Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. elementy RPG - Gry PlayStation Vita

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry o tematyce elementy RPG na platformę PlayStation Vita ułożone według popularności.

Akcji18 Zręcznościowe11
Bijatyki
RPG
Strategiczne5 Przygodowe4
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1 Logiczne3
Towarzyskie
MMO1
Organ Trail: Complete Edition
Organ Trail: Complete Edition

Symulacje 14 lipca 2016

Kompletna edycja oldskulowej gry symulacyjnej z elementami RPG, traktującej o przetrwaniu w świecie opanowanym przez zombie. Gra stanowi swoisty pastisz klasyka The Oregon Trail, opowiadającego o losach osadników kolonizujących Amerykę. Podczas rozgrywki kierujemy grupą ocalałych ludzi, podróżujących po USA zdezelowanym samochodem, a zabawa koncentruje się głównie na walce o przetrwanie. W tym celu musimy gromadzić jedzenie i różne przydatne przedmioty, np. lekarstwa i benzynę, a także regularnie naprawiać nasz pojazd. Rozgrywkę urozmaicają też starcia z nieumarłymi bossami. Organ Trail: Complete Edition, oprócz gry podstawowej zawiera także DLC Endless oraz Final Cut, które rozszerzają ją o dodatkowe elementy, takie jak nowi przeciwnicy i bossowie czy możliwość zabawy w trybie kooperacji. Gra okraszona została mocno oldskulową, rozpikselowaną oprawą graficzną, a całość zrealizowano w formie programu edukacyjnego, mającego nauczyć dzieci przetrwania podczas apokalipsy zombie.

Chroma Squad
Chroma Squad

Strategiczne prace wstrzymane

Utrzymana w oldskulowej stylistyce humorystyczna gra strategiczna, opracowana przez twórców Knights of Pen & Paper – studio Behold. Produkcja opowiada o grupie kaskaderów, którzy po latach występów postanawiają nakręcić swój własny serial i jako swojego menadżera zatrudniają właśnie gracza. Rozgrywka skupia się zarówno na warstwie ekonomicznej, jak i taktycznych bitwach w systemie turowym. Do naszych obowiązków należy m.in. zatrudnianie aktorów, dobieranie im kostiumów oraz wyznaczanie ról w poszczególnych scenach. Zajmujemy się także techniczną stroną produkcji, nabywając i ulepszając sprzęt, w tym kamery, mikrofony czy elementy scenografii. Następnie przechodzimy do filmowania kolejnych odcinków, które zostały zrealizowane w formie taktycznych bitew, podczas których używamy także typowych filmowych trików i gadżetów. Gra czerpie garściami z niskobudżetowych seriali o superbohaterach pokroju Power Rangers i pełna jest odniesień do kultowych pozycji tego gatunku.

Xenon Valkyrie+
Xenon Valkyrie+

Akcji 19 grudnia 2017

Gra platformowa z elementami RPG i produkcji typu roguelike, w której przemierzamy generowane proceduralnie labirynty, gdzie roi się nie tylko od mniejszych lub większych przeciwników, lecz również od pułapek i innych przeszkód. Tytuł odwołuje się do korzeni gatunku zarówno poprzez oprawę wizualną, jak i warstwę dźwiękową.

Shovel Knight: King of Cards
Shovel Knight: King of Cards

Zręcznościowe 2019

Ostatnie fabularne rozszerzenie do ciepło przyjętego Shovel Knighta, za którego opracowanie odpowiadają autorzy oryginału – studio Yacht Club Games. Głównym bohaterem dodatku jest tytułowy Król Kart, czyli jeden z bossów stojących na drodze Rycerza ze Szpadlem z podstawowej wersji gry. Protagonista musi dowieść swego prawa do korony, pokonując trzech królów-uzurpatorów z okolicznych krain. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, Shovel Knight: King of Cards to dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG. Nowy heros walczy i porusza się w nieco inny sposób niż wcześniejsi bohaterowie – wyprowadza krótką szarżę ogłuszającą przeciwników i niszczącą niektóre przeszkody umieszczone na planszy, a jego dodatkową umiejętnością jest piruet, który może zostać wielokrotnie wykonany na głowach adwersarzy. W miarę postępów w przygodzie heros zdobywa coraz potężniejszy oręż, pancerze oraz kolejnych popleczników; ciekawym urozmaiceniem zabawy jest minigra polegająca na rozgrywaniu partyjek karcianych z postaciami neutralnymi. Filarem opisywanej pozycji jest kampania fabularna – jej dopełnienie stanowią specjalne wyzwania, w których można sprawdzić swe umiejętności zarówno w łamigłówkach platformowych, jak i w walce.

