Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry Strategiczne PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce side-scroll na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 9 Przed premierą 4
PC
Strategiczne
side-scroll
Czas
Kingdom: Two Crowns
Kingdom: Two Crowns

Strategiczne 11 grudnia 2018

Kolejne wcielenie minimalistycznej strategii czasu rzeczywistego z elementami RPG, za którego opracowaniem stoi niezależne studio noio. Podobnie jak w oryginalnym Kingdom znanym z komputerów osobistych i urządzeń mobilnych gracz wciela się tutaj w króla, którego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo poddanych i zapewnienie im dobrobytu. W odróżnieniu od pierwowzoru w Kingdom: Two Crowns można bawić się nie tylko w pojedynkę, ale i w towarzystwie drugiego gracza. W trakcie rozgrywki akcję obserwujemy z boku – sam jej schemat oparto natomiast na dwóch filarach, czyli eksploracji (podczas której pozyskujemy złoto, by następnie przekazać je napotkanym osadnikom) oraz rozbudowie oddanej w nasze ręce osady. Drugi z wymienionych aspektów gry objawia się tak poprzez wznoszenie budynków produkcyjnych i tworzenie narzędzi przez poddanych, jak konstruowanie rozmaitych fortyfikacji. Umocnienia przydają się z kolei po zapadnięciu zmroku, kiedy to nasze włości są atakowane przez agresywne trolle; musimy wówczas zwracać szczególną uwagę na koronę, gdyż przejęcie jej przez adwersarzy owocuje zakończeniem zmagań. Na szczęście z pomocą przychodzą rozmaite perki kolekcjonowane w toku kolejnych wypraw. Całość okraszono prostą, aczkolwiek przyjemną dla oka oprawą graficzną zrealizowaną w technice pixel art.

Kingdom: New Lands
Kingdom: New Lands

Strategiczne 9 sierpnia 2016

Ulepszona wersja oldskulowej, minimalistycznej strategii Kingdom, opracowanej w 2015 roku przez dwóch niezależnych deweloperów o pseudonimach noio i Licorice. Podobnie jak w pierwowzorze, w grze wcielamy się w rolę króla, który podróżując po świecie zjednuje sobie za pomocą złota kolejnych poddanych i systematycznie powiększa swoje włości. W miarę postępów rozgrywki otrzymuje on do dyspozycji kolejnych rzemieślników oraz nowe typy budynków produkcyjnych i obronnych, a jego zadaniem jest zapewnienie swym poddanym dobrobytu oraz bezpieczeństwa. W porównaniu do pierwotnej wersji gry, w Kingdom: New Lands celem zabawy jest odnalezienie i odbudowanie łodzi, dzięki której przepłyniemy na nowe tereny, gdzie cała zabawa zaczyna się praktycznie od początku. Prócz tego w grze znalazła się cała masa nowości, takich jak znacznie większe tereny do eksploracji, zmieniający się cykl pór roku, a także niedostępne wcześniej możliwości, narzędzia i ulepszenia.

Blood Will Be Spilled
Blood Will Be Spilled

Strategiczne kwiecień 2019

Platformówka 2D z turowym systemem walki, której akcja została osadzona na Dzikim Zachodzie zamieszkanym przez człekokształtne owady. W Blood will be Spilled wcielamy się w poszukującego zemsty łowcę nagród (w tej roli Elias Toufexis), polującego na członków groźnego gangu.

Basement
Basement

Strategiczne 2019 (wczesny dostęp od 30 kwietnia 2015)

Opracowana przez niezależne białoruskie studio Halfbus strategia ekonomiczna stanowiąca rozwinięcie darmowego prototypu, stworzonego na potrzeby konkursu Ludum Dare. W grze wcielamy się w postać naukowca, który nie mogąc zdobyć środków na prowadzone przez siebie badania, postanawia zająć się produkcją narkotyków. Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji przystępujemy do pracy, produkując niewielkie ilości prochów, znajdujące odbiorców wśród lokalnych narkomanów. Wraz z rozwojem biznesu rozbudowujemy laboratorium, zatrudniamy pomocników oraz ochronę i produkujemy coraz większe ilości nielegalnych substancji, z wolna opanowując rynek. Z czasem zaczynamy też budzić zainteresowanie ze strony stróżów prawa. Jeśli uda nam się pokonać wszelkie trudności, otrzymamy możliwość przejścia na przestępczą emeryturę. W przeciwnym razie możemy trafić do więzienia lecz, co ciekawe, nie musi to oznaczać końca rozgrywki. Możemy bowiem uciec i rozpocząć działalność na nowo wraz z częścią ocalonych pieniędzy.

Lobotomy Corporation
Lobotomy Corporation

Strategiczne 9 kwietnia 2018

Inspirowana m.in. filmami Cabin in the Woods oraz Warehouse 13 gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę… zarządcy potworów. Za stworzenie Lobotomy Corporation – Monster Management Simulation odpowiada niezależne studio Project Moon.

