Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4XSX
Okładka Wolfenstein: Alt History Collection (XONE)
OkładkaWolfenstein: Alt History Collection (XONE)

Wolfenstein: Alt History Collection

Kompilacja czterech strzelanek FPP z serii Wolfenstein, opracowanych przez zespół Machine Games. W skład Wolfenstein: Alt History Collection wchodzą gry: Wolfenstein: The New Order, Wolfenstein: The Old Blood, Wolfenstein II: The New Colossus oraz Wolfenstein: Youngblood.

Akcji | FPP | science fiction | II wojna światowa | FPS | pakiet | kooperacja | alternatywna historia | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku | lata 80.

Wolfenstein: Alt History Collection Premiera

25cze2020

PC

29cze2020

XONE

30cze2020

PS4

10lis2020

XSX

producent: Machine Games wydawca: Bethesda Softworks

Gry podobne do Wolfenstein: Alt History Collection

Halo 5: Guardians

Call of Duty: Advanced Warfare

Metro: Last Light Redux

Wolfenstein: Alt History Collection to kompilacja czterech FPS-ów z serii Wolfenstein, opracowanych przez studio Machine Games (a w przypadku gry Wolfenstein: Youngblood – również współpracującej z nim ekipy Arkane Studios), które od 2014 roku rozwija tę markę. Wydaniem zestawu zajęła się firma Bethesda Softworks.

Fabuła

Wolfenstein: Alt History Collection prezentuje alternatywną wersję historii, w której Niemcy wygrali II wojnę światową przy pomocy swej cudownej broni (niem. Wunderwaffe). Wolfenstein: The New Order zabiera nas w podróż do 1960 roku, a głównym bohaterem tej produkcji jest B.J. Blazkowicz, czyli pałający nienawiścią do nazistów żołnierz polskiego pochodzenia. Protagonista dołącza do niewielkiego ruchu oporu, wraz z którym próbuje zakończyć niemiecką dominację na świecie, obierając sobie za cel Generała Wilhelma Strasse, znanego jako Trupia Główka. O wydarzeniach poprzedzających fabułę tego tytułu opowiada Wolfenstein: The Old Blood, w którym możemy zobaczyć, jak wyglądał świat w 1946 roku, kiedy to naziści byli o krok od wygrania wojny. Druga część serii, o podtytule The New Colossus, przenosi nas natomiast do okupowanych przez hitlerowców Stanów Zjednoczonych z 1961 roku. B.J. Blazkowicz i jego towarzysze przyłączają się w niej do miejscowych rebeliantów, by chwycić za broń i stawić czoła armii kontrolowanej przez Frau Engel. Wolfenstein: Youngblood natomiast zabiera nas do Paryża z lat osiemdziesiątych XX wieku, gdzie w poszukiwaniu swego zaginionego ojca trafiają córki B.J. Blazkowicza, czyli Jessica oraz Sophie. Niejako przy okazji dziewczyny przyłączają się do tutejszego ruchu oporu walczącego z generałem Lotharem i jego żołnierzami.

Mechanika

W grach tworzących kompilację Wolfenstein: Alt History Collection akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Podzielono je na misje, podczas których przemierzamy różnorodne lokacje i wykonujemy zadania popychające do przodu fabułę; nie brakuje jednak również opcjonalnych celów czekających na realizację. Solą rozgrywki są starcia z przeciwnikami, których eliminujemy, robiąc użytek z rozbudowanego, retrofuturystycznego arsenału. Znajdziemy w nim nie tylko klasyczną broń palną, jak pistolety czy karabiny maszynowe, lecz także bardziej wymyślne narzędzia mordu, pokroju działek laserowych bądź miotaczy ognia. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by rzucać się na wrogów z okrzykiem bojowym na ustach, w wielu miejscach możemy działać po cichu, przekradając się za ich plecami oraz zabijając ich z zaskoczenia, przy pomocy broni białej (jak nóż bądź toporek). Jest to tyle przydatne, że nie uświadczymy tu automatycznej regeneracji zdrowia; zamiast tego autorzy zdecydowali się na oldskulowe rozwiązanie w postaci konieczności zbierania apteczek i pancerza.

Choć pierwsze trzy gry opracowane przez Machine Games są klasycznymi FPS-ami, Wolfensteinowi: Youngblood znacznie bliżej jest do tak zwanych looter shooterów. Produkcja wyróżnia się na tle swoich poprzedniczek za sprawą obecności poziomów doświadczenia, których zdobywanie zapewnia nam dostęp do nowych umiejętności aktywnych i pasywnych; poza tym przeciwnicy również mają swoje „levele”, a frontalny atak na zbyt silnego wroga może skończyć się dla nas tragicznie. Oprócz tego postacie rozwijamy, zdobywając coraz lepsze wyposażenie i ulepszając już posiadane. Gra oferuje również częściowo otwarte mapy pełne alternatywnych ścieżek.

Tryby gry

Wolfenstein: Youngblood jest jedynym elementem kompilacji Wolfenstein: Alt History Collection, który oprócz trybu dla pojedynczego gracza posiada moduł kooperacyjny.

Kwestie techniczne

Gry tworzące zestaw Wolfenstein: Alt History Collection działają w oparciu o technologię id Tech; Wolfenstein: The New Order i jego prequel wykorzystują piątą edycję tego silnika, z kolei dwie następne odsłony cyklu – szóstą. Ich oprawa graficzna prezentuje się przyzwoicie, a podobać się mogą zwłaszcza Wolfenstein II: The New Colossus oraz Youngblood.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Wolfenstein: Alt History Collection: 18+

Wolfenstein: Alt History Collection Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-9370 4.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
XSX