Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 czerwca 2014, 14:50

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Cmoar Personal Viewer - polska odpowiedź na Oculus Rift ujawniona

Cmoar Personal Viewer to uniwersalne urządzenie korzystające jednocześnie z rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej oraz kina 2D i 3D. Jego prototypowa wersja została zaprezentowana przez polską firmę Cmoar na targach E3 w Los Angeles. Niedługo wystartuje zbiórka pieniędzy na Kickstarterze.

Tak wygląda prototyp urządzenia Cmoar Personal Viewer - Cmoar Personal Viewer - polska odpowiedź na Oculus Rift ujawniona - wiadomość - 2014-06-12
Tak wygląda prototyp urządzenia Cmoar Personal Viewer

Jak donosi serwis Gadzetomania, polska firma Cmoar zaprezentowała na targach E3 prototypową wersję urządzenia Cmoar Personal Viewer, które można określić mianem rodzimego odpowiednika Oculus Rifta. Twórcy chwalą się, że to najbardziej uniwersalny i nowoczesny produkt na rozwijającym się rynku gogli projekcyjnych. Dostaniemy bowiem urządzenie korzystające jednocześnie z rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej, a także kina 2D i 3D. Cmoar Personal Viewer wykorzysta technologię dostępną w smartfonach, by zaoferować jak najwyższą jakość obrazu. Modułowa budowa gogli pozwoli na wymianę podstaw z soczewkami optycznymi. Każda z nich ma odpowiadać za inne parametry sprzętu. Firma Cmoar kieruje swoje dzieło zarówno do graczy, jak i filmowych entuzjastów. Każdy posiadacz gogli będzie mógł sam zdecydować, do jakich celów ich użyć.

Poszczególne elementy Cmoar Personal Viewer - Cmoar Personal Viewer - polska odpowiedź na Oculus Rift ujawniona - wiadomość - 2014-06-12
Poszczególne elementy Cmoar Personal Viewer

Prototypowa wersja urządzenia powstała ze środków prezesa firmy Cmoar, Damiana Boczka. Do dalszego rozwoju twórcy będą jednak potrzebować dodatkowych funduszy i w tym celu niedługo wystartuje kampania w serwisie Kickstarter. Zbiórka pieniędzy rozpocznie się w najbliższych dniach, a o postępach w tej sprawie będziemy informowani m.in. za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

W przypadku udanej akcji na Kickstarterze, premiera finalnej wersji urządzenia jest przewidziana w okresie styczeń-luty 2015 roku. Twórcy uważają, że cena nie powinna przekroczyć 800 złotych. Firma Cmoar zamierza wspierać deweloperów darmowymi zestawami narzędzi dla programistów (SDK) i radami na oficjalnym forum. Obecnie trwa współpraca ze studiem Prosper Games, które stworzyło trzy aplikacje na potrzeby Cmoar Personal Viewer.

Cmoar Personal Viewer - polska odpowiedź na Oculus Rift ujawniona - ilustracja #3
Cmoar Personal Viewer - polska odpowiedź na Oculus Rift ujawniona - ilustracja #4