Swag and Sorcery
Swag and Sorcery

Strategiczne czerwiec 2019

Swag and Sorcery to miks RPG i gry strategicznej, pozwalający na zarządzanie własnym miasteczkiem i grupką bohaterów w świecie fantasy. Tytuł został stworzony przez studio Lazy Bear Games, znane z Graveyard Keeper i Punch Club.

Kingdom: Classic
Kingdom: Classic

Strategiczne 21 października 2015

Minimalistyczna strategia z elementami RPG, będąca komercyjną wersją przeglądarkowej flashówki o tym samym tytule, opracowanej przez holenderskie studio noio. W grze wcielamy się w rolę króla, który przemierzając świat, rozdaje osadnikom złoto, pozyskując w ten sposób kolejnych poddanych. W zamian za to, nowo zwerbowani ludzie budują i rozwijają kolejne wioski, tworząc narzędzia, broń i fortyfikacje niezbędne do obrony przed atakującymi nasze włości trollami. W porównaniu z pierwotną, flashową wersją Kingdom, świat gry stał się znacznie większy i bardziej rozbudowany. Pojawiło się także więcej metod obrony oraz losowo generowane wyzwania, czekające na graczy w okolicznych lasach. W grze wprowadzono też zmienne warunki pogodowe oraz ogień, które mogą oddziaływać na nasze królestwo zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Cechą charakterystyczną Kingdom pozostała jednak pixel-artowa oprawa graficzna oraz brak jakiegokolwiek interfejsu użytkownika.

Of Mice and Sand: Revised
Of Mice and Sand: Revised

Strategiczne 28 marca 2018

Zabawna gra strategiczna, która stawia gracza w roli dowódcy pustynnego statku i jego złożonej z gryzoni załogi. Produkcja stanowi poprawioną wersję znanego z Nintendo 3DS Of Mice and Sand.

Swords & Soldiers II: Shawarmageddon
Swords & Soldiers II: Shawarmageddon

Strategiczne 6 listopada 2018

Ulepszona wersja Swords & Soldiers II, ciekawego połączenia side-scrollowej gry akcji, RTS-a oraz tower defense. W Swords & Soldiers II: Shawarmageddon bierzemy udział w starciach jeden na jednego, a naszym zadaniem jest zniszczenie fortecy wroga, zanim on zniszczy naszą. By tego dokonać, musimy pozyskiwać surowce, ulepszać naszą bazę oraz rekrutować jednostki, które następnie posyłamy do walki z siłami nieprzyjaciela.

Swords & Soldiers
Swords & Soldiers

Strategiczne 1 grudnia 2010

Swords & Soldiers to opatrzona sporą dawką humoru i utrzymana w kreskówkowej stylistyce strategia czas rzeczywistego stworzona przez studio Ronimo Games. Gracze kierują poczynaniami jednej z trzech frakcji - wikingów, azteków lub kosmicznych marines, starając się zdobyć zamek przeciwnika i jednocześnie obronić własny. Rozgrywka polega głównie na sprawnym produkowaniu jednostek, zdobywaniu surowców oraz rzucaniu czarów.

Buildings Have Feelings Too!
Buildings Have Feelings Too!

Strategiczne 2019

City builder, w którym oprócz dbania o rozwój metropolii, na głowie gracza znajdują się potrzeby wznoszonych przez niego budynków, posiadających własne uczucia i aspiracje. Oprawa graficzna gry Buildings Have Feelings Too! przywodzi na myśl dzieła Laurence’a Stephena Lowry’ego.

Cortex Command
Cortex Command

Strategiczne 28 września 2012

Cortex Command to nietypowy miks elementów strategicznych i platformowych. Akcja gry osadzona została w przyszłości. Gracz wciela się w przedsiębiorcę wydobywającego złoto na jednej z odległych planet. Jego zadaniem jest nie tylko pozyskiwanie cennego kruszcu, ale także zmaganie się nieprzyjaznymi obcymi i konkurencją. Gra wyprodukowana została przez niezależne studio Data Realms.

Aztez
Aztez

Strategiczne 1 sierpnia 2017

Stylowa produkcja niezależnego, amerykańskiego studia Team Colorblind, łącząca w sobie elementy dwóch pozornie rozbieżnych gatunków: strategii turowej i chodzonej bijatyki. Akcja gry Aztez toczy się 20 lat przed przybyciem na kontynent hiszpańskich konkwistadorów, a zadaniem gracza jest rozwijanie granic azteckiego państwa, ściąganie podatków i reagowanie na rozmaite zdarzenia losowe. O ile całość bazuje na założeniach gatunku strategii, nasza siłowa interwencja może okazać się potrzebna np. przy próbach ściągnięcia podatku z niechcących się podporządkować obywateli, bądź w razie epidemii, kiedy jedynym wyjściem może okazać się wycięcie w pień wszystkich zarażonych. Warto odnotować, że gra bazuje na rozległej wiedzy historycznej, wynikającej z pasji autorów, którzy wiernie oddali np. ponad 30 azteckich miast, czy też znanych z epoki wojowników. Cechą charakterystyczną Aztez jest także bardzo oryginalna, monochromatyczna oprawa wizualna, ożywiana jedynie czerwienią tryskającej krwi.