Rollers of the Realm
Rollers of the Realm

Zręcznościowe 18 listopada 2014

Oryginalna gra zręcznościowa, łącząca w sobie mechanikę klasycznego pinballa z elementami RPG oraz bazującymi na fizyce zagadkami. W grze dołączamy do złożonej z 10 wyrzutków drużyny, aby razem z nimi walczyć o wyzwolenie królestwa spod jarzma mrocznej, starożytnej magii. Poszczególne lokacje to nic innego, jak trójwymiarowe stoły pinballowe, zaś nasi bohaterowi reprezentowani są przez bile, cechujące się swoistymi zdolnościami specjalnymi.

Letter Quest: Grimm's Journey Remastered
Letter Quest: Grimm's Journey Remastered

Logiczne 17 maja 2016

Ulepszona edycja wydanej w 2014 roku na pecetach i urządzeniach mobilnych gry Letter Quest: Grimm’s Journey studia Bacon Bandit Games. Nowa wersja gry pod względem rozgrywki w niczym nie odbiega od swojego pierwowzoru, a podczas zabawy wcielamy się w dwie sympatyczne kostuchy, które miast zabierać kolejne dusze w zaświaty, stają do walki z podobnymi sobie duchami i potworami. Cechą wyróżniającą omawiany tytuł jest toczona w systemie turowym walka, polegająca na układaniu słów niczym w popularnej grze Scrabble. Oprócz znanego z pierwowzoru trybu kampanii, w Letter Quest: Grimm’s Journey Remastered znalazł się zupełnie nowy tryb rozgrywki Endless, w którym staramy się przetrwać jak najdłużej w konfrontacji z hordami nieprzyjaciół. Całość różni się jednak od pierwowzoru głównie pod względem technicznym. Dzięki przepisaniu gry na popularny silnik Unity, nowa wersja oferuje m.in. wyższą rozdzielczość, lepszą jakość tekstur oraz płynniejsze animacje.

XBlaze Lost: Memories
XBlaze Lost: Memories

Przygodowe 9 kwietnia 2015

Gra przygodowa typu visual novel, której akcja rozgrywa się w uniwersum bijatyki BlazBlue. Pod względem fabularnym XBlaze Lost: Memories uzupełnia wątki z XBlaze Code: Embryo. Kontynuacja ukazuje wydarzenia z tamtej gry z wielu różnych perspektyw, równocześnie wprowadzając dodatkowe elementy fabularne. Nową protagonistką jest tajemnicza różowowłosa bohaterka znana jako Me, która poszukuje swojej zaginionej młodszej siostry w fantastycznym labiryncie. Przewodniczką w tym dziwnym świecie jest równie enigmatyczna Nobody. Na swojej drodze Me znajduje skrystalizowane wspomnienia należące do postaci z XBlaze Code: Embryo. Poza scenami przygodowymi zrealizowanymi w formie visual novel, gracze bezpośrednio kontrolują bohaterkę podczas jej podróży przez labirynt. Eksplorując korytarze, odpowiadamy na zagadki Nobody oraz odkrywamy kolejne kryształy, które otwierają nowe rozdziały historii. W warstwie wizualnej XBlaze Lost: Memories oferuje dwuwymiarowe tła oraz animowane portrety postaci. Natomiast eksploracja labiryntu przypomina produkcje 16-bitowe.

Shovel Knight: Specter of Torment
Shovel Knight: Specter of Torment

Zręcznościowe 25 kwietnia 2017

Darmowy dodatek DLC do niezwykle ciepło przyjętej przez graczy platformówki Shovel Knight autorstwa studia Yacht Club Games. Głównym bohaterem rozszerzenia zatytułowanego Specter of Torment jest tytułowy Upiór, a opisana w nim historia rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w podstawowej wersji gry. Cała zabawa opiera się na schemacie znanym z oryginalnego Shovel Knight, łącząc w sobie elementy dwuwymiarowej platformówki, przygodowej gry akcji oraz RPGa. Rozgrywkę obserwujemy więc ponownie w perspektywie bocznej, oddając się eksploracji fantastycznych lokacji, rozwiązywaniu nieskomplikowanych zagadek środowiskowych oraz walce z przeciwnikami. Do dyspozycji nowego bohatera oddano jednak unikalny zestaw ruchów i ataków. W przeciwieństwie do swego poprzednika, Upiór potrafi np. wspinać się po elementach otoczenia, co otwiera przed graczem zupełnie nowe możliwości taktyczne. Znany z pierwowzoru szpadel został natomiast zastąpiony przez charakterystyczną kosę.

