Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 września 2019, 16:00

autor: XxX

der8auer: tylko 5,6% procesorów Ryzen 9 3900X osiąga deklarowane prędkości

Znany hardware’owy recenzent i specjalista od overclockingu, der8auer, przeprowadził ankietę, z której wynika, że niewielka część procesorów Ryzen 9 3900X osiąga deklarowane prędkości Boost.

Duża część procesorów AMD Ryzen 3900X nie osiągnęła deklarowanych prędkości Boost / źródło: hothardware. - der8auer: tylko 5,6% procesorów Ryzen 9 3900X osiąga deklarowane prędkości - wiadomość - 2019-09-02
Duża część procesorów AMD Ryzen 3900X nie osiągnęła deklarowanych prędkości Boost / źródło: hothardware.

Znany youtuber i specjalista od hardware’u - Roman „der8auer” Hartung - postanowił przeprowadzić małe badanie. Poprosił swoich widzów, aby ci sprawdzili maksymalne wartości taktowania procesorów Ryzen 3000 od AMD. Wyniki jasno pokazały, że deklarowane wartości podawane przez AMD są nieco naciągane.

W ankiecie wzięło udział dokładnie 2726 widzów youtubera. Ich zadanie polegało na wykonaniu testu pojedynczego wątku w benchmarku Cinebench R15, a następnie sprawdzeniu osiąganych wartości za pomocą HWInfo – narzędzia rekomendowanego przez AMD. Wyniki niestety nie okazały się za dobre.

Najgorzej wypadły procesory Ryzen 3900X. Zaledwie 5,6% z nich osiągnęło deklarowaną wartość taktowania. Większości z nich wprawdzie nie brakowało tak wiele, jednak producent nie powinien wprowadzać w błąd swoich klientów, nawet jeśli są to różnice rzędu 25 MHz. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w przypadku modeli AMD Ryzen 5 3600, jednak wciąż daleko im było do ideału. Zaledwie połowa z nich osiągała deklarowane wartości.

Youtuber podkreśla, że jego testy nie były najlepsze z naukowego punktu widzenia. Przede wszystkim pojawiło się tutaj zbyt wiele zmiennych – jak na przykład platformy, z których korzystali użytkownicy - a do tego próba była stosunkowo niewielka.

Wyniki mówią same za siebie / źródło: der8auer - YouTube. - der8auer: tylko 5,6% procesorów Ryzen 9 3900X osiąga deklarowane prędkości - wiadomość - 2019-09-02
Wyniki mówią same za siebie / źródło: der8auer - YouTube.

Nie byłby to pierwszy raz, kiedy AMD mija się z prawdą w reklamach. Nie tak dawno temu rzeczywistość była już naginana przez producenta w reklamie procesorów Ryzen PRO. Przypomina się również sytuacja sprzed kilku lat, kiedy AMD reklamowało swoje procesory jako pierwsze ośmiordzeniowe jednostki na rynku, podczas gdy prawda prezentowała się nieco inaczej. W rezultacie tych działań AMD otrzymało karę w wysokości 12,1 mln USD.