Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 stycznia 2019, 14:09

Analitycy: w 2019 roku nie zobaczymy nowych konsol

Serwis gamesindustry.biz przygotował ciekawe zestawienie przedstawiające predykcje znanych analityków na 2019 rok. Zdaniem ekspertów w ciągu następnych 12 miesięcy nie należy się spodziewać debiutu konsol następnej generacji, ale i tak sporo się wydarzy.

Jak będzie wyglądała branża w 2019 roku? - Analitycy: w 2019 roku nie zobaczymy nowych konsol - wiadomość - 2019-01-03
Jak będzie wyglądała branża w 2019 roku?

W SKRÓCIE:

  1. Zdaniem analityków w 2019 roku nie zobaczymy konsol następnej generacji, ale prawdopodobnie zostaną one zapowiedziane;
  2. konsola Nintendo Switch wciąż będzie sprzedawała się doskonale;
  3. na rynku pecetowym Steam zachowa pozycję lidera, ale działania konkurencji wymuszą na nim dalsze ustępstwa względem deweloperów i wydawców.

Niedawno weszliśmy w nowy rok i – jak to zwykle bywa w tym okresie – wielu ekspertów zastanawia się, co wydarzy się w naszej branży na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy. Serwis gamesindustry.biz przedstawił na swoich łamach przewidywania kilku analityków. Oczkiem uwagi są oczywiście konsole następnej generacji.

Nowe konsole – to jeszcze nie ten rok

Eksperci są zgodni – konsol następnej generacji nie zobaczymy w 2019 roku, choć jest bardzo prawdopodobne, że usłyszymy o nich znacznie więcej lub nawet doczekamy się oficjalnej zapowiedzi. Niektórzy analitycy (np. Dr Serkan Toto z firmy Kantan Games) spodziewają się, że nowe platformy będą znacznie mocniej stawiały na chmurę oraz subskrypcje. Na znaczeniu zyskają także platformy umożliwiające strumieniowanie gier, choć prawdopodobnie nie uda się im przekonać do siebie mainstreamowych graczy.

Spodziewam się, że w 2019 r. usługi strumieniujące wywołają dużo zamieszania, ale będzie ono skutkowało niewielkimi korzyściami dla konsumentów, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej – przewiduje Mat Piscatella z Grupy NPD.

W 2019 roku Xbox One X najprawdopodobniej pozostanie najmocniejszą konsolą na rynku.
W 2019 roku Xbox One X najprawdopodobniej pozostanie najmocniejszą konsolą na rynku.

Switch nie wytraci rozpędu

Analitycy przewidują, że rozpoczynający się rok może być doskonałym okresem dla Nintendo – wszystko dzięki rewelacyjnej sprzedaży Nintendo Switch, a także gier na tę platformę. Zarówno Piers Harding-Rolls z IHS Markit, jak i cytowany powyżej Mat Piscatella spodziewają się, że hybrydowe urządzenie wielkiego „N” będzie najlepiej sprzedającą się konsolą kolejnych 12 miesięcy. Eksperci oczekują również, że Japończycy wypuszczą na rynek nową wersję swojego flagowego produktu – większość z nich wspomina o modelu tańszym, całkowicie przenośnym i pozbawionym doku, jednak niektórzy (wspomniany już wyżej ekspert Kantan Games) przypominają również o plotkach na temat Switch Pro – konsoli mocniejszej i droższej od oryginału. Dr Toto oczekuje również, że platforma doczeka się więcej gier zewnętrznych deweloperów – w tym co najmniej jednego tytułu należącego do wielkich marek będących w posiadaniu EA, Activision lub Take-Two.

2019 – rok Nintendo Switch?
2019 – rok Nintendo Switch?

Steam pozostanie potęgą, mimo wysiłków konkurencji

W kolejnych miesiącach – a nawet latach – raczej nie należy się obawiać, że zachwiana zostanie pozycja lidera Steam na rynku pecetowym, choć konkurencja będzie wywierała coraz mocniejszy nacisk na Valve i być może wymusi dalsze zmiany w zakresie podziału zysków, co będzie miało pozytywny wpływ na branżę. Piers Harding-Rolls wskazuje jednak, że działania nowych rynkowych graczy będą miały charakter „kanibalistyczny” – nie powiększą rynku, a będą się skupiać na próbie zagarnięcia istniejących klientów.

Steam wciąż dominuje – ale konkurencja nie śpi.
Steam wciąż dominuje – ale konkurencja nie śpi.

Gry – TES VI, Overwatch za darmo i inne ciekawostki

W omawianym zestawieniu pojawiło się też kilka ciekawych predykcji dotyczących gier. Ulubieniec graczy – Michael Pachter z Wedbush Securities – spodziewa się, że to właśnie w tym roku zadebiutuje m.in. szósta cześć cyklu The Elder Scrolls. Warto przy tym odnotować, że analityk ten podobne „wróżby” przedstawiał również w poprzednich latach, jednak jego zdaniem wpadka z Falloutem 76 czyni taki scenariusz jeszcze bardziej prawdopodobnym – Bethesda potrzebuje hitu, by wymazać złe wrażenie pozostawione przez sieciową odsłonę postapokaliptycznej sagi.

Ten sam analityk spodziewa się również, że w przeciągu kolejnych 12 miesięcy na rynku zadebiutuje Titanfall 3 oraz nowa produkcja w uniwersum Gwiezdnych wojen. Doczekamy się również zapowiedzi nowego BioShocka i kolejnej gry Rockstar Games. Zdaniem Michaela Pachtera prawdopodobne jest również przejście Overwatch na model free-to-play (miałoby to nastąpić w czerwcu, w 3. rocznicę gry, a celem ma być powiększenie bazy graczy oraz liczby widzów zainteresowanych rozgrywkami e-sportowymi). Podobny los czekać ma także tryb Blackout w Call of Duty: Black Ops 4 – ten miałby zostać udostępniony na miesiąc przed premierą nowej odsłony serii.

  1. Sony – strona oficjalna
  2. Microsoft – strona oficjalna
  3. Steam – strona oficjalna