Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5SwitchXONEPS4XSX
Okładka SacriFire (PS5)
OkładkaSacriFire (PS5)

SacriFire

Inspirowane produkcjami z lat 90. jRPG, opracowane przez niezależne, polskie studio Pixelated Milk. Podróżuj pomiędzy dwoma fantastycznymi światami, poznawaj nowych bohaterów oraz stawiaj czoła wielorakim wyzwaniom w pixelartowej grze SacriFire.

RPG | fantasy | science fiction | polskie | crowdfunding | indie | jRPG | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

SacriFire to inspirowana tytułami z lat 90. pixelartowa gra jRPG, w której rozgrywka prowadzona jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Za jej opracowanie i wydanie odpowiada niezależne polskie studio Pixelated Milk, mające już na swoim koncie takie produkcje, jak Regalia: Of Men and Monarchs czy Warsaw. Podczas prac nad swoim kolejnym dziełem twórcom przyświecał konkretny cel: pragnęli wykorzystać to, co najlepsze, z gier, na których się wychowali (m. in. Vagrant Story czy Xenogears) i przekuć w nowe RPG, będące produkcją zarazem nowoczesną i budzącą nostalgię.

Fabuła

SacriFire opowiada historię Ezekiela Ridana, młodego wojownika szkolącego się, by dołączyć do elitarnej sekty Church of Sheol. Jego pragnieniem jest uchronienie podziemnego miasta Antioch przed przemierzającymi powierzchnię demonami. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że wkrótce zostanie wciągnięty w znacznie poważniejszy konflikt – trwający od tysięcy lat bój pomiędzy bytami wykraczającymi poza wszelkie jego zrozumienie. Ezekiel uda się w zupełnie nieznane mu tereny i odkryje tajemnice, które skłonią go do zakwestionowania wszystkiego, w co do tej pory wierzył.

Mechanika

W trakcie rozgrywki gracz podróżuje po dwóch światach – rozległym mieście Antioch oraz idyllicznym raju duchów Erebus. Tam też poznaje nowych bohaterów, walczy z przeciwnikami bądź rozwiązuje różnorakie łamigłówki.

Istotnym elementem rozgrywki jest rozbudowany system walki łączący elementy turowe z czasem rzeczywistym. Spotkanie z każdym z przeciwników wymaga od gracza opracowania odmiennej strategii. Ważne jest dobieranie umiejętności, przedmiotów oraz typu uzbrojenia w taki sposób, aby wykorzystywać podatność wroga na konkretne typy obrażeń.

Przez większość gry główny bohater korzysta z rękawic DIVOS, które potrafią przekształcać się w różne typy „astra” (broni wykutej z energii ducha). Dzięki nim właśnie Ezekiel może stawać w szranki z demonami Herezji. W miarę postępu rozgrywki odblokowywane są nowe możliwości astra, pozwalające na przekształcanie rękawic DIVOS w takie bronie jak miecz, włócznia czy kusza.

Gra umożliwia również tworzenie unikalnych i efektownych kombinacji ataków. Gracz może opracowywać zarówno krótsze łańcuchy ciosów, jak też dłuższe i bardziej skomplikowane. Celowanie w słabe punkty przeciwnika i łączenie ataków w serie pozwala na zadanie mu większych obrażeń. Nie obejdzie się jednak bez podejmowania ryzyka. Nieraz aby trafić w podatną część ciała przeciwnika, trzeba najpierw wystawić się na jego kontrataki. Jeżeli gracz zdoła trafić w słaby punkt swojego wroga wystarczającą liczbę razy, trwale go okaleczy, obniżając jego statystyki na resztę walki.

Eksplorując różnorodne lokacje protagonista może nieraz liczyć na towarzystwo i wsparcie postaci pobocznych. Podróżujący z nim bohaterowie nie tylko przeszukują teren i walczą u jego boku, ale też w konkretnych momentach służą mu poradą oraz dzielą się ciekawostkami na temat świata i danej misji. Gracza nie ominą też różne dowcipne pogawędki, z których znana była poprzednia gra twórców – Regalia.

W miarę postępów w rozgrywce odblokowywane są „cnoty” (ang. virtues), które można dowolnie dobierać podczas walki. Każda kolejna zapewnia wzrost możliwości określonej broni. Od gracza zależy, którym typem broni będzie posługiwał się w walce i który najlepiej rozwinie.

Każda z cnót posiada również własne drzewko umiejętności. W miarę postępów gracz zyskuje „Punkty Ducha” (ang. Spirit Points), które może zainwestować w upgrade określonych umiejętności, atrybutów pasywnych czy odblokowanie konkretnych zdolności postaci.

Kwestie techniczne

Gra posiada barwną oprawę wizualną, powstałą w wyniku kombinacji grafiki 3D i pixel artu. Podobne połączenie umożliwiło twórcom utrzymanie produkcji w stylistyce retro, a także wprowadzenie do rozgrywki innowacyjnych efektów cyfrowych. Ręcznie rysowane i animowane postacie przemieszczają się po trójwymiarowych światach, łączących w sobie zarówno elementy fantasy, jak i science fiction.

Oprawa audio również warta jest uwagi. Za opracowanie ścieżki dźwiękowej odpowiada G4F Records oraz legendarny kompozytor Motoi Sakuraba. Głosów bohaterom użyczył natomiast profesjonalny zespół Sound Cadence Studios.

Ostatnia modyfikacja 12 października 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe SacriFire: 12+

SacriFire Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1280 MB GeForce GTX 470 / 1 GB Radeon HD 5800 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
PS4
XSX
XONE
Switch