Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360XONEPS4
Okładka Vanquish (PC)
OkładkaVanquish (PC)

Vanquish

Przygotowana przez studio PlatinumGames futurystyczna strzelanka z widokiem TPP. Akcja gry Vanquish toczy się w odległej przyszłości, kiedy zasoby naturalne Ziemi są na wyczerpaniu, a dwa główne światowe mocarstwa rywalizują o dostęp do kurczących się zapasów.

Akcji | TPP | science fiction | TPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

Vanquish Premiera

19paź2010

X360 PS3

25maj2017

PC

18lut2020

PS4 XONE

producent: PlatinumGames wydawca: Sega Strona oficjalna

Vanquish to efektowna, futurystyczna strzelanina TPP, opracowana przez japońskie studio deweloperskie PlatinumGames, znane m.in. za sprawą świetnie przyjętego slashera Bayonetta. Jednym z producentów gry jest zaś Shinji Mikami, czyli ojciec takich marek, jak Resident Evil oraz Dino Crisis. Tytuł zadebiutował jesienią 2010 roku na konsolach siódmej generacji.

Fabuła

Fabuła gry Vanquish osadzona została w odległej przyszłości, w której zasoby naturalne Ziemi są już na wyczerpaniu, a dwa największe światowe mocarstwa zaciekle rywalizują o dostęp do tego, co z nich zostało. W tym swoistym wyścigu po energię Stany Zjednoczone budują nowoczesną stację kosmiczną – podniebne miasto, które może pozyskiwać energię Słońca. Siłom rosyjskim udaje się jednak przejąć kontrolę nad stacją, a skumulowaną energię solarną przekształcić w potężną broń, która całkowicie niszczy San Francisco. W ten właśnie sposób Rosjanie chcą zmusić swych wrogów do całkowitej i bezwarunkowej kapitulacji.

W odpowiedzi na atak Stany Zjednoczone wysyłają swoje wojska z misją odbicia stacji, zanim przeciwnikowi uda się zniszczyć kolejny cel – miasto Nowy Jork. Jednym z członków oddziału specjalnego United States Marine Corps jest pracujący dla rządu USA agent imieniem Sam, w którego rolę wciela się właśnie gracz. Wyposażony w ultranowoczesny, zapewniający nadludzką siłę i szybkość kombinezon (tzw. Augmented Reaction Suit), ma on za zadanie odeprzeć siły wroga, używając do tego całego arsenału broni – w tym także własnych umiejętności walki wręcz.

Mechanika

Pod względem mechaniki w Vanquish mamy do czynienia z niezwykle dynamiczną i efektowną trzecioosobową strzelaniną, w której podstawę rozgrywki stanowią liczne starcia z rosyjskimi oddziałami militarnymi. Podczas zabawy możemy również wchodzić w interakcje z różnymi przedmiotami, otwierając drzwi czy uruchamiając windy i inne mechanizmy. Prócz wspomnianego wyżej kombinezonu, nasz protagonista jest w stanie nosić jednocześnie trzy egzemplarze broni, a dodatkowo trzymać w kieszeni granaty oraz ładunki wybuchowe.

W trakcie potyczek przydatny okazuje się także system osłon, dzięki któremu ściany budynków, pojazdy lub inne większe obiekty mogą służyć nam za naturalną osłonę (choć część z nich na skutek długotrwałego ostrzału ulec może również całkowitej destrukcji). Prócz tego, gra wykorzystuje znany m.in. z serii Call of Duty system samoregenerującego się zdrowia. Kiedy Sam odniesie cięższe obrażenia, włącza się tryb spowolnienia czasu, dający mu szansę na zabicie wrogów lub schowanie się za osłonę i odzyskanie energii.

Tryby gry

Twórcy ze studia PlatinumGames zdecydowali się oddać do dyspozycji gracza wyłącznie tryb jednoosobowy, rezygnując całkowicie z jakichkolwiek opcji rozgrywki multiplayer.

Kwestie techniczne

Vanquish odznacza się efektowną, trójwymiarową oprawą graficzną w mocno futurystycznym stylu i czyni użytek ze sporej liczby nowoczesnych filtrów oraz efektów graficznych.

Ostatnia modyfikacja 15 maja 2017

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 564 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Vanquish

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Vanquish Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.9 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 460/Radeon 5670 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce 660 Ti/Radeon R9 270 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/10
X360
PS3
PC
PS4
XONE