Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3SwitchNDS
Okładka Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (PS3)

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Gra jRPG, która powstała przy współpracy z japońskim studiem animacji Ghibli. Gracze wcielają się w 13-letniego chłopca, który przenosi się do magicznego świata, by uratować swoją matkę i pokonać złego czarnoksiężnika.

RPG | TPP | fantasy | 2D | jRPG

Okładka Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (PS3)

data premiery gry:

9gru2010

NDS

17lis2011

PS3

20wrz2019

Switch

Ni no Kuni jest efektem współpracy Level 5, studia dobrze znanego graczom z produkcji najnowszych odsłon serii Dragon Quest oraz firmy Ghibli - najsławniejszej japońskiej wytwórni filmów animowanych - w której postały takie obrazy, jak Mój sąsiad Totoro, Księżniczka Mononoke, Szkarłatny pilot czy nagrodzony Oskarem Spirited Away.

Gra jest klasycznym tytułem jRPG, który dzięki bogatej warstwie plastycznej, poruszającemu scenariuszowi oraz czarowi i stylowi charakterystycznemu dla filmów Ghibli, przypomina wspaniałą interaktywną animację. Tytuł powstawał z myślą o konsolach Nintendo DS i Playstation 3. Obie wersje gry posiadają takie samo zawiązanie fabuły, ale przedstawiają wydarzenia z innej perspektywy i mają różne zakończenia.

Głównym bohaterem jest 13-letni chłopiec o imieniu Olivier, który razem ze swoją kochająca matką Allie wiedzie spokojne życie w mieście Hotroit. Pewnego dnia jego najlepszy przyjaciel prosi go, by przetestować nowy wynalazek - samodzielnie skonstruowany samochód wyścigowy. Niestety w czasie pierwszej jazdy samochód wpada do rzeki, a Olivier utonąłby wraz z nim gdyby nie ratunek ze strony Allie. Kilka dni później matka chłopca umiera z powodu niewytłumaczalnej choroby. Zrozpaczony Olivier próbuje wypłakać się w pluszową zabawkę, którą dostał od matki. Ta nagle ożywa i zaprasza go w podróż do magicznego świata. W tym tajemniczym świecie osoby z naszej rzeczywistości posiadają sobowtóra, który jest z nimi nierozerwalnie złączony. Jak się okazuje, Allie po drugiej stronie jest potężną czarodziejką walczącą ze złym i potężnym magiem Jabo. Podejrzewając, że jej zmagania mogą być związane ze śmiercią matki, chłopak decyduje wyruszyć by pomóc w pokonaniu zła i być może w ten sposób odzyskać mamę.

Rozgrywkę można podzielić na dwa podstawowe elementy: walkę i eksploracje. W czasie gry odwiedzamy miasta przedstawione w pełnym 3D. Znajdziemy w nich, co standardowe w grach RPG, karczmy czy przeróżne sklepy, w których zaopatrzymy się na dalszą drogę, a także szereg postaci niezależnych mających dla nas zadania, które wykonywać będziemy w wielu różnych lokacjach. Są one przeważnie podzielone są na dwie części, między którymi znajduje się miejsce gdzie odpoczniemy i zregenerujemy siły (punkty zdrowia i magii). Poza zagadkami logicznymi i ukrytymi skarbami, kraina jest pełna stworów, z którymi będziemy musieli walczyć. Jeżeli sobie tego w danym momencie nie życzymy możemy jednak spróbować im uciec.

System walki jest połączeniem klasycznych tur z pojedynkami w czasie rzeczywistym. Każda z postaci na polu bitwy porusza się w czasie rzeczywistym, ale akcje może podejmować co kilka sekund - czas do następnej odlicza stosowny wskaźnik. We własnej turze wydajemy rozkazy naszej drużynie, takie jak: atakuj, broń się, użyj przedmiotu bądź specjalnych umiejętności. Olivier może używać magii, jak również wykonywać standardowe ataki, które nie są jednak zbyt skuteczne. Dlatego większość ciężaru w czasie walki spada na pomagające nam Imagines, które znajdują sie po kontrolą każdego z członków drużyny. Poza Olivierem znajdą się w niej kradnący przedmioty przeciwnikom Jairo oraz Maru, której gra na lirze potrafi obłaskawić walczące z nami potwory.

Zarówno oprawa wizualna jak i muzyczna tytułu stoi na najwyższym poziomie. Co prawda, silnik graficzny nie jest tak rozbudowany, jak w wielu innych kasowych konsolowych produkcjach, ale oprawa korzystająca z technologii cel-shading oraz projekty plastyczne postaci i otoczenia korzystające ze stylistyki filmów studia Ghibli czynią Ni no Kuni pięknie wyglądającą grą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 310 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Gry podobne do Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Klasyfikacja PEGI Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.
Recenzja gry Ni No Kuni - jRPG od studia Ghibli
Recenzja gry Ni No Kuni - jRPG od studia Ghibli

Recenzja 5 lutego 2013, 16:00

Odpowiedzią jest gildia pomocników, w której za każdą misję otrzymujemy nalepki. Jestem już dorosłym mężczyzną w przededniu pierwszego zawału lub zdiagnozowania rozstrojenia nerwowego, ale i tak wkleiłem każdą z nich do kolorowego albumu, aby uzyskać wesoło wyglądające odznaki. Te z kolei wymienia się na drobne modyfikatory zabawy – przyspieszające postać, powodujące wypadanie większej liczby przedmiotów i tak dalej. Bardzo dobry pomysł, jak dodać barw czemuś wyblakłemu i dorzucić do gry wiele godzin rozgrywki, która bez odpowiednio zachęcającej nagrody byłaby bezcelowa.

NDS
PS3
Switch