Toukiden 2
Toukiden 2

Akcji 28 lipca 2016

Kontynuacja zręcznościowej gry akcji Toukiden: The Age of Demons z 2013 roku. Tytuł został stworzony przez japońskie studio Omega Force (twórców One Piece: Pirate Warriors 3 i Dynasty Warriors). W przeciwieństwie do poprzedniczki, która pojawiła się wyłącznie na konsolach przenośnych, Toukiden 2 wypuszczono również na stacjonarne PlayStation 3 i 4. Pod względem mechaniki dwójka bardzo przypomina część pierwszą, a więc nadal jest to slasher z elementami RPG. Gracz kontynuuje walkę w fantastycznym świecie, pustoszonym przez demoniczne armie, wcielając się w doświadczonego wojownika zdolnego stawić czoła przeważającym siłom wroga. System walki jest zręcznościowy i opiera się na widowiskowych kombinacjach ciosów. W przypadku walk z bossami gracz musi dodatkowo zastosować odpowiednią taktykę, wykorzystującą słabą stronę przeciwnika. Świat gry jest w pełni otwarty, a podczas jego eksploracji spotykamy postaci niezależne, zadania poboczne i różnych usługodawców. Oprócz fabularnej kampanii single player, w grze pojawił się sieciowy multiplayer.

Shovel Knight: Plague of Shadows
Shovel Knight: Plague of Shadows

Zręcznościowe 17 września 2015

Darmowy dodatek do ciepło przyjętej gry Shovel Knight, stworzony przez studio Yacht Club Games. Tym razem do naszej dyspozycji oddano zupełnie nowego bohatera – Plague Knighta, którego miłośnicy marki znają jako jednego z głównych przeciwników w podstawowej wersji gry. Po przegranej z Shovel Knightem, protagonista postanawia odwrócić się od dotychczasowych sojuszników i wyruszyć w podróż, celem odnalezienia składników wymaganych do stworzenia tajemniczej, potężnej mikstury. Schemat rozgrywki w Shovel Knight: Plague of Shadows nie różni się od tego, do czego przyzwyczaił nas pierwowzór. Mamy zatem do czynienia z mieszaniną gry akcji, RPG oraz platformówki – zabawa opiera się na eksploracji dwuwymiarowych poziomów i walce z napotkanymi oponentami. Obecność nowego bohatera stawia graczy przed koniecznością opracowania zupełnie nowej taktyki – pomimo że większość przygody rozgrywa się na znanych z oryginału etapach, heros nie posiada charakterystycznego szpadla, a zamiast tego robi użytek z bomb oraz umiejętności latania na krótkim dystansie. Listę nowości zamykają debiutujący w omawianym rozszerzeniu wrogowie i bossowie.

Defender's Quest: Valley of the Forgotten DX
Defender's Quest: Valley of the Forgotten DX

Strategiczne 29 maja 2018

Defender's Quest: Valley of the Forgotten jest połączeniem strategii typu „tower defense” oraz gry cRPG. Gracz kieruje poczynaniami młodej dziewczyny imieniem Azra, która próbuje wydostać się z tytułowej Doliny Zapomnianych - krainy pomiędzy światami żywych i umarłych. Aby tego dokonać bohaterka oraz jej kompani muszą stawić czoła hordom przeciwników. Tytuł wyprodukowany został przez studio Level Up Labs.

AeternoBlade
AeternoBlade

Akcji 18 grudnia 2014

Zręcznościowa gra akcji z elementami RPG zrealizowana w klasycznej konwencji metroidvanii. Gracze wcielają się w młodą wojowniczkę władającą mieczem kontrolującym czas, która chce zemścić się na demonie odpowiadającym za zniszczenie jej wioski.

Devious Dungeon
Devious Dungeon

Akcji 24 kwietnia 2018

Platformowa gra akcji, w której wcielamy się w rycerza przemierzającego katakumby i eliminującego potwory stające mu na drodze. Zabawę w Devious Dungeon urozmaicają elementy RPG – w toku swoich wojaży heros zdobywa nie tylko nowy ekwipunek, lecz także awansuje na kolejne poziomy doświadczenia, dzięki czemu z czasem może stawić czoła coraz większym wyzwaniom.

