Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Tex Murphy: Overseer (PC)
OkładkaTex Murphy: Overseer (PC)

Tex Murphy: Overseer PC

Piąta część przygód Texa Murphy’ego – prywatnego detektywa i życiowego nieudacznika. W bazującej na retrospektywie fabule gry powracamy do sprawy śmierci profesora uniwersytetu, ojca pierwszej żony naszego bohatera.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | detektywistyczne | full motion video

Tex Murphy: Overseer Premiera PC

28lutego1998

pudełko PL

15czerwca1998

producent: Access Software wydawca: Access Software wydawca PL: Mirage Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Tex Murphy: Overseer

The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery

Harvester

Ripper

Tex Murphy: Overseer to piąta część przygód życiowego nieudacznika, przypominającego bohaterów powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera. W tej odsłonie gry powracamy do historii opowiedzianej w otwierającej całą serię grze Mean Streets z 1989 roku.

Akcja gry rozgrywa się w roku 2043, tuż po wydarzeniach opisanych w The Pandora Directive. Tex Murphy i Chelsee Bando obchodzą właśnie pierwszą rocznicę swego związku, co jest się dla naszego bohatera okazją do wspomnień. Sięga on pamięcią 7 lat wstecz, do swojego nieudanego związku z pierwszą żoną, Sylvią Linski i do zagadki domniemanego samobójstwa jej ojca. Bazująca na retrospektywie fabuła opowieści, skupia się na rozwiązaniu zamkniętej przez policję w niejasnych okolicznościach sprawy śmierci teścia, profesora uniwersytetu. Jak się okazuje, pracował on nad tajnym projektem badawczym, którego celem było opracowanie metody zdalnego kontrolowania umysłu. Nasz bohater odkrywa, że ktoś próbuje zatuszować całą sprawę, a krąg podejrzanych sięga wielu bardzo wpływowych osób.

Overseer zrealizowany jest w tej samej konwencji, co dwie poprzednie części serii. Mamy więc do czynienia z klasyczną przygodówką, w której poruszamy się swobodnie w prerenderowanym, trójwymiarowym środowisku i wchodzimy w interakcje z postaciami, odtwarzanymi przez żywych aktorów. Obok znanego nam już Chrisa Jonesa, który wcielił się w rolę Murphy’ego, w obsadzie oglądamy m.in. Michaela Yorka, Richarda Nortona, Clinta Howarda i Joe Esteveza. Fabuła jest całkowicie liniowa i, w odróżnieniu od poprzednich odsłon, nie zawiera alternatywnych ścieżek rozwoju akcji ani wielu możliwych zakończeń. Dla mniej wprawnych graczy przygotowano specjalny system podpowiedzi, a nie znający biegle języka angielskiego mogą pomóc sobie, korzystając z napisów.

Pod względem technicznym piąta część serii stanowi znaczący postęp choćby dlatego, że stworzono ją m.in. w celu zaprezentowania możliwości procesorów Pentium z technologią MMX. Jako jedna z pierwszych gier przygodowych, Tex Murphy: Overseer wykorzystuje 16-bitową paletę barw i nowoczesne akceleratory grafiki 3D. Dodatkowo wersja wydana na DVD może poszczycić się wysokiej jakości 5-kanałowym dźwiękiem.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 5 CD / 1 DVD

Wymagania wiekowe Tex Murphy: Overseer: 12+

Tex Murphy: Overseer Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 133 MHz
  • 16 MB RAM
  • Karta grafiki 2 MB
  • 35 MB HDD
  • Windows 95