Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4
Okładka Unformed (PC)
OkładkaUnformed (PC)

Unformed

Produkcja typu metroidvania, w której gracz trafia do fantastycznej krainy skrywającej klucz do nieśmiertelności.

Akcji | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | elementy przygodowe | crowdfunding | indie | side-scroll

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Unformed Premiera

paź2021

PC PS4 XONE

producent: Bones wydawca: Cimugames Strona oficjalna

Gry podobne do Unformed

Hollow Knight

Dead Cells

The Messenger

Unformed jest produkcją typu metroidvania, opracowaną przez niezależne studio Blackfire Games (autorów gry Runestone Keeper). Szeregi zespołu zasilają deweloperzy, którzy wcześniej pracowali między innymi nad tytułami z cyklu BioShock, Far Cry, XCOM, Rayman oraz Rainbow Six. Pozycja trafiła na wiele platform, na których liście pojawia się PC, PS4 i XONE. Źródłem inspiracji dla twórców był chiński folklor oraz twórczość H.P. Lovecrafta.

Fabuła

Unformed przenosi gracza na teren Huangting Valley – fantastycznej krainy skrywającej klucz do nieśmiertelności. Po tym, jak jej położenie zostało odkryte przez żądnego władzy Króla Zhao, walkę o wpływy rozpoczęły trzy zwaśnione stronnictwa – ich członkowie na różne sposoby próbowali raz na zawsze pożegnać się ze śmiercią. Wojna domowa, jaka niedługo później rozpętała się w tej krainie, doprowadziła do przebudzenia starożytnego bóstwa, które przemieniło dolinę w prawdziwe piekło. Ci, którym udało się przetrwać kataklizm, od tej pory pozostają w ukryciu – reszta natomiast zapadła w kamienny sen lub popadła w szaleństwo. W takim stanie dolinę zastaje główna bohaterka będąca tak zwaną kolekcjonerką dusz – zadaniem, jakie musi wykonać, jest rozwikłanie zagadki skrywanej przez to miejsce.

Mechanika

W wydanym na platformę PC, PS4 i XONE Unformed akcja prezentowana jest z boku. Filarem rozgrywki jest eksploracja rozległych i zróżnicowanych poziomów – niejednokrotnie otwarcie przejścia do zablokowanego obszaru wymaga rozwiązania mniej lub bardziej skomplikowanej zagadki. Warto odnotować, że pomimo iż zabawa toczy się w dwuwymiarowym środowisku, poszczególne lokacje posiadają drugi plan, na którym poukrywano między innymi przydatne elementy ekwipunku.

System rozwoju postaci opiera się na pozyskiwaniu coraz lepszego wyposażenia. Protagonistka otrzymuje dostęp do nowego uzbrojenia zarówno uważnie przeczesując odwiedzane tereny, jak i wykonując zadania zlecane przez postacie niezależne. Dodatkowo, posiadane narzędzia możemy ulepszać, wykorzystując w tym celu specjalne kryształy, jakie znajdujemy w toku przygody.

Realizację powierzonego zadania utrudniają wszechobecni przeciwnicy. Starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie robimy użytek zarówno z broni białej, jak i z zaklęć ofensywnych oraz czarów defensywnych. Wzorem gier z serii Souls, wygrana wiąże się tutaj z koniecznością uważnej obserwacji zachowania oponenta i rozpracowania jego schematów ataku.

Kwestie techniczne

Pomimo oryginalnej stylistyki, dwuwymiarowa oprawa graficzna Unformed prezentuje przeciętny poziom wykonania. Z uwagi na jedno ze źródeł inspiracji dla twórców, specjalnie skomponowany soundtrack budzi skojarzenia z kulturą dawnych Chin.

Tryb gry: single player  

Unformed cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Unformed: 12+

Unformed Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
XONE