No Heroes Allowed: No Puzzles Either!
No Heroes Allowed: No Puzzles Either!

Logiczne 15 kwietnia 2014

Zrealizowana w formule free-to-play nietypowa gra logiczna, będąca piątą odsłoną znanej z PSP serii. Wcielamy się w rolę Boga Destrukcji – Badmana, który wtrąca do lochu bohaterów, zaprzęgając ich do niewolniczej pracy, dzięki której zdoła stworzyć potężną i niezwyciężoną armię. Gra jest połączeniem rozrywki typu „match 3” z elementami gier strategicznych i RPG.

The Deer God
The Deer God

Przygodowe 25 kwietnia 2017

Oryginalna gra platformowa z elementami RPG i produkcji typu roguelike, opracowana przez niezależny zespół Cinopt Studios we współpracy z ekipą Crescent Moon Games. Akcję obserwujemy z boku, a w trakcie zabawy wcielamy się w myśliwego, który odrodził się w skórze jelenia. Od tej pory jego nadrzędnym celem jest przetrwanie w niezbyt gościnnym środowisku, a także realizacja pewnych zadań, takich jak osiągnięcie dostojnego wieku lub boskiego balansu karmy, czy choćby odnalezienie wszystkich statuetek wiedzy. Jest to o tyle trudne, że świat gry jest generowany proceduralnie, a na protagonistę czyhają niebezpieczeństwa w postaci drapieżnych zwierząt, licznych pułapek i polujących na niego myśliwych. Dodatkowo, śmierć ma tutaj charakter permanentny – zgon naszego podopiecznego oznacza konieczność rozpoczęcia zabawy od nowa, chyba że zawczasu postaramy się o potomka, by po śmierci odrodzić się w ciele małego jelenia i kontynuować przygodę. Nie należy zapominać również o karmie, na którą wpływ mają dokonywane przez nas uczynki. W The Deer God można bawić się zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie znajomego – w trybie współpracy musimy postarać się o to, by przeżyć dłużej od swojego konkurenta. Wszystko to okraszono barwną, pixelartową oprawą graficzną.

One Way Trip
One Way Trip

Przygodowe prace wstrzymane

Oryginalna gra przygodowa, której bohaterowie dowiadują się, iż w wyniku tajemniczego ataku chemicznego padli ofiarą śmiercionośnej trucizny. Zabija ona po 6 godzinach od zarażenia, powodując dodatkowo uporczywe halucynacje, przypominające stan po zażyciu narkotyku. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie jak zachowalibyśmy się w obliczu nieuchronnej śmierci i poruszają szereg ważkich tematów, takich jak stosunki międzyludzkie, moralność czy nieodwracalne konsekwencje ludzkich działań.

SwapQuest
SwapQuest

Logiczne 13 lutego 2016

Niezależna gra logiczna z elementami RPG autorstwa niemieckiego studia Rebusmind. W SwapQuest wcielamy się w jedną z dwóch dostępnych postaci: księcia Wilberta lub księżniczkę Wilmę, wyróżniających się odmiennymi zdolnościami bojowymi. Naszym celem jest zaś odnalezienie legendarnego miecza Aventurila, dzięki któremu uratujemy nasze królestwo przed złą Hordą. Rozgrywka łączy cechy gier logicznych i fabularnych. Akcja ukazana została w widoku z góry, a do zadań gracza należy przesuwanie elementów podłoża w taki sposób, aby utworzyć ścieżkę dla naszego herosa. Problem w tym, że podczas zabawy nie mamy zbyt wiele czasu na myślenie, gdyż naszym śladem nieustannie podąża wspomniana Horda i jeśli nie znajdziemy na czas odpowiedniego elementu, całą zabawę trzeba będzie zaczynać od nowa. Prócz tego, musimy również zbierać porozrzucane po trasie kryształy, za które następnie kupujemy nowe wyposażenie dla naszej postaci.

Toro's Friend Network
Toro's Friend Network

Akcji 17 grudnia 2011

Gra społecznościowa, w której pomagamy kotu Toro, maskotce firmy Sony, w znalezieniu 100 przyjaciół. W trakcie rozgrywki łączymy się z innymi graczami, dodając ich do listy znajomych. Możemy wraz z nimi, między innymi, rozbudowywać ogród czy walczyć z przeciwnikami w podziemiach. Tytuł funkcjonuje w modelu free-to-play.