Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Shadow of the Eternals (PC)

Shadow of the Eternals PC

Duchowy następca Eternal Darkness – cieszącego się uznaniem survival horroru na konsolę Nintendo Gamecube. Jest to hybryda przygódowki i gry akcji w konwencji TPP z elementami cechującymi gatunek grozy.

Przygodowe | TPP | survival horror | elementy przygodowe | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Shadow of the Eternals (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Shadow of the Eternals to debiut kanadyjskiego studia Precursor Games, składającego się z weteranów branży takich jak twórcy Eternal Darkness: Sanity's Requiem, Blood Omen: Legacy of Kain czy Too Human. Pieczę nad projektem trzyma Denis Dyack, założyciel Silicon Knights, zespołu odpowiedzialnego za pierwowzór Shadow of the Eternals. Jest to połączenie przygodówki i gry akcji z perspektywy trzeciej osoby (kamera zza pleców postaci) w klimatach survival horroru. Inspiracje czerpano przede wszystkim z Eternal Darkness, produkcji z 2002 roku wydanej wyłącznie na konsolę Nintendo Gamecube.

Historia Shadow of the Eternals została rozbita na dwanaście wystarczających na 2-4 godziny epizodów, z których każdy przedstawia wydarzenia osadzone w innym okresie historycznym i w innej części świata. Cała akcja gry rozgrywa się na przestrzeni przeszło 2500 lat – udamy się między innymi do starożytnego Egiptu, wiktoriańskiej Anglii czy secesyjnych Stanów Zjednoczonych. Produkcja studia Precursor Games jest połączeniem wydarzeń historycznych z budzącą niepokój fikcją.

Na początku rozgrywki kierujemy losami detektywa o nazwisku Paul Becker, który udaje się do Luizjany, by zbadać okoliczności związane z największą w dziejach stanu masakrą pomiędzy dwoma rywalizującymi kultami. Z tej krwawej rzeźni z życiem uchodzi dwóch ludzi – ich przesłuchanie to wstęp do większej tajemnicy, która odsyła nas do Zamku w Czachticach w 1610 roku. Jest to okres panowania Elżbiety Batory, księżnej węgierskiej zwanej także „Krwawą Hrabiną”. Elżbieta znana była ze swego okrucieństwa – m.in. torturowania i zabijania młodych kobiet. W tej części wcielamy się w Klarę, służącą, a zarazem kochankę monarchini. Każda przygoda to jeden z elementów, które składają się na mistyczny i rozbudowany świat Shadow of the Eternals. Wspomnienia to klucz do prawdy na temat tytułowej „Wieczności” – przeznaczenie wszystkich zaprezentowanych bohaterów jest ze sobą splątane.

Pod względem rozgrywki starano się zachować równowagę pomiędzy elementami przygodowymi, a tymi charakterystycznymi dla gatunku gier akcji. Najwięcej czasu spędzamy na eksploracji zróżnicowanych lokacji, badaniu przedmiotów czy rozwiązywaniu zagadek środowiskowych. Nie brakuje jednak scen walki, z użyciem zarówno standardowej broni, jak i magii. To, co dzieje się w danym momencie na ekranie, nie zawsze jest odzwierciedleniem rzeczywistych wydarzeń w grze, bowiem bardzo często okazuje się, że są to jedynie urojenia kierowanej przez nas postaci. Utrzymanie zdrowia psychicznego bohaterów jest kluczowym elementem zabawy – podobnie jak wcześniej w Eternal Darkness.

Gra powstała na CryENGINE – silniku znanym między innymi z serii Crysis; dzięki temu oprawa graficzna stoi na wysokim poziomie. W Shadow of the Eternal zobaczymy bogate w detale otoczenie, wykonane z dużą dbałością o szczegóły modele postaci i dopracowane animacje. Silnik nie ma problemu również z wyświetleniem efektownie wyglądających lokacji, np. dżungli czy walącego się zamku z otoczonego rzeką lawy. Nie mniejsze znaczenie niż warstwa wizualna ma muzyka, która podkreśla tajemniczą, wręcz momentami wywołującą dreszcz na ciele atmosferę gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.1 / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Shadow of the Eternals

12+

Shadow of the Eternals zawieszony z przyczyn finansowych
Shadow of the Eternals zawieszony z przyczyn finansowych

wiadomość29 września 2013

Twórcy Shadow of the Eternals poinformowali, że prace nad grą zostały wstrzymane. Po klęsce drugiej zbiórki na Kickstarterze, produkcję najwyraźniej pokonały problemy finansowe.

Shadow of the Eternals – druga zbiórka też zakończyła się niepowodzeniem, ale twórcy nie składają broni
Shadow of the Eternals – druga zbiórka też zakończyła się niepowodzeniem, ale twórcy nie składają broni

wiadomość26 sierpnia 2013

Druga kickstarterowa zbiórka pieniędzy na przygodową grę akcji Shadow of the Eternals, duchowego spadkobiercę Eternal Darkness, również nie osiągnęła zamierzonego celu. Twórcy zapowiadają jednak, że będą próbowali innych sposobów na realizację swoich zamiarów.

Shadow of the Eternals znowu na Kickstarterze – drugie podejście twórców Eternal Darkness
Shadow of the Eternals znowu na Kickstarterze – drugie podejście twórców Eternal Darkness

wiadomość25 lipca 2013

Gra Shadow of the Eternals, czyli duchowa spadkobierczyni Eternal Darkness, wróciła na Kickstartera, aby jeszcze raz walczyć o wsparcie finansowe. Twórcy ze studia Precursor Games pokazali nowe materiały, w tym fragment wczesnej wersji rozgrywki.

Wieści ze świata (Fez, Injustice: Gods Among Us, Ace Combat Infinity) 15/7/13
Wieści ze świata (Fez, Injustice: Gods Among Us, Ace Combat Infinity) 15/7/13

wiadomość15 lipca 2013

Dziś piszemy m.in. o wynikach sprzedaży pecetowej wersji Fez, dodatku DLC do bijatyki Injustice: Gods Among Us, zarejestrowanym znaku towarowym Ace Combat Infinity, a także nowej zbiórce pieniędzy na produkcję gry Shadow of the Eternals. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Crysis 3, Shadow of the Eternals, Fieldrunners 2) 5/6/13
Wieści ze świata (Crysis 3, Shadow of the Eternals, Fieldrunners 2) 5/6/13

wiadomość5 czerwca 2013

Dziś piszemy m.in. o premierze dodatku DLC do Crysis 3, anulowaniu kickstarterowej zbiórki pieniędzy na produkcję gry Shadow of the Eternals, a także dacie premiery Fieldrunners 2 w wersji na PlayStation Vita. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.