Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Ratropolis (PC)

Ratropolis PC

Połączenie gry strategicznej czasu rzeczywistego (RTS) oraz karcianej od studia Cassel Games. Zadaniem gracza w Ratropolis jest rozwinąć królestwo szczurów i przetrwać nadciągające hordy wrogów przy użyciu kart, które pełnią rolę zasobów.

Strategiczne | fantasy | RTS | 2D | karciane | indie | side-scroll

PC Windows
Okładka Ratropolis (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1listopada2019

wczesny dostęp

22grudnia2020

22grudnia2020

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ratropolis to karciana gra strategiczna z widokiem z boku, stworzona przez niezależne studio Cassel Games. Wcielamy się w rolę władcy miasta szczurów, który musi tak pokierować swoją osadą, aby przetrwać ataki nadciągających hord przeciwników. W swoich założeniach gra podobna jest do Kingdom: Two Crowns, z tą różnicą, że dowodzimy nie poprzez naszego awatara, a dzięki zagrywaniu kart, z których to otrzymujemy fundusze, nowe budynki, a także żołnierzy.

Fabuła

Ratropolis zabiera nas do krainy rządzonej przez antropomorficzne szczury, które rozwinęły kwitnącą cywilizację i zamieszkały w ogromnych metropoliach. Swój dobrobyt gryzonie zawdzięczały rozwojowi technologii, jednak naukowcy posunęli się o krok za daleko i jeden z eksperymentów się nie powiódł. Doprowadził on do szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wśród obywateli, powodującej wzrost siły i agresji wśród pokojowo nastawionych stworzeń. Gracz wciela się we władcę Ratropolis – ostatniego ocalałego miasta i ostoi cywilizacji.

Mechanika

Ratropolis to karciana gra strategiczna czasu rzeczywistego z widokiem z boku. Naszym zadaniem jest przetrwać ataki hord przeciwników i stworzyć największą metropolię w historii szczurzej nacji.

Produkcja studia Cassel Games zrywa z tradycyjnym dla wielu gier karcianych podziałem na tury, rozgrywka dzieje się w czasie rzeczywistym, co nadaje jej dużego dynamizmu. Aby przygotować się na kolejne z 30 fal wrogów, musimy nieustannie zagrywać karty i planować nasze ruchy.

Na początku zabawy wybieramy typ wodza, jakim chcemy być; każdy z dowódców daje nam dwie unikatowe zdolności: pasywną oraz aktywowaną. Do naszej dyspozycji gra oddaje Kupca, Generała, Budowniczego oraz Naukowca, których to odblokowujemy w miarę kolejnych przetrwanych przez nas fal wrogów. Dodatkowo grając różnymi przywódcami, zdobywamy karty przypisane do ich specjalizacji.

Rozgrywka w Ratropolis oparta jest na 120 kartach. Dzielą się one na ekonomiczne (zwiększające nasz zasób złota), budynki (umożliwiające nam stawianie nowych struktur), wojskowe (za pomocą których werbujemy wojaków i machiny) oraz umiejętności (dzięki nim zwiększamy atrybuty naszych poddanych). Możemy je ulepszać, zwiększając ich poziomy dzięki odpowiednim budynkom i losowym nagrodom.

Niestety od samego początku nie mamy dostępnych wszystkich kart. Grę rozpoczynamy z podstawową talią, którą rozwijamy w trakcie rozgrywki na trzy sposoby: pokonując fale wrogów (każda fala zostawia po sobie kufer skarbów, a w nim nagrody do wyboru); robiąc zakupy u handlarza zjawiającego się od czasu do czasu w naszej miejscowości (bądź na rynku, jeżeli taki postawimy) oraz uzyskując je w wyniku naszych decyzji w różnych wydarzeniach. Niektóre budynki oferują nam losowe karty, które nie powiększają na stałe naszej talii, lecz po zagraniu znikają.

Samych kart używamy podobnie jak w każdej tradycyjnej grze karcianej. Co 15 sekund (w trakcie gry dzięki naszym decyzjom i postawionym budynkom możemy zwiększyć lub zmniejszyć ten czas) losujemy z dostępnej dla nas w danej chwili puli, a wylosowane karty trafiają do naszej ręki i możemy nimi zagrać. Jeżeli ręka nam się nie spodoba, lub wyczerpiemy wszystkie nasze możliwości przed upływem wymaganego czasu to nie musimy czekać, możemy od razu spróbować naszego szczęścia ponownie, jednak będzie nas to kosztowało złoto (tym więcej, im dalej w grze jesteśmy). Dodatkowo karty do zagrania wymagają odpowiedniej liczby monet i dostępnych poddanych, co wprowadza do gry aspekt ekonomiczny.

Ekonomia w Ratropolis nie jest rozbudowana, lecz bardzo ważna. W grze są 2 podstawowe surowce: złoto oraz poddani. Wystawienie każdej karty kosztuje złoto, a większość z nich również wymaga odpowiedniej liczby wolnych poddanych. Złoto zdobywamy dzięki podatkom, które zbierają się automatycznie; dzięki odpowiednim budynkom oraz bezpośrednio za zagrywanie niektórych kart. Głównym źródłem poddanych z kolei jest budowa domów, które zachęcają szczury do zamieszkania w bezpiecznych granicach naszego miasta.

Potrzeba budowy nowych budynków sprawia, że musimy powiększać nasze królestwo. Robimy to poprzez stawianie w z góry wyznaczonych miejscach murów obronnych. W obrębie chronionego terenu możemy budować nasze własne budynki i struktury obronne (wieże, katapulty oraz balisty). Do murów przypisujemy również obrońców, co przywodzi na myśl mechanikę znaną z serii Kingdom. Rozrost chronionego terenu wiąże się z tym, że przemieszczanie wojowników z jednej strony naszej metropolii na drugą stanie się znacznie dłuższe. Co więcej, jeżeli mur zostanie zniszczony, nasze jednostki wycofują się do tego wcześniejszego, a w tym czasie są bezbronne i podatne na ataki ścigających je wrogów. Gra kończy się, jeżeli choć jeden wróg dotrze do serca naszego miasta – do ratusza.

Od czasu do czasu napotykamy losowe wydarzenia specjalne. Przyjmują one formę wiadomości opisującej jakąś sytuację, a naszym zadaniem jest się do nich odnieść. Decyzje przez nas podjęte mogą mieć różne efekty, od zdobycia dodatkowych funduszy, poprzez uzyskanie kart, a na zwerbowaniu doradcy kończąc. Doradca jest specyficzną jednostką, która nie pojawia się fizycznie na mapie, a jedynie jako ikona. Dodają nam oni różnych pasywnych bonusów.

Tryby gry

Ratropolis jest grą dla jednego gracza.

Dodatkowe informacje

Dostępne jest demo gry, które daje możliwość przetestowania mechanik oraz zagrania dwoma pierwszymi generałami.

Grafika w Ratropolis ma przyjemny dla oka, bajkowy klimat.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.8 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Ratropolis

12+

Wymagania sprzętowe Ratropolis

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.4 Ghz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Quad Core 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 10 64-bit