wiadomość - 2019-09-19
Wizja okularów AR chodzi po głowie Zuckerbergowi już od dawna / źródło: AP.

Pieczę nad całością ma sprawować zespół Facebook Reality Labs, a sam Zuckerberg nadał projektowi wysoki priorytet. Wprawdzie do tej pory nie podano żadnych konkretnych dat, jednak według plotek urządzenie ma pojawić się na rynku między 2023 a 2025 rokiem.

Przystawka do telewizora i coś na kształt tabletu

Oprócz okularów Facebook informował również o specjalnej przystawce do telewizora, która zmieni urządzenie w wielki ekran do rozmów z bliskimi. Linia produktów nosi nazwę Portal i w jej skład wchodzą dodatkowo dwa tablety różniące się od siebie rozmiarem.

Tak wygląda cała rodzina urządzeń Portal / źródło: Facebook. - Facebook chce zastąpić smartfony okularami AR i wcisnąć nam przystawkę do telewizora - wiadomość - 2019-09-19
Tak wygląda cała rodzina urządzeń Portal / źródło: Facebook.

Przystawka do telewizora wyposażona jest w kamerę oraz mikrofon, dzięki czemu użytkownik będzie mógł kontaktować się ze znajomymi. Podobną rolę mają spełniać ramki, jednak nie będą one wymagały podłączania do żadnych urządzeń zewnętrznych.

Znamy nawet ceny wszystkich urządzeń z serii Portal. Większy, 10-calowy tablet, stylizowany na ramkę na zdjęcia, kosztuje 179 dolarów. Mniejsza, 8-calowa wersja to koszt 129 dolarów, a cena przystawki do telewizora ma wynosić 149 dolarów. Wysyłka rozpocznie się 5 listopada, a osoby, które zakupią minimum dwa urządzenia z serii, dostaną dodatkowe 50 dolarów zniżki.

Tak ma przebiegać rozmowa za pomocą przystawki Portal TV / źródło: Facebook. - Facebook chce zastąpić smartfony okularami AR i wcisnąć nam przystawkę do telewizora - wiadomość - 2019-09-19
Tak ma przebiegać rozmowa za pomocą przystawki Portal TV / źródło: Facebook.

Swoją drogą, jest to bardzo dziwny ruch ze strony Facebooka. Nie trzeba śledzić wszystkich wydarzeń na bieżąco, aby wiedzieć, że portal ma poważne problemy z bezpieczeństwem danych swoich użytkowników. Wyciek na wycieku, a użytkownicy mieliby jeszcze instalować dodatkowe kamery i mikrofony w swoim salonie? Nie wróżę temu sukcesu. Okulary mogą jednak się sprawdzić. Wszystko zależy od ich możliwości.