Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Project Witchstone (PC)
OkładkaProject Witchstone (PC)

Project Witchstone

Osadzona w realiach fantasy gra RPG z widokiem izometrycznym i turowym systemem walki od studia Spearhead Games, twórców m.in. Stories: The Path of Destinies.

RPG | fantasy | turowe | widok izometryczny | crowdfunding | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Project Witchstone Premiera

2022

PC PS4 XONE

Gry podobne do Project Witchstone

Divinity: Original Sin II

Blackguards 2

Iron Danger

Project Witchstone to gra RPG z widokiem izometrycznym oraz turową walką od niezależnego studia Spearhead Games, twórców takich tytułów jak Omensight oraz Stories: The Path of Destinies. Wykorzystując doświadczenie zebrane przy poprzednich produkcjach, w Project Witchstone deweloperzy postanowili zaimplementować tętniącą życiem krainę, która dynamicznie reaguje na poczynania bohatera, a cel rozgrywki ustala sam gracz. Myślą przewodnią twórców było przygotowanie świata rodem z papierowych gier RPG, w których mistrz gry może reagować na każdą naszą decyzję.

Fabuła

W Project Witchstone przemierzamy świat fantasy, gdzie technologia miesza się z magią, a kule ognia świszczą w powietrzu równie często jak te ołowiane. Gracz wciela się w bezimiennego podróżnika, który dociera na niedawno skolonizowany kontynent. Osadnicy postanowili zerwać relacje ze starym światem i ogłosić niezależność, przez co zapanował chaos, a wpływowe organizacje zaczęły walczyć o władzę. To od nas zależy, co zrobimy z zastanym przez nas porządkiem świata.

Mechanika

Project Witchstone jest grą RPG z turowym stylem walki z elementami zręcznościowymi. Na samym początku rozgrywki dostajemy możliwość określenia kim ma być nasza postać. Wybieramy rasę, klasę (bądź kilka – istnieje tu wieloklasowość), a także określamy, jakimi cechami ma się odznaczać nasz bohater. Do wyboru mamy tradycyjnie: siłę, zwinność, kondycję, inteligencję, mądrość i charyzmę. Jedynie od nas zależy, czy na swojej drodze pozostawimy stosy trupów, czy może zdecydujemy się zagrać podstępnym złodziejem lub dyplomatą, który problemy woli rozwiązywać podstępem oraz intrygami.

Bez względu na to, czy postanowimy grać pokojową postacią czy zaprawionym w boju wojownikiem, prędzej czy później czeka nas turowa walka. Podczas bitew nie musimy jednak być zdani jedynie na samych siebie. W trakcie naszych podróży możemy napotkać towarzyszy, którzy się do nas przyłączą, jeżeli będziemy tego chcieli. Postacie w walce ruszają się w kolejności zależnej od ich inicjatywy. Każda ma do wykorzystania punkty ruchu oraz akcji. Punkty akcji określają, ile razy możemy użyć naszych specjalnych zdolności. Przykładowo wojownik po udanym ciosie ma szansę dodatkowo obalić przeciwnika kopnięciem, o ile mamy odpowiednią ilość punków akcji oraz odpowiednio szybko wykonamy quick time event.

Po kontynencie poruszamy się za pomocą mapy świata, od lokacji do lokacji. Takie podróże są urozmaicane przez losowe wydarzenia, które przedstawiono graczowi w postaci narracji, a od naszych decyzji oraz rozwiniętych umiejętności zależy, jak się potoczą. Świat gry jest organiczny i reaguje na nasze poczynania. W Project Witchstone różne frakcje toczą ze sobą spory i to właśnie to kieruje zasadami rozgrywki. Każda siła w świecie gry dostosowuje się do naszych działań, a jednocześnie podejmuje decyzje niezależnie od nich. Znaczy to tyle, że wpływowe grupy walczą ze sobą nawet bez naszej ingerencji (system znany chociażby z serii Mount & Blade), jednak możemy aktywnie wpływać na układ sił. Do naszej dyspozycji, poza znanymi z wielu innych gier RPG opcjami walki, dyplomacji oraz zastraszenia, zostają oddane dodatkowe możliwości. Gracz może popełniać przestępstwa, a odpowiedzialnością za nie obarczać niewygodne dla siebie osoby. Większość zadań, jakie otrzymujemy w trakcie rozgrywki, również nie jest predefiniowana, a ewoluuje w zależności od układu sił.

Tryby gry

Project Witchstone jest grą wyłącznie dla jednego gracza.

Dodatkowe informacje

Project Witchstone cechuje się ładną, pastelową oprawą graficzną oraz szczegółowymi i klimatycznymi lokacjami, które zostały ręcznie przygotowane.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Project Witchstone: 16+

PC
PS4